exekuce3
22.1.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně na PP

Exekuce? Úvěr s RPSN vyšším než 5000%

Sdílejte článek:

ANDREA NAVRÁTILOVÁ

Na úvod dovolte příklad z praxe (reálný, probíhající, možno doložit):

Představte si rodinu, kde žije matka se dvěma dcerami (5 a 11 let) a ocitla se v tíživé rodinné situaci (otec zkrachoval s podnikáním, začal pít, na dcery nepřispíval, s matkou se odmítal rozvést, byť se od něj už odstěhovala). Díky této situaci se stalo, že za dcery nezaplatila roční poplatek za odpady ve výši 375,- Kč. Neměla z čeho. A do roka přišla exekuce.


Skladba takové exekuce je následující:

  • 375,- Kč jistina,
  • 1029,- odměna advokátovi
  • 7000,- předpokládaná odměna exekutora
  • Celkem tedy 8.400 Kč!

Kdyby to byl úvěr (… a on to svým způsobem úvěr je…), víte, kolik činí RPSN? Více než 5000%!

Obrovské navýšení celkoví výše vymáhaného dluhu – jak krásně vidíme na příkladu – jednoznačně vede k nutnosti reformovat systém exekucí tak, aby byly náklady na vymožení pohledávek úměrné výši vymáhané pohledávky, a to formou stanovení procentuálního poměru výše nákladů.

Příběh ovšem pokračuje. Dcerky byly dvě a tak to bylo 2x 8400,- Kč. Matka se jménem dcer proti exekuci odvolala, poukazovala na nemajetnost dcer a na jejich věk. Neúspěšně. Později požádala o sloučení exekucí do jediné, aby nesplácela dvojí náklady. Neúspěšně – ve věci figurovala dvě rodná čísla a exekutor se oháněl tím, že kvůli dvěma rodným číslům věc nelze sloučit do jediné.

A tady jsme u podstaty věci: dvě nezletilé děti, za něž měli poplatky hradit rodiče, případně měli právě tito rodiče být exekutorem postiženi jako osoby za děti odpovědné, postiženi nebyli. Proč? Protože to naše legislativa umožňuje – postupovat proti dětem, které poplatky zaplatit ani nemohly, tak, aby bylo možno vymáhat dvoje náklady na exekuci… Za děti je tedy zodpovědný rodič, ale exekuce je vymáhána s vidinou co nejvyššího zisku na dětech…

Pohled společnosti na osoby stižené exekucí jako na osoby stigmatizované a zavrženíhodné se pomalu mění, ale stále platí právní zásada „Pacta sunt servanda“ (smlouvy musejí být dodrženy, ctěny) a že dlužník je osobou zodpovědnou za nesplnění právní povinnosti, což je skutečnost naprosto rozhodující. Je tedy spravedlivé, aby právě dlužník nesl náklady na exekuční vymáhání, avšak jen v takové výši, která je úměrná a odpovídající výši dluhu.

Zapomeňte ovšem na vžitou představu, že se exekuce týkají jen nezodpovědných lidí, kteří si nabrali nevýhodné půjčky a proměnili je na zbytečnosti konzumního života. Stačí jedno složité životní období, odchod partnera od rodiny, neúspěch v podnikání… Stačí se dostat do skluzu s úhradou často bagatelních stokorunových částek, které se později snažíte uhradit – je pozdě. Nejste dlužník z pohodlnosti nebo finanční negramotnosti, jste dlužník proto, že v určitý okamžik jste se rozhodli koupit dítěti jídlo a nezaplatit za popelnice, protože najednou na oboje není… A už v tom jedete…

Exekuce v Česku v jejich současné právní úpravě – to je obrovský a neřešený problém veškeré, bohužel nejen dospělé populace. Ke konci roku 2017 (aktuální čísla za rok 2018 zatím nejsou známa) byl postižen exekucí téměř každý desátý Čech nebo Češka nad 15 let. Problematika exekucí se stala tématem, které se prolíná do právní, ekonomické i sociální problematiky vedení státu. Státem posvěcená lichvářská lobby exekutorů totiž zapříčinila, že lidé exekucemi postiženi často v podstatě nemají šanci dluhy, díky jejich neúměrnému navýšení o exekutorské odměny, během života uhradit. Vliv takového stavu věcí je pro stát dlouhodobě likvidační.

