ekomobil
22.4.2021
Kategorie: Společnost

Fakta o elektromobilech … realita bez ideologie

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Taková elektromašina je děsně zelená, ekologická, friendly a cool. Ale vidíme to v souvislostech? Pojďme si alespoň heslovitě přiblížit problémy s tím spojené.

V nadpisu píšu, že se na to podíváme bez ideologie, ale z vyznění bude naprosto jasné, že jsem na straně odpůrců. Nepopírám, že za poslední roky se v eletromobilitě udělal úžasný pokrok (ale za jakou cenu?). Nepopírám, že pro někoho, kdo má rodinný dům s wallboxem na dobíjení, kdo najezdí pár km denně a nikdy neplánuje cestu třeba do Chorvatska má takový automobil smysl. Ale proč mu na to mám přispívat? Pojďme se na to podívat po jednotlivých bodech. Uvítám polemiku v diskuzi. Polemikou myslím racionální fakta, čísla, citace a ne emocionální výkřiky, jak kvůli autům umírá housenka.

– opravdu jsou elektroauta tak čistá a ekologická, jak se nám všichni snaží tvrdit? Nebo je to všechno jen manipulace s čísly? Je CO2 opravdu takový problém? Vědci říkají, že cca 96% CO2 se uvolňuje z přírodních zdrojů a asi čtyři procenta pocházejí z lidské činnosti. A z těch 4% (!!!) více než čtvrtinu (přes 1 %) produkuje Čína. Takže zbývají asi tak 3 procenta na zbytek planety včetně celé Afriky, Evropy, obou Amerik a Asie mimo zmíněné Číny. Super. Tak – a do toho nám klimaalarmisti namalují krásné veliké grafy, kde jsou “nárůsty” znečištění, hrůzostrašné barevné křivky atd. Přitom taktně zamlčí, že nám ukazují grafy mapující výsek cca půl procenta světových emisí CO2. Paradoxem je, že i informační server Evropského parlamentu (viz zdroj) doslovně uvádí: “Faktem je, že výroba a likvidace eletkrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny.” Ale co také chtít od EU, která nedovede mít ani vlastní stránky bez překlepů.

– poměr cena/výkon je u těchto aut zoufale nevýhodný v porovnáním s auty se spalovacími motory. Aby byl nákup těchto vozů pro někoho zajímavý, je nutné je dotovat. Za tržní cenu by si to totiž nikdo nekoupil ani ve snu. Dochází tudíž k masivnímu znásilňování volné cenotvorby, naprosté deformaci tržního prostředí. Dotace jsou realizovány dvěma způsoby. První z nich jsou přímé státní dotace a relativní výhody. Druhý způsob je sofistikovanější. Příslušná automobilka zdraží klasické vozy a vnitřně z tohoto zisku dotuje elektromobily. V obou případech ale dochází k tomu, že šťastným ekomaniakům, kteří si pořídí elektrickou hračku, na ní přispívají i ti, kteří v tom jsou jaksi nevinně. Zdá se vám to spravedlivé? Mě teda moc ne. Nevím proč by z mých daní měl mít užitek nějaký Ferenc Zelený jen proto, aby si mohl vozit zadek v elektropekáči. Stejně tak nechápu, proč si musím koupit záměrně předražený výrobek opět z toho samého důvodu.

– desítky miliard eur jsou násilně (a zbytečně) vložených do vývoje něčeho, po čem není poptávka a co je lidem pod tlakem nuceno. Neměly by ty peníze lepší využití? Třeba ve zdravotnictví?

– těžba lithia, kadmia a dalších vzácných kovů potřebných pro výrobu baterií probíhá neuvěřitelně “špinavými” technologiemi, které devastují přírodu v okolí jejich ložisek nevídaným způsobem. Berme v potaz i to, že dostupné a zmapované zásoby těchto prvků nejsou nijak závratné. Ale když ta těžba probíhá někde daleko, tak nás to moc nepálí.

– většina jejich ložisek se navíc nalézá buď v Číně nebo v Africe. Oba tyto regiony jsou nestabilní a vytvářet si na nich průmyslovou závislost je ekonomická a politická sebevražda.

– elektromobil má podstatně nižší životnost než klasické auto. Já osobně mám klasickou atmosféru, šestiválec 33 let starý, který jezdí stále “jako zamlada”. Oproti tomu elektroauta 6 a více let jsou prakticky neprodejná. Proč? Protože prostě odcházejí baterie (snižuje se jejich kapacita = menší dojezd, delší doba nabíjení). A výměna za nové články přesahuje zbytkovou obecnou cenu vozidla, čili je nerentabilní. Stačí se podívat na inzeráty na mobile.de nebo autoscout.de. Elektromobil starší 8 let je neprodejný křáp zralý sešrotovat.

– čím kratší je životní cyklus jakéhokoliv výrobku, tím méně je ten výrobek ekologický. Co myslíte že je šetrnější k přírodě? Vyrobit pro každého kupce jedno auto za 15 let nebo každých 5 let? Tohle je jeden ze zásadních bodů, který hraje do karet automobilkám a proč se přechodu na elektromobilitu moc nebrání. Co je pro ně lepší? Auto co vydrží 20 nebo 5 let? Musí vyrábět a prodávat. Čím více, tím lépe.

