Jiří_Fajt
1.6.2019
Kategorie: Společnost

Fajtovy machinace

Loading...
Sdílejte článek:

FRAGMENTY/M. KNÍŽÁK

Rozhovor Milana Knížáka o poměrech v kultuře:

  • Vážený pane profesore, co říkáte tomu, že Antonín Staněk (ČSSD) dál zůstává ministrem kultury, protože  prezident Miloš Zeman v úterý po schůzce na Hradě nepřijal jeho demisi. Prezident Zeman poté napsal dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém mu navrhl řešení celé situace. Zatím nechce zveřejnit, co v něm přesně psal. I když sdělil, že za to, že to, že odhalil ministr vážné nepravosti u podřízených a chce je vyměnit, není důvod k odvolání ale naopak k pochvale.

Jelikož velmi dobře znám situaci v NG a jsem rovněž obeznámen s působením J. Fajta předtím než nastoupil do Národní galerie jako gen. ředitel, plně souhlasím s názorem prezidenta republiky. Kdo by měl být potrestán, je bývalý ministr kultury Daniel Herman, který po celou dobu kryl Fajtovy machinace i když jsem ho předem důkladně informoval a určitě jsem nebyl sám.

  • Jak si vysvětlujete to, že vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček přesto na odvolání pana Staňka paličatě trvá a požaduje, aby premiér Babiš navrhl panu Zemanovi jeho odvolání z vlády a ke jmenování na post ministra kultury navrhl místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. (Demisi totiž nemusí dle ústavy prezident přijmout, ale žádost premiéra ano.) Premiér Babiš v úterý večer sdělil, že se s panem prezidentem sejde a odvolání pana Staňka mu navrhne. Nominaci Šmardy že ale považuje za zvláštní.

Jan Hamáček je neštěstím pro ČSSD. Za jeho působení jeho strana dvakrát neuspěla ve volbách, odvolán by měl být on. O Michalovi Šmardovi jsem nikdy neslyšel, proto se o něm nemohu vyjadřovat, ale z jeho posledních prohlášení jsem pochopil, že o situaci v kultuře neví nic a tedy by nemohl splnit to, co vyčítají spolustraníci ministru Staňkovi. Představa o umožnění znovuvstoupení Fajtovi do konkursu na stejnou funkci ilustruje jasně jeho neznalost. (Hovořím jen o J. F. a NG, poměry v Olomouci neznám.) Požadavek zklidnění situace je absurdní. Znamená zklidnění nechat lidi krást?

  • Proč podle Vás pan Hamáček tak usiluje o to, aby v čele NG stál člověk, který si svévolně sám navrhl zvýšit roční plat o 2 miliony Kč se zdůvodněním, že plat vedoucího takové instituce je podhodnocený a zdůvodňuje to tím, že Fajt je ve světě známý a pro NG mnoho udělala může dělat i v budoucnu. Je podle Vás jako  bývalého generálního  ředitele opravdu pan Fajt tak skvělý?  Co tak mimořádného pro NG udělal, že se do něj pan Hamáček takřka zamiloval?

Žvásty o tom, jak je Fajt slavný, jsou nesmysly. Když viděl, že je ohrožen, bombardoval všechny možné instituce s tím, že je z politických důvodů odstraňován ze své pozice a žebral o pomoc. NG vždy spolupracovala s řadou světových muzeí a já jsem byl víc než jedenáct let členem tzv. BIZOT GROUP, což je sdružení ředitelů velkých světových muzeí (Louvre, MoMA, Ermitáž, atp.). To nemá se slávou nic společného a považuji za odporné volat o pomoc lidi, kteří nemohou o hospodaření NG nic vědět. I to svědčí o charakteru Jiřího Fajta. Dělá naší zemi jen ostudu.

  • Proč jste si nenavrhl také o pár milionů vyšší plat  abyste vzbudil za tu odvahu obdiv Pražské kavárny?

Nikdy mě nenapadlo, že bych si mohl navrhnout sám plat nebo odměny. Nastoupil jsem s platem 28 000,- Kč a teprve ke konci jsem bral 60 000,- Kč hrubého. Za celých dvanáct let jsem dostal dvě odměny, dohromady 140 000,- Kč. Nikdy jsem nebral honorář za práci na výstavách, expozicích či textech (a udělal jsem toho opravdu hodně). Považoval jsem to za samozřejmou součást mého zaměstnání. Každý den jsem chodil do zaměstnání a podnikal pouze nutné služební cesty za běžné výdaje.

  • Paní redaktorka Jana Dědečková uvedla, že v předchozích místech zadlužil pan Fajt jemu příslušné instituce 169 miliony korun. Čtenáři se nás táží, jak mohl pan Hamáček takto neschopného a nespolehlivého člověka jmenovat do čela tak důležité instituce. Umíte jim na dotazy odpovědět?

Jan Hamáček neví, komu by se zavděčil, aby se udržel. V čele strany i ve vládě se mu velmi líbí. Už to je důvod, proč by tam neměl být. Jeho strana tím, že vstoupila do vlády s Babišem, ztratila důvěryhodnost. A Hamáček má na tom velký podíl viny.

  • Mezi redaktory, některými  politology i podle pana prezidenta panuje názor, že boj předsedy ČSSD za rozmařilého pyšného Fajta  a za jeho přítele Šmardu ublížil straně ve volbách. Máte také ten pocit?

Ano, mám ten pocit. A je silný.

ZDROJ: fragmenty.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 636 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.