ORBANMORAWIECKI
19.11.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Evropský poker vrcholí – obě strany přihazují

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilKe vzpurnému Polsku a Maďarsku, které počátkem týdne tohoto vetovaly rozpočet EU, kvůli jeho svázání s podmínkou takzvané „vlády práva,” se nově přidalo i Slovinsko. Jeho premiér, Janez Janša, poslal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi pozoruhodný, čtyřstránkový dopis, ve kterém přirovnává současnou EU k Titanicu.

“Evropská unie je dnes konvojem lodí plujících po rozbouřeném moři.

Před konvojem našich lodí zvaným EU jsou útesy a ledovce,” píše premiér Janša. A otevřeně varuje, že by Evropská unie mohla utrpět další ztráty, pokud neopraví kurz svých lodí. Co tím má na mysli, nijak neskrývá. Orgány EU by se, podle něj, neměly vměšovat do vnitřní politiky členských států.

Hloubky krize si povšiml i britský Express a bije na poplach článkem: „EU na pokraji: Obrovská vzpoura, kvůli neuvěřitelnému dopisu šéfům EU…” Podobně, tedy jako hluboký rozkol starých a nových států Unie, vidí situaci i server RT, který z Janšova dopisu cituje jinou, velice otevřenou pasáž: „…Slovinsko nemůže akceptovat použití „diskreditačních mechanismů” k ukázňování národů, které nedodržují „politicky motivovaná kritéria EU.”

Že ve sporu jde skutečně o politiku, přesněji o tu správnou, pokrokovou politiku a o její protlačení do zemí, co se ještě brání, naznačila v minulém týdnu eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová. O institutu vlády práva prohlásila: „Nový nástroj na ochranu finančních zájmů Unie, který je v současné době nejčastěji skloňován s dodržováním právního státu, by se měl vztahovat k také respektu LGBTIQ práv.” Zde je vidět, že tu touhu po umravnění odbojných států (nebo jak Janša píše po ukázňování národů) se už elity EU ani moc nenamáhají ukrýt a maskovat.

Na další nebezpečí upozornil v tomto týdnu V. Orbán: “Po přijetí současného návrhu by neexistovala žádná překážka v propojení vyplácení fondů členským zemím s podporou imigrace, a (překážka) ve vydírání zemí, které se staví proti imigraci, rozpočtovými sankcemi,” uvedl v prohlášení, které zveřejnila agentura MTI. Mluvčí Bruselu se sice hned ozvali, že o migraci není v dohodě ani slovo, ale maďarský premier zná až příliš dobře své pappenheimské… Stačilo by, aby v budoucnu Eurokomise, či Europarlament, kde mají progresivisté drtivou převahu, přijal za všechny členské státy Migrační pakt OSN a prohlásil jej za závazný. Vždyť migrovat je přece lidské právo…

Zatím Poláci i Maďaři drží své pozice pevně a doma mají velikou, většinovou podporu obyvatelstva. Například podle průzkumu společnosti United Surveys souhlasí s krokem vlády (nepodpořit podmíněnost čerpání prostředků z evropského rozpočtu dodržováním principů právního státu) celkem 57 % polských občanů, a to i v případě, že by víceletý finanční rámec, ani fond obnovy nebyly kvůli vetu přijaty.  Opačný názor zastávala pouze pětina respondentů.

S touto podporou v zádech pak ještě furiantsky přitvrzují. Tak třeba polský premiér Mateusz Morawiecki ve svém nejnovějším projevu ve Waršavě mluvil o šikaně slabších členských států ze strany vedení EU a mimo jiné otevřeně prohlásil: „Jedná se o bod obratu v historii EU. Rozhodování na základě svévolných ustanovení může vést k jejímu zhroucení.” A teď ještě do toho ten Janšta… Polské zdroje už to začínají psát natvrdo a otevřeně. Nadpis jednoho článku zní: Předseda vlády Slovinska na straně Polska a Maďarska: Pokud o vládě zákona rozhodne politická většina, bude to konec EU.

Na celé té krásné, jako požár se šířící vzpouře, je ovšem, bohužel, jedna taková ošklivá, česká kaňka. Tomáš Petříček, z Božího dopuštění český ministr zahraničí neudržel jazyk za zuby a ulevil své potřebě se vyjádřit. Učinil to těmito slovy: „Situace ukazuje, že ne vždy můžeme souhlasit s našimi partnery z Visegrádské čtyřky. Pro Českou republiku je kompromis dosažený německým předsednictvím naprosto přijatelný.” S takovými spojenci už nepotřebují hrdí Maďaři, Poláci a Slovinci ani nepřítele….

Je nanejvýš pravděpodobné, že vše nakonec skončí nějakým upachtěným kompromisem. Že ho Němci, jako současný předsedající stát EU, ještě horko těžko uplácají. Protože případnou ztrátu vzpurných zemí Východu, ze kterého žijí a z něhož pramení jejich prosperita, si opravdu nemůžou dovolit. Heiko Maas, jejich ministr zahraničí, už prý na tom pracuje.  Ale zjevně při tom praskne další šev z těch, které tu svěrací kazajku EU drží pohromadě.

Z naší pozice uvnitř, nejsme schopni vidět, kolik jich ještě zbývá. Na kolika nitích to ještě drží. A tak alwspoň držme těm vzpurným Polákům, Maďarům a Slovincům palce. Držíme je tím I sobě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 612 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (52 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
100 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)