Smyslem exekuce je (z pohledu autora článku = právníka) narovnání vztahu mezi věřitelem a dlužníkem, nikoliv likvidace dlužníka jako ekonomického a právního subjektu a součásti společnosti.
Pro vás, kteří jste nad tím třeba nepřemýšleli nebo ve svém okolí takovou situaci neznáte, budu pokračovat poměrně názorně dál:

Likvidační kolotoč začne v okamžiku, kdy exekutor najednou uplatní všechny možné druhy exekuce – tedy exekuční srážky ze mzdy, příkaz k úhradě pohledávky z účtu povinného (obstavení účtu) a mobiliární exekuce (zabavení věcí). Exekutor je zodpovědný za prošetření skutečné životní, výdělečné a ekonomické situace dlužníka a JE ODPOVĚDNÝ za výběr jediného exekučního nástroje tak, aby co nejlépe vedl k vymožení pohledávky.

Možná někoho z vás napadne, že si to ten dlužník zaslouží, že má včas platit to, co slíbil. A z velké míře máte pravdu. Jenže – pořád je tady smysl a účel exekuce a ten říká: donutíme dlužníka splatit dluhy. Bude to ale za stávajícího stavu věcí fungovat?

Jakmile vznikne situace, kdy jsou jedinému člověku nařízeny exekutorem srážky ze mzdy, současně obstaven účet a současně provedeno zabavení movitého majetku, je to pro dlužníka likvidační.

Podívejme se to zblízka:
1) Z platu mu zaměstnavatel odvede exekuční splátku a vyplatí mu pouze nezabavitelnou částku.
2) Ve stejný okamžik mu však přišlo obstavení účtu (přikázání pohledávky z účtu dlužníka), takže nezabavitelná částka, kterou mu zaměstnavatel po stržení exekuční splátky poukáže na účet, je mu zabavena. Sice má 1x nárok na vyplacení životního minima v bance, ale pouze 1x, příště mu tedy to, co by mu mělo zbýt od zaměstnavatele, zabaví z účtu. Domů tedy nepřinese nic…
3) Ve stejný den doma zazvoní exekutor a zabaví movitý majetek pro uspokojení pohledávky -mobily, auto, nábytek, pracovní nářadí, vybavení domácnosti… i věci, které jsou potřebné pro výkon práce, studium dětí, běžné přežití atd. atd…

Výsledek: Dlužník je absolutně paralyzován, neschopen výkonu práce (nemá za co koupit základní životní potřeby, zaplatit jízdné do práce, dopravit děti do školy…) není schopen rodinného života, samostatné existence, výdělečné činnosti. Stáhne se do šedé ekonomiky nebo se stane závislým na dávkách, BEZ JAKÉKOLIV MOTIVACE se s dluhy vypořádat).

Vidíte zrůdnost celého dnešního systému? Nepodezírejte mě prosím z toho, že se zastávám lidí, kteří se chovají nezodpovědně, neplatí své závazky a svou touhu po konzumním životě a po pozlátku doby naplňují pomocí nesmyslných úvěrů a půjček.

Ne všichni, kteří spadli do dluhové pasti, jsou takoví… Každému z nás se může v životě stát, že něco nevyjde, že udělá chybu, že ho někdo zklame… že něco prostě nezvládne. Každý takový člověk musí najít sílu se postavit, škody a chyby napravit a jít dál. Pokud jsou ale naše zákony postaveny na legalizaci lichvy právě na těchto lidech, je něco opravdu špatně…

Mgr. Andrea Navrátilová (Svobodní)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 548 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.