exe
21.5.2018
Kategorie: Společnost

Exekuční praktiky drtí českou společnost

Sdílejte článek:

Nic netržící podnikatel, málo placený zaměstnanec, rostoucí počet bezdomovců a neklesající počet sebevražd, to je následek politiky ODS, ČSSD, ANO za účasti TOP09 a KDU-ČSL. Jak to půjde dál? Chlouba všech vlád – hospodářský růst, české ekonomiky, podle aktuálních dat zpomalil z 5,5 na 4,5 procenta. Vzhledem ke stavu kupní síly a nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců se nedá očekávat obrat k vyššímu růstu.

Poněkud se vyčerpala studnice plná vhodných pracovníků na volné pozice i přes jisté malé navýšení mezd. Některé obory hlásí kritický stav a nezájem o práci v jimi nabízených pozicích. Nejedná se jen o levnější pracovníky, nýbrž nezájem bují i o posty v lépe placené s požadavkem na VŠ vzdělání. Lidem se za stávající situace nevyplácí pracovat a práce je pro mnohé lidi ztrátová.

Velký díl na všem mají v České republice všudypřítomné a mezinárodně viditelné exekuce, které svými lichvářskými úroky a poplatky doslova vysávají ekonomicky aktivního občana, kterému po dlouhé měsíce srážek nezůstává za jeho odvedenou práci vůbec nic. Není to život, ale otročina, míní mnozí a mají pravdu. Nezájem o práci v ČR poroste zejména mezi mladými, které si chapadla českých soukromých exekutorů již také stačila zachytit, třeba díky pokutě 2000 korun, kterou spolu s advokátem, soukromý exekutor vyšvihnul na 25 000 korun s denním nášupem českých 0,05% úroků.

V obchodech klesají tržby, některé druhy zboží mizí, protože nebylo možné je udržet za stávající kvality a při zachování současných cen. Nevyplatilo se je nakupovat a prodávat a tak se nám rozevírají pověstné nůžky co do šíře nabídky sortimentu a kvality, mezi obchody v Rakousku a Německu a v České exekutorské republice.

Studenti mají po studijích namířeno do lépe placených pozic na západě Evropy. Zmizí kvalifikovaná domácí pracovní síla.

Situace zaměstnavatelů se zhorší ještě více a k tomu je třeba připočíst Babišovy daně. Celkové odvodové a daňové zatížení práce v ČR, které je celosvětově sedmé nejvyšší ze zemí OECD a  je jedním z mnoha úderů vlády, které sráží české podnikatele na dno.

Zvýšily se zálohy na pojištění a další důležité výdaje pro zaměstnance i podnikatele v roce 2018.

OSVČ která začala podnikat a ještě nemá tržbu, už musí odvádět měsíčně 2 189 Kč jako minimální měsíční zálohu za sociální pojištění a k tomu 2 024 Kč jako minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění, tedy dohromady 4 213 Kč musí OSVČ měsíčně jen za svoji osobu zaplatit a to ještě ani nevydělala jedinou korunu. A k tomu další běžné výdaje, spojené s podnikáním. Naopak k tomu může připočíst náklady na další vynálezy vlády, EET počínaje. Kdo sám nepodnikal, neví. Každá oblast činnosti znamená pro živnostníka, či podnikatele peníze, které musí vydat, ber kde ber.

Společným jmenovatelem všech zainteresovaných je především přebujelý úřednický aparát státní administrativy. Stát zaměstnává desetitisíce úředníků. Úřady práce zaměstnávají duplicitně úředníky, kteří razítkují a úředníky, kteří píší dávky v hmotné nouzi. Roste počet kontrolních úředníků, poradců a asistentů. Zbytečně financujeme drahou druhou komoru Parlamentu České republiky – Senát. K čemu máme dva parlamenty v desetimilionovém státě? K tomu jejich asistenty, kmenové zaměstnance, auta, správu budov. Ministerstva zaměstnávají stálé úředníky, ale i externí spolupracovníky, které vysávají státní pokladnu o nepředstavitelné sumy, kteří musí zaplatit ten, kdo pracuje, či podniká.

K nákladovým položkám je nutné připočíst odvody Evropské unii, kde příjmy jsou již téměř rovny výdajům a členství jinak nepřináší žádné další výhody, jen povinnosti.

V únoru letošního roku se konalo zasedání ministrů obrany států NATO, kde jedním z hlavních témat bylo dostatečné a mezi státy vyvážené vynakládání prostředků na obranu. Jinými slovy opět navýšení výdajů. A občane plať!

