14.1.2014
Kategorie: Ekonomika

Exekuce: Mýty a polopravdy, aneb opravdu jsou spravedlivé a pro věřitele vždy výhodné?

Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ NOVÁK 14|01|2014

 

V médiích se sem tam objeví self promo, kdy Exekutorská komora nebo některý exekutor postraší laickou veřejnost. Dnes budu vyvracet nejčastější mýty, které se šíří mezi lidmi.

 

 

Náklady vymáhání a exekuce jsou v pořádku, exekutor a advokát mají spoustu práce s přípravou a vedení spisu

Nesmysl. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/232510-neni-dluh-jako-dluh-ten-cesky-stoji-vic/ Tady je vidět, že náklady výkonu rozhodnutí jsou v okolních státech (Německo a Polsko) úplně jinde. Díky i za ty drobné ústupky a zlevnění.

 

Exekuce se vyplatí každému, náklady přece platí dlužník

To je pravda, jenže taková úvaha má trhlinu. Velký věřitel jako třeba obchodník s pohledávkami má dohodu s advokátem a exekutorem, že náklady se platí až ze skutečně vymožené částky. Ale díky obrovskému navýšení je to stále výhodné i při nízké vymahatelnosti. Malý věřitel (třeba OSVČ) musí celé vymáhání zaplatit ze svého, dát zálohu exekutorovi a pak doufat, že dlužník bude pracovat a nenaskáče mu hromada exekucí. Dlužníků s nemovitým majetkem opravdu moc není…

 

Exekuce je až do smrti a ještě přechází na rodinu

Tohle mě taky pobavilo. Exekuce jako taková trvá obvykle několik let a poté se ukončí pro nemajetnost. Většina dlužníků nepracuje a nemá nemovitost. Pokud exekutor provádí mobiliární exekuce, tak výtěžek z prodeje dlužníkova majetku je často v řádu stokorun. Po dlužníkovi asi těžko zbyde dědictví, které ještě větší náhodou dědic nechá haha.

 

Vše může začít nanovo, věřitel si dlužníká hlídá až do smrti

Fáma. Naprosté většiny pohledávek se dotýká daň z přijmu a DPH, takže je naopak je snaha o co nejrychlejší odpis. Existuje také možnost odprodeje pohledávky, ale ruku na srdce, kdo asi vůbec něco zaplatí za dluh, který se válel třeba 5 let u exekutora?

 

 

Vykonavatel soudního exekutora navštíví dlužníka a zabaví veškerý majetek

Odvoz běžného vybavení bytu dlužníka, uskladnění, dražba, mzda vykonavatele, cestovné… V naprosté většině případů dražba nepokryje ani náklady. Mobiliární exekuce se tedy provádějí k poměru množství exekucí jenom vyjímečně. Například dlužník, který exekutorskému úřadu často volá a dává najevo, že chce situaci vyřešit, se stane obětí exekutora, který za každou cenu navyšuje náklady, protože je dlužník jednou zaplatí. Kdo má pobyt na úřadě, sociální dávky, žádnou nemovitost atd., tak se obvykle exekuce provádí jenom admistrativní formou.

 

Život s exekucemi je nepříjemný a vyplatí se je zaplatit co nejrychleji

Toto platí pouze pokud má dlužník nemovitost. Předně je nutné dodat, že průměrný dlužník má často hodně exekucí v celkem značných částkách. Je lehké spočítat, kolik let je nutné pracovat na uhrazení jenom všech nákladů advokátů a exekutorů, kteří provádí jenom automatizované úkony. Jedna možnost poctivě pracovat a třeba za 10 let vše zaplatit. Další možností je oddlužení, které je komplikovaným a také ne úplně lehkým procesem. Nebo žít z příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení a něco málo přivýdělek na černo a ve výsledku mít více než z předchozích možností a prakticky nic nedělat. Poslední samozřejmě využívá nejvíc dlužníků… Uvedené samozřejmě zahýbe s budoucím důchodem, ale vzhledem k tomu, že průměrný důchod nesahá o moc víc než uvedené dávky, prakticky nic se nemění.

 

Na každého dojde

To je právě smutné, že dojde jen na ty, kteří mají nemovitost nebo dluží velké firmě. Díky obrovským nákladům se třeba OSVČ nebo běžným občanů, často vymáhat nevyplatí. Na nákladech řízení a záloze exekutorovi se zaplatí tolik, že je malá pravděpodobnost je dostat někdy zpátky a to si každý rozmyslí. Výsledek předražených advokátů a exekutorů v praxi.

 

 

ZDROJ: Tomáš Novák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 728,00 Kč
Vybráno 24.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 277 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.