24.4.2015
Kategorie: Ekonomika

Evropu jen obtěžujeme

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ 24|04|2015

Znáte kultovní film Vrtěti psem? A pamatujete si jeho hlavní poselství schované mezi řádky? Za každou cenu je neustále potřeba čeřit pozornost veřejnosti a odvádět ji od podstatných témat k tématům uměle vymyšleným.

Jak nejsem velkým příznivcem nejrůznějších teorií spiknutí, tak mi něco říká, že se kolem nás rojí takové množství plytkých kauz o ničem, že podstata vrtění je naplněna. Což může mít dvě vysvětlení. Buď jsou tyhle pseudokauzy produktem vysoce inteligentního kalkulu, nebo produktem nebetyčné blbosti.

Tak třeba: Kdybyste si snad mysleli, že stávající mediálně propírané téma o přijímání eura je tématem podstatným, mohu vás s klidným svědomím ubezpečit, že je to téma vycucané z prsu. Tedy minimálně v tomto okamžiku a minimálně v České republice. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že příští bankovní radu ČNB najmenuje tak, aby přijala euro co nejdřív. A pravděpodobný příští guvernér Jiří Rusnok, který už má nejspíš jmenování jisté, se přidává, že prý oslabení koruny intervencemi České národní banky plánům na rychlé zavedení eura nahrávají. Média se toho chytila a téma vaří pořád dokola. Je to ale skutečně téma…?

eurokrach

Ve vší úctě k přání prezidenta, stačí jednoduchý propočet. Země aspirující na vstup do eurozóny musí minimálně dva roky pobývat ve zvláštním režimu směnných kurzů nazývaném ERM II. V něm nesmí kurz domácí měny posílit nebo oslabit o více než 15 % od středového určeného kurzu. Okamžikem vstupu do ERM II obyčejně měna začíná prudce posilovat; své zkušenosti s tím má například Slovensko. To by okamžitě českou ekonomiku uvrhlo do deflace, proti níž stávající bankovní rada ČNB zkouší bojovat. Jinými slovy, ČNB by k takové destabilizaci v tento okamžik nesvolila. Příští bankovní rada upravená dle přání prezidenta možná ano, jenomže funkční období prezidenta také není nekonečné. A bankovní rada se obměňuje postupně – to právě proto, aby si každý prezident nemohl výběrem bankovní rady nadiktovat svá přání.

To je ale jen jeden pohled, a to ten náš domácí. Ještě důležitější je, že veřejnosti je podsouváno, že jsme to my, kdo do eurozóny vstupuje, ale chyba lávky. My nevstupujeme vlastním rozhodnutím. My jsme milostivě přijímáni eurozónou. Je to eurozóna, kdo má poslední slovo. Ta eurozóna, která právě teď skřípe zuby nad Řeckem, kterému dochází hotovost na účtech státu do té míry, že řecká vláda už vykrádá účty polostátních společností. Nad tím Řeckem, jehož veřejnost se začíná radikalizovat a bouřit, protože jednotlivá města a vesnice jsou právě v těchto dnech paralyzované, jelikož vláda jim sebrala peníze na účtech. Nad tím Řeckem, které pravděpodobně bude první zemí, která opustí eurozónu. Pardon, vlastně druhou zemí. (Moc se o tom sice nemluví, ale svým způsobem eurozónu už na chvíli opustil Kypr, aby se do ní zase vrátil. Jakkoliv je to totiž před veřejností kamuflováno, na Kypru už před časem došlo k omezení pohybu kapitálu a zrušení směnitelnosti „kyperského eura“ za „normální eura“, což de facto znamená dočasné opuštění eurozóny. To jen tak na okraj, aby nebylo mýlky – s veřejným míněním se úspěšně vrtí nejen u nás.)

Řecko tedy asi dříve či později odejde. V Rakousku se zase sbírají podpisy za konání referenda o vystoupení země z Evropské unie. Island stáhnul svou žádost o členství v EU. Evropské společenství se zkrátka začíná drolit. A eurozóna sotva bude mít o potížistu typu Česká republika přehnaný zájem. A potenciální potížista tedy jsme. Podle čerstvého průzkumu veřejného mínění si euro nepřeje přijmout 85 procent Čechů! Který český politik by zkoušel čurat proti tak silnému větru?

A nedost na tom. Česko je potenciální potížista ještě z jednoho důvodu. Už dlouhou dobu tvrdím, že eurozóna je dvojrychlostní. Že její tvrdé jádro se čím dál víc vzdaluje „jižnímu křídlu“. Namísto toho, aby si byly země v eurozóně čím dál bližší, jsou si tedy ekonomicky stále značně nepodobné. (Což je mimochodem argumentem pro rozdělení eurozóny na dvě části.) Zatímco tvrdé jádro eurozóny celkem obstojně vybředlo z krize a daří se mu snižovat jeho rozpočtové schodky, jižní křídlo se pořád plácá v problémech. Asi každý by si přál patřit do onoho tvrdého jádra. Jenomže bohužel je to jinak. Bohužel Česká republika je tak někde „mezi“ a možná o něco blíž onomu jižnímu křídlu. Česká republika totiž loni opět svůj rozpočtový schodek navýšila. (To, že současně s tím klesnul její veřejný dluh, není žádný důsledek bravurní správy veřejných financí, ale především účetní trik, který použil na snížení veřejného dluhu takzvanou rozpočtovou rezervu. Připomeňme, že podobnými účetními triky se svými financemi se nechvalně proslavilo Řecko, které se tím pádem dostalo do eurozóny omylem.)

Který politik z eurozóny by si po řeckých zkušenostech lajsnul zvednout ruku přijetí tak proti-eurovsky naladěného a tak rozpočtově nedisciplinovaného Česka? Přestaňme si to barvit na růžovo a vykládat české veřejnosti, že přijetí eura máme ve svých rukách. Celá zpráva o „urychlených přípravách na přijetí eura“ je pseudozprávou, přijetí eura hned tak nehrozí.

ZDROJ: Markéta Šichtařová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 29 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.