Nízká kupní síla tlačí k zemi příjmy státního rozpočtu z DPH a daní z příjmů. Malé tržby nutí malé podnikatele i velké řetězce omezovat prodej, nebo zastavit zcela.

Exekutorská komora prohlašuje, že se zvyšuje počet úspěšně vymožených exekucí a klesá jejich počet, ale opak je pravdou.

Pod tíhou všeberoucí české exekuce živoří statisíce lidí, jejichž kupní síla je nulová, protože nezabavitelné minimum se nezvýšilo, díky stále stejnému životnímu minimu a to je stejné od roku 2012.

Je jedno, zda vyděláváte 10 000, nebo 100 000 korun, stále vám zůstane po srážce stejných 7 až 8 tisíc na život. A i tuto částku vám zabaví, pokud přijde na bankovní účet, protože žádná vláda nezakázala ve světě nevídanou možnost, aby exekuce mohly probíhat všemi způsoby naráz a současně nedefinovala trestný čin lichvy a nezřídila chráněné bankovní účty pro firmy i jednotlivce, které by bránily pádu exekuovaného na sociální dno a následně na ulici.

Počty bezdomovců stoupají, stejně jako ceny nemovitostí a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Mzdy sice o malinko povyrostly, ale jednotlivec má malou šanci na to, aby ze mzdy utáhnul v ČR vlastní, byť i nájemní byt a k tomu pouhou obživu a dopravu do práce.

ODS celá léta brzdila minimální mzdu i mzdy státních zaměstnanců, které byly vodítkem pro mzdovou politiku i v soukromém sektoru. ČSSD naopak začala skokově a v krátké době populisticky navyšovat minimální mzdu i mzdy státních zaměstnanců, což ale v soukromé sféře způsobilo nebývalý tlak na mzdy a úbytek pracovních sil. Náhlá exploze výdajů začíná pokládat jednu firmu za druhou a tisíce OSVČ chodí na živnostenské úřady rušit živnost.

Média sdělují, jak poklesla nezaměstnanost, ale pokud navštívíme kterýkoliv úřad práce, uvidíme stejný obrázek – stovky úředníků a tisíce nezaměstnaných.

Vláda  místo změn zákonů o exekucích a úrocích raději uvažuje o odstranění šedé ekonomiky, což ale způsobí nebývalé sociální nepokoje, protože šedá ekonomika pomáhá přežít v současném systém u cca 2 milionům lidí a to bude pro stát velká rána.

Vláda se nezaměřuje na příčinu, ale řeší následek a tak český soukromý exekutor bohatne dál a šedá ekonomika bují.

Výrazně neklesá ani počet hospitalizovaných se srdeční příhodou, což bývá následkem přetížení a stresu lidi pod tlakem exekucí a potřebou vydělat peníze i dvěma až třemi pracovními činnostmi. Roste počet pacientů v psychiatrických nemocnicích, kde příčina je totožná a bohužel neklesá ani počet těch spoluobčanů, kteří si vezmou život dobrovolně, aby unikli doživotní bídě,  kvůli původně bagatelnímu dluhu, který ale narostl o obludné úroky a poplatky. Ty však umožnil stát a vlády.

Nikdo neřeší špatné zákony – Soudní řád správní, Občanský soudní řád ani Exekuční řád. Zákony zůstávají v podobě, kdy českým soukromým exekutorům je dovoleno vše a mají volnou cestu k neskutečnému bohatnutí a na straně druhé – očekává se ekonomický pád České republiky, která bude pak nucena vyprodávat vše pod cenou, z čeho uhradí nutné státní výdaje. Na jak dlouho?

To vše pro nevoli řešit systém exekucí v České republice, a to od roku 2001, kdy tento problém vznikl, ale vygradoval až po roce 2004. Dnes v České republice takřka neexistuje střední vrstva, dle evropských hledisek a narůstá počet lidí, kteří nemají na jídlo a živí je jen nejisté a příležitostné brigády.

Důchodci musejí pracovat, protože neutáhnou nájem a jídlo, na sociální dávky nedosáhnou. Zato dlouhodobě, nebo spíše nikdy nepracující spoluobčané leží na dávkách celý život a nezměnila je ani slibovaná politika ČSSD,  po které zůstaly na MPSV jen problémy a náklady a vzrostl počet úředníků neefektivních úřadů práce a samotného MPSV.

Autor: Karel Fleischer 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 247 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...