Jiří_Fajt
1.6.2019
Kategorie: Společnost

Fajtovy machinace

Sdílejte článek:

FRAGMENTY/M. KNÍŽÁK

Rozhovor Milana Knížáka o poměrech v kultuře:

  • Vážený pane profesore, co říkáte tomu, že Antonín Staněk (ČSSD) dál zůstává ministrem kultury, protože  prezident Miloš Zeman v úterý po schůzce na Hradě nepřijal jeho demisi. Prezident Zeman poté napsal dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém mu navrhl řešení celé situace. Zatím nechce zveřejnit, co v něm přesně psal. I když sdělil, že za to, že to, že odhalil ministr vážné nepravosti u podřízených a chce je vyměnit, není důvod k odvolání ale naopak k pochvale.

Jelikož velmi dobře znám situaci v NG a jsem rovněž obeznámen s působením J. Fajta předtím než nastoupil do Národní galerie jako gen. ředitel, plně souhlasím s názorem prezidenta republiky. Kdo by měl být potrestán, je bývalý ministr kultury Daniel Herman, který po celou dobu kryl Fajtovy machinace i když jsem ho předem důkladně informoval a určitě jsem nebyl sám.

  • Jak si vysvětlujete to, že vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček přesto na odvolání pana Staňka paličatě trvá a požaduje, aby premiér Babiš navrhl panu Zemanovi jeho odvolání z vlády a ke jmenování na post ministra kultury navrhl místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. (Demisi totiž nemusí dle ústavy prezident přijmout, ale žádost premiéra ano.) Premiér Babiš v úterý večer sdělil, že se s panem prezidentem sejde a odvolání pana Staňka mu navrhne. Nominaci Šmardy že ale považuje za zvláštní.

Jan Hamáček je neštěstím pro ČSSD. Za jeho působení jeho strana dvakrát neuspěla ve volbách, odvolán by měl být on. O Michalovi Šmardovi jsem nikdy neslyšel, proto se o něm nemohu vyjadřovat, ale z jeho posledních prohlášení jsem pochopil, že o situaci v kultuře neví nic a tedy by nemohl splnit to, co vyčítají spolustraníci ministru Staňkovi. Představa o umožnění znovuvstoupení Fajtovi do konkursu na stejnou funkci ilustruje jasně jeho neznalost. (Hovořím jen o J. F. a NG, poměry v Olomouci neznám.) Požadavek zklidnění situace je absurdní. Znamená zklidnění nechat lidi krást?

  • Proč podle Vás pan Hamáček tak usiluje o to, aby v čele NG stál člověk, který si svévolně sám navrhl zvýšit roční plat o 2 miliony Kč se zdůvodněním, že plat vedoucího takové instituce je podhodnocený a zdůvodňuje to tím, že Fajt je ve světě známý a pro NG mnoho udělala může dělat i v budoucnu. Je podle Vás jako  bývalého generálního  ředitele opravdu pan Fajt tak skvělý?  Co tak mimořádného pro NG udělal, že se do něj pan Hamáček takřka zamiloval?

Žvásty o tom, jak je Fajt slavný, jsou nesmysly. Když viděl, že je ohrožen, bombardoval všechny možné instituce s tím, že je z politických důvodů odstraňován ze své pozice a žebral o pomoc. NG vždy spolupracovala s řadou světových muzeí a já jsem byl víc než jedenáct let členem tzv. BIZOT GROUP, což je sdružení ředitelů velkých světových muzeí (Louvre, MoMA, Ermitáž, atp.). To nemá se slávou nic společného a považuji za odporné volat o pomoc lidi, kteří nemohou o hospodaření NG nic vědět. I to svědčí o charakteru Jiřího Fajta. Dělá naší zemi jen ostudu.

  • Proč jste si nenavrhl také o pár milionů vyšší plat  abyste vzbudil za tu odvahu obdiv Pražské kavárny?

Nikdy mě nenapadlo, že bych si mohl navrhnout sám plat nebo odměny. Nastoupil jsem s platem 28 000,- Kč a teprve ke konci jsem bral 60 000,- Kč hrubého. Za celých dvanáct let jsem dostal dvě odměny, dohromady 140 000,- Kč. Nikdy jsem nebral honorář za práci na výstavách, expozicích či textech (a udělal jsem toho opravdu hodně). Považoval jsem to za samozřejmou součást mého zaměstnání. Každý den jsem chodil do zaměstnání a podnikal pouze nutné služební cesty za běžné výdaje.

  • Paní redaktorka Jana Dědečková uvedla, že v předchozích místech zadlužil pan Fajt jemu příslušné instituce 169 miliony korun. Čtenáři se nás táží, jak mohl pan Hamáček takto neschopného a nespolehlivého člověka jmenovat do čela tak důležité instituce. Umíte jim na dotazy odpovědět?

Jan Hamáček neví, komu by se zavděčil, aby se udržel. V čele strany i ve vládě se mu velmi líbí. Už to je důvod, proč by tam neměl být. Jeho strana tím, že vstoupila do vlády s Babišem, ztratila důvěryhodnost. A Hamáček má na tom velký podíl viny.

  • Mezi redaktory, některými  politology i podle pana prezidenta panuje názor, že boj předsedy ČSSD za rozmařilého pyšného Fajta  a za jeho přítele Šmardu ublížil straně ve volbách. Máte také ten pocit?

Ano, mám ten pocit. A je silný.

ZDROJ: fragmenty.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 713 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů