eurovolby
19.5.2019
Kategorie: Politika

