11.12.2013
Kategorie: Ekonomika

Exekutorský byznys pokvete 1.1. zase “lépe”, už si nemůžete být jisti ani majetkem nabytým před uzavřením manželství

Sdílejte článek:

OD: RED 11|12|2013

Jste po uši zamilovaná? Vezmete si svého miláčka za manžela dobrovolně? Fajn. Zapomeňte ale na pojistku v podobě předmanželské smlouvy. Dohoda typu „Já mám byt, ty máš dluhy“ s novým rokem neplatí. Přijdete o střechu nad hlavou!

 

 

Poslanci dělají už hodně dlouho hovno, zato exekutoři a jejich právníci a lobbisti dřou jako koně ve dne v noci. Vymýšlejí, jak z lidí dostat peníze. A také se jim to daří. V souvislosti s novým občanským zákoníkemm prosadili změny v exekučním řádu a jednou z nich je právě možnost postihnout společné jmění manželů, a to i soudem zúžené nebo zrušené i v případě, že dluh vznikl jednomu z manželů před vstupem do manželství.

 

Původní vládní návrh změny paragrafu 42 v exekučním řádu zněl:

 

(1) Exekuci na součást společného jmění manželů lze nařídit také tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který vznikl za trvání společného jmění jen jednomu z manželů.

 

(2) Exekuci na součást společného jmění manželů lze dále nařídit také tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který vznikl povinnému ještě před uzavřením manželství.

 

(3) Jde-li o vydobytí

 

a) dluhu podle odstavce 1, který

 

vznikl proti vůli druhého manžela, jenž nesouhlas projevil vůči oprávněnému bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl,

spočívá v povinnosti plnit výživné,

vznikl z protiprávního činu, nebo

b) dluhu podle odstavce 2 může být společné jmění manželů postiženo jen do výše, kterou by představoval podíl povinného, kdyby společné jmění povinného a jeho manžela bylo zrušeno a vypořádáno podle § 742 občanského zákoníku.

 

(4) Vznikl-li vymáhaný dluh v době, od které uplynulo méně než 6 měsíců do změny nebo vyloučení zákonného majetkového režimu, nepřihlíží se při nařízení exekuce ke smlouvě nebo rozhodnutí soudu, jimiž k této změně nebo vyloučení zákonného majetkového režimu došlo. To neplatí, došlo-li k ujednání režimu rozšíření rozsahu společného jmění.

 

(5) Při posuzování skutečností podle odstavců 2 a 3 exekutor vždy přihlédne k tomu, co v řízení vyšlo najevo.

 

Schválená změna v paragrafu 42 Exekučního řádu zní:

 

§ 42

 

Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah, nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

 

Při posuzování skutečností podle odstavce 1 exekutor vždy přihlédne k tomu, co v řízení vyšlo najevo.

 

 

Ekonomika státu je na lopatkách a ekonomika většiny domácností jakbysmet. Zato exekutorský byznys jen kvete. Je to už prakticky jediný prosperující „průmysl“ v České republice a nikomu nevytane na mysli, že těmi úspěšnými byznysmeny jsou ty stejné svině, které si v devadesátých letech napůjčovaly nedobytné miliardy od bank, které pak stát oddlužoval. A když už ty prachy měli, museli je dál zhodnotit. Vymysleli anonymní akcie a offshore firmy v daňových rájích a vymysleli například i nebankovní půjčky snadno a rychle komukoliv. A hned potom vymysleli vymáhací agentury. Soukromí exekutoři s právnickými tituly z Plzně na sebe nenechali dlouho čekat.

 

Od 1. ledna 2014 si žádný z manželů nebude moci – jako tomu bylo dosud – být jist tím, že jemu bezdomovectví nehrozí. Naopak, zaplatí i staré dluhy svých nových partnerů, beze zbytku. Nebo skončí pod mostem jen proto, že si dovolili ten luxus mít někoho rád.

 

 

ZDROJ: exilovenoviny.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 000,00 Kč
Vybráno 5.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.