facebookzena
11.10.2021
Kategorie: Společnost

Facebook se změní?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝDle informací z éteru se blíží vcelku zásadní změny nejrozšířenější sociální sítě Facebook. Nově by jeho provozovatel a majitel v jednom měl potlačit do pozadí možnost uveřejňovat příspěvky s politickou a jinak aktuální tematikou. Vzhledem k tomu se tedy zdá, že jediné, o čem se bude moci na jeho stránkách komunikovat, bude jaksi o…. ničem.

Ze sociálních sítí se časem z komunikační platformy pomáhající navazování vzájemných kontaktů stal velmi důležitý informační kanál, díky němuž se dozvídáme, co se děje ve světě, sdílíme zprávy a videa vznikající po celé planetě a v podstatě lze říct, že pomohly k informovanosti lidí. Globalizace informací se však přestává zřizovatelům líbit, protože na povrch vyplouvají i takové věci, o kterých by elity, mezi které majitelé sítí patří, radši mlčely. Ukázalo se to i v době covidové, kterou výrazně poznamenalo narušení plánů naočkovat několikanásobně celou planetu, k čemuž přispělo šíření zpráv o tom, co je vlastně obsah pseudovakcín a k čemu jejich používání vede a povede. Především díky sociálním sítím se covidové mafii začaly hroutit plány a momentálně se řada lidí začala aktivně bránit a pomocí Facebooku a dalších podobných sítí i organizovat. Navíc se šíří i záběry z gestapáckých praktik používaných například v Austrálii, což o to více ostatní přesvědčuje o tom, že úkolem Pfizeru, Moderny a dalších koncernů není lidi léčit, ale místo toho je jejich političtí noshledi mají omezovat co nejvíce na všech dosud normálních svobodách. Facebook společně s Youtubem tak patří i přes cenzuru nevídaných rozměrů k hlavním šiřitelům informací o každodenní realitě po celém světě.

To však není zdaleka vše. I v jiných odvětvích lidského konání je zdrojem, který napomáhá lidem zjistit, co se kde děje. Přestože jsou facebookové profily rebelů sledovány i policií na celém světě, zaměstnavatelé sledují své zaměstnance, řada uživatelů na to moc nehledí a připojuje jak to, co kde objeví a zjistí, ale někteří si dokonce dovolí mít svůj vlastní názor, který na sítích šíří snadněji, než kdyby si museli vytvářet nějakou vlastní platformu. Což majitelům sítí vadí, protože si původně mysleli, že budou šířit pouze vlastní obsah včetně placené reklamy a propagace. Navíc zjistili, že přidají li popisek typu ,,Informace o covidu najdete na….., nebo Obsah je skrytý, protože…., případně Obsah je nepravdivý…, většinou tomu příspěvku dělají reklamu, protože jde často o naprosto správně vyjádřenou či popsanou realitu. Autory sice později blokují s tím, že status byl nahlášen jiným uživatelem, většinou to však nestačí udělat tak rychle, aby se informace nepodařilo šířit dále. Navíc hlídání ,,správného“ obsahu stojí majitele sítí mnoho peněz a času. Vznikla celá oddělení, která se cenzuře věnují a přidáme li i množství jazyků a zemí, ve kterých jsou sítě veřejně dostupné, jistě si dokážete představit, jak náročné je uhlídat jejich obsah. To i přes ,,pomoc“ udavačů, jakými jsou u nás Čeští elfové, Cemper, Hřebenář a plno jim podobných. Možná se po volbách jejich počet ještě zvýší, řada Pirátů, kteří vypadnuli ze Sněmovny, nebude mít co dělat.

Původní záměr objevitelů nových možností komunikace spojené s prokládáním reklamy a schopností ovlivňovat myšlení uživatelů sociálních sítí tak získal jiné rozměry, než které původně měl mít. Bohužel technologie ušla velký kus cesty a dokáže filtrovat mnohem více příspěvků a obsahu než kdysi. Navíc se Facebook stal protiváhou oficiálních médií přinášejících tendenčně upravované informace, takže někteří liberální politici proti gigantům na poli sociálních sítí zahájili tažení. Obrovské jmění Zuckerberga dává tušit, jaký byznys to je, takže se vymýšlí digitální daně, jejichž výše se může měnit dle poslušnosti jednotlivých provozovatelů. Budete li umožňovat přenos nepohodlných příspěvků, bude vysoká, podaří li se Vám to, že se uživatelé budou bavit pouze o nijak nepodstatných záležitostech, například o tom, kde kdy vyzvedne děti po fotbalovém zápasu, pak daně nebudou. Je to Vaše rozhodnutí. Zdá se, že Facebook na to slyší a postupně omezí jak uveřejňování, tak i dosah příspěvků s podstatnou tématikou. Přijdeme tak o další možnost získávat a předávat si relevantní informace. A o to tady přeci jde.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 312 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)