– není vůbec vyřešen způsob recyklace starých baterií. Existují ojedinělé nápady dělat z nich jakási energetická úložiště, ve kterých by se kumulovala energie získaná během dne např. ze solárních panelů. Nápad super – jenže má malou chybičku. Autoři jaksi opoměli skutečnost, že tyto baterie jsou vyřazené právě z důvodu poklesu kapacity. Takže budeme mít stodolu plnou starých baterek, která pojme energii odpovídající polovině jedné nové baterie?

 nedořešená infrastruktura. Chápu majitele elektrozázraku který má rodinný dům s garáží, kde dobíjí. Ale na sídlišti? V hustě obydlené aglomeraci? Budeme k autu tahat prodlužováky z balkonu ze 7 patra? Nebo se budeme předhánět, kdo bude dřív u lampy veřejného osvětlení do které možná půjde zastrčit kabel?

– přechod na elektromobily bude stát stamiliony všechny servisy. Je třeba mít vyškolené pracovníky na VN napětí, karanténní místa na vozy určené k opravě, která zaberou stovky m2 apod.

– násobně vyšší náklady spojené s požáry elektroaut povedou ke zdražení pojistek – viz můj starší blog (odkaz je dole). Škarohlídi namítají, že elektroauta ve srovnání s klasickými auty nehoří – ovšem že ne, protože jich je zatím oproti normálním autům málo. Statisticky to nejde srovnávat. Ale uhasit eletrokraksnu je ohromný problém. Objevují se už i zákazy vjezdu elektroaut do podzemních garáží.

– hrozí reálné riziko blackoutů. Přechodem na různé “eko” kraviny typu soláry a větrníky současně s odklonem od jaderné energetiky je čím dál tím těžší zajistit stabilní dodávky do sítě. A kdy se budou ty miliony elektronesmyslů dobíjet? No jasně, že v noci, když jejich majitel spí. Chybička je, že v noci zrovna moc sluneční záře není.

– a představte si, co se stane, až stát zjistí, že nemá příjmy z prodeje PHM. Propad v řádu desítek miliard Kč. No jasně – dojde k výraznému zdražení elektrické energie. Přece je nutné posílit přenosovou soustavu a podobné kecy. Ve výsledku budou účty za bydlení a za elektřinu nejvyššími, které budeme měsíčně platit. Vsadí se někdo? Horizont 20 let – proti každému, kdo tvrdí opak, sázím bednu kvalitní skotské.

– jak dlouho si myslíte, že vydrží “výhody” EL značek? Tzn., parkování v zónách zdarma, neplacení dálniční známky apod.? Přesně do té doby, než elektromobil přestane být spíše kuriozitou, ale zaujme tak cca 20 % podíl všech vozidel. Vsadím se, že v tuto chvíli veškeré “výhody” zmizí jak mávnutím kouzelného proutku. Protože (jako ve všem) jde o peníze. Třeba současné zvýhodnění elektrokřápů tím, že jezdí po dálnici zadarmo, mi přijde jako otevřená diskriminace. Opotřebovávají snad povrch toho tankodromu méně než já v klasickém autě? Tak proč nic neplatí?

– nikde se nikdo (ani výrobci) nijak nezmiňuje o tom, co s elektrovehiklem udělá cokoliv, co za ním táhnete. Ať už to je karavan, převoz koní, člun na dovolenou nebo nedejbože návěs pro další auto. Pokles efektivního využití vozu totiž klesá prakticky exponenciálně. To znamená, že jako hrozně moc.

Většinu těchto změn a násilného nucení do elektromobility má na svědomí neomarxistická a zeleno rudá sebranka v EU, která odmítá respektovat platnost fyzikálních zákonů. Ve svých vlhkých snech o bezemisní Evropě bezskurpulózně likviduje výrazný segment ekonomiky celého kontinentu a posouvá Evropu z pozice technologického lídra do pozice skanzenu pro asijské turisty.
Vlastník vozidla je pro ně jen další kráva k podojení v rámci hesla: ” … máš na auto? Tak to Tě můžeme ještě víc zkásnout …”. Nevěříte? Tak jdeme počítat: spotřební daň na PHM, DPH z PHM, ekovýpalné, poplatek při převodu auta, dálniční známky, evidenční prohlídky, STK, parkovací zóny, …………. všechno to má “oddůvodnění”, které na první pohled vypadá rozumně. Ale opak je pravdou. Za omezováním svobody pohybu stojí frustrovaní bezmozci, kteří věří na “světlé zítřky” stejně jako svazáci v 50 letech. Krásná zelená budoucnost, všechno budeme sdílet, kdo není s námi je proti nám ….. znáte to. Navíc mindrák, když vidím na silnici hezké auto nebo zajímavého youngtimera a on sám na něj přitom nemá a musí šlapat do práce na bezpohlavním byciklu.

P.S. Čekají nás horší časy. Jmenuje se to autonomní řízení a je to ohromný problém. Prostě auta, která si pojedou sama, nezávisle na řidiči. Každé auto bude mít desítky kamer, čidel, radarů, napojení na internet, umělou inteligenci …… prostě to auto bude “umět” dojet do cíle bez zásahu člověka. Na první pohled je to fajn. Natáhnu se na zadní sedačce, dám si kafe, přečtu noviny nebo si zdřímnu a za chvíli jsem v cíli. … ALE ……. může nastat krizová situace. Něco, co algoritmy nepředpokládají. Jak se pak to moje auto zachová? Co udělá jeho umělá inteligence? Co když vyhodnotí, že lepší je mě zabít, ale zachránit mateřskou školku v protisměru? Co když algoritmus řídící auto vyhodnotí jako menší ztrátu moji smrt než v bouračce zabít 2 turistky z Brna, protože mají hezčí postavu? Opravdu by si někdo sám o své vlastní vůli koupil auto, které se může nezávisle rozhodnout, že Tě zabije????

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Ladislav Konopka 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 399,00 Kč
Vybráno 58.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 359 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)