16.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Exekuce jako státem chráněné podnikání. Kolik zlikviduje lidských životů?

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 16|02|2014

Zákonodárci stanovili, že k vymožení soudního rozhodnutí lze sjednat soukromou firmu, která se postará o vykonání rozhodnutí slavné stolice. Smysl a úmysl tohoto zákona měl určitou logiku. Dluhy se prostě mají platit a věřitel, nebo jiná škodující osoba, by neměla přijít zkrátka, nerozdává peníze jen tak potřebným, ani není charitou.

 

 

Jen se nám ta praktická realizace úmyslu v české kotlince tak nějak morbidně zvrhla. Jak jinak v praxi posledních 20 let? Vůbec nehoruji za ochranu dlužníků proti všem oprávněným osobám. Opakuji: dluhy se mají zaplatit, venkoncem, snad ani žít na dluh není moc rozumné. Snad se to dá nějak zdůvodnit v případě, kdy si promyšleně pořídíte dluh na nějakou výdělečnou činnost, záměr, kde máte vypočteno, že za tři, čtyři roky splatíte úroky i jistinu dluhu z výnosů tohoto podnikání. (A samozřejmě, nemusí být ten záměr dobrý a nemusí vynášet ani na splátky, ani na obživu.) Ale asi se to nedá odůvodnit v případech, kdy za úvěr pojedete na Kanáry, nebo manželce koupíte k Vánocům požadovanou polární lišku, aby si v MHD nepřipadala méněcenná.

 

Česká praxe se však vydala jiným směrem. Exekutorské firmy vycítily příležitost a vytvořily společně se soudními stolci bezvadně fungující mafii. Soud vydá platební rozhodnutí. Žalující je někdy (ne vždy) oprávněný, ale soud se stará spíše méně, než více, aby vyslechl obě strany finančního konfliktu. Přesněji: žalující předloží nějakou fakturu, soud ověří IČ a DIČ žalobce a žalovaného v rejstřících a vydá platební rozhodnutí bez účasti druhé strany a bez možnosti ji rozporovat, protiargumentovat, nebo ji prostě odmítnout, jako neoprávněnou. Prostě nějaký samosoudce vydá příkaz k zaplacení.

 

A pokud je dotčená osoba vůbec nějak vyrozuměna, pak jen tak, že je povinna zaplatit (a je zajímavé, že výnos o povinnosti zaplatit se vždy podaří doručit, zatímco právo hájit se se jaksi doručit nepovede). Pokud vyrozuměna není, nějak se to nezdařilo, nebo nebyl dostatečný motiv to udělat (a co si budeme nalhávat, obálky s různobarevnými proužky spoléhají jen na stejný mechanismus, jaký užívala středověká vrchnost vůči poddanému, ale tehdy to byl jen dráb), zakrátko dostane zakázku exekutor. Soudní stolice ze sebe defekovala právo, tak jej vykonejte. A náhle se nám situace začíná měnit: dluh už není nějakých 230 korun faktického dluhu, ale narostl o soudní poplatek, řádově 2-5 tisíc a o 5-15 tisíc zisku exekutora.

 

Takže dlužník, aniž to mohl nějak závažněji ovlivnit, najednou dluží místo blbých dvou stovek něco kolem 17 tisíc. A když se vyskytne těchto šablon několik za sebou (elekrtárna, plynárna, operátor, státní daně, zdravotní pojištění, sociální – a důvody nezaplacení mohou být dosti prosté…), jste nadosmrti odrovnaný člověk. Nemáte šanci to ani splatit, i když už byste možná chtěli dát těm lupičům vše, abyste měli klid, protože Vám už nedovolí ani si normálně vydělávat, protože jste na černé listině, nemůžete jakkoliv podnikat, ani být rozumně zaměstnán, nemůžete jakkoliv z té situace vyjít. Se ctí, nebo bez cti. Můžete tak maximálně hrát načerno skořápky v tržnici – pokud vám na tu hloupost ještě někdo skočí. Anebo si pořídit Kalašnikova a jednu polévku denně si zařídit jinak… Tímto mechanismem stát (a jurisdikce) vygeneroval masu bezmocných lidí, kteří už nemají vůbec co ztratit, leda život, a ten většinou nestojí už vůbec za nic.

 

 

Uvědomte si, že do této situace se můžete hladce dostat i Vy. Stačí malá chybka v předpokladech.

Ještě máte pocit, že hovoříme o právním státě?

 

Aniž bych byl americkou krásou nějak zvlášť fascinován, zkusme si porovnat podobné věci:

Exekuovat v Americe nelze:

obydlí do ekvivalentní hodnoty 0,4 mil až 2,2 mil Kč

každý kus zařízení bytu do částky cca 10 000 Kč

šperky až do hodnoty 25 tisíc Kč

auto do hodnoty přes 60 tisíc Kč

nářadí do hodnoty 39 tisíc Kč

příjmy z federálního důchodového systému

úspory vázané na vzdělání dětí a vnoučat

 

V českých zemích lze exekuovat až do stavu non plus ultra, ale primárním cílem není vlastně uspokojit věřitele, ale hlavně si namastit svoji kapsu. Exekutoři se stali bandity, sice bez pistolí, ale s chováním Jesse Jamese. Akorát chudákům už, narozdíl od něj, nějak nedávají, motivem je jen jejich zisk. Takže jsou horšími loupežníky, než on. Ono zničit člověka není vůbec těžké. Ti postižení, ne vždy až tak úplně spravedlivě, už této spravedlnosti mají plné zuby. Řada exekutorů již obdržela řadu výhružných dopisů a jejich (soudně a právně zákonná) svévole skončí tím, že se jeden, nebo více, ocitnou visící na nejvyšším dubu. Ne, že bych s tím souhlasil, ale akce nutně vyvolávají protiakce. Asi za hranicemi zákonů, které byly prvotní příčinou té původně míněné spravedlnosti, ale koho to bude dojímat.

 

A pokud si myslíte, že to píšu pod vlivem totálního zblbnutí doktrínou socialismu, hrubě se mýlíte.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 728,00 Kč
Vybráno 24.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 39 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.