richzamky
7.8.2017
Kategorie: Společnost

Falešná hra na sociální smír

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Vtipy o ‘největším přání českého člověka’- aby ‘sousedovi chcípla koza’ slýcháváme v naší domovině po generace. Tento princip ale platí v různé míře po celém světě.

Na druhou stranu lze též formulovat jiný vtip, který je tzv. komplementární a představuje druhou stranu mince: “Jsem prezidentem mamutí firmy. Mám vlastní letadlo, ostrov, atraktivní manželku a dvě milenky k tomu. Co je mi to ale platné, když mi to nikdo nezávidí?”

Mnohým lidem totiž nestačí jen úspěch jako takový. O tom, že se jim daří, musí vědět okolí, jinak to nemá cenu.. Ba co víc, to okolí musí na náš úspěch patřičně reagovat! Jestli je to obdiv neobo závist už není tak podstatné, protože hlavní cíl je splněn – cítí se tím pádem hluboko pod námi. Je to sice úchylné, ale rozšířené podobně jako toxoplasmóza, která nám dovoluje fungovat ve vnějším světě přestože má náš organismus poněkud pozměněné reakce.

Hlavní problém tzv. konzumní společnosti tedy nespočívá v nenažranosti samotné, ale v podmiňovacím programu našeho kolektivním podvědomí, který ji generuje a posvěcuje. Ono přesvědčení, že: “Když se mi momentálně daří, znamená to, že jsem (na rozdíl od těch druhých) kvalitní a hodnotný jedinec”, přičemž mi moje okolí tuto skutečnost musí při každé příležitosti potvrzovat.

O pravdivosti tohoto přesvědčení se pak můžeme přesvědčovat každý den. Kvalitní a hodnotné produkty se na nás valí ze všech stran, z masmédií na nás jen srší perly hudební a filmové tvorby, Microsoft se stará o blaho uživatele, přičemž poctivost a píle je toho úspěchu zárukou. O tom, že na celý proces dohlížejí ti nejkvalitnější politici a sociální inženýři už ani není třeba se zmiňovat..

Po záplavě tohoto blaha má běžný člověk občas pocit, že úspěch je založen převážně na podvodu a dokonce pociťuje i ono pokušení – přát si, aby některému tomu ‘sousedovi’ chcípla když už ne koza, tak alespoň nějaký ten IT produkt či operační systém.

Velcí hráči mají však svoje systémy mnohonásobně zálohovány. Nejvíce také dovedou obviňovat ostatní ze ZÁVISTI, podobně jako se to naučili jisté menšiny se slovem DISKRIMINACE.  Sami sebe ale umějí odlišovat-diskriminovat a vydělovat ze světa obyčejných lidí dokonale. Má snad někdo dojem, že ho mezi sebe někdy pustí? Udělají všechno, aby neproklouzla ani myš..

Přesto mají velkou radost z toho, že se jim značná část populce snaží vyrovnat a napodobovat jejich životní styl, seč jim síly nebo kreditní karty stačí. Ale ony nakonec nestačí a stačit nemohou. A o to jde – VYTVÁŘET NAPĚTÍ, KTERÉ UDRŽUJE CELÝ TENTO MECHANISMUS V CHODU.

Přestaňme jim na to už konečně skákat. Každý z nás má hodnotu sám o sobě a NIKDO druhý nám jí neudělí zápisem ani do těch nejprestižnějších TOP seznamů planety. Takovou moc nemají ani naši ‘blízcí’, kteří naše ‘životní úspěchy’ neustále srovnávají s jinými i s jejich vlastními a vypouští na toto téma jednu radu za druhou. Přestaňme se konečně stydět za to, že si nás někdy život vybere k odehrání role, kterou někteří ‘hodnotitelé’ možná považují za směšně bezvýznamnou. Možná by v té roli nestačili s dechem už v první třetině.

A kdybychom snad někdy měli pocit, že nespravedlnost světem vládne, že někdo dostal něco neprávem nebo si může cokoli dovolit a všechno mu projde, buďme v naprostém klidu a vzpomeňme si na jiné české rčení, než to ‘o koze’. V něm se praví, že: NA KAŽDOU SVINI SE NĚKDE VAŘÍ VODA…

Fr.Filip Dvořák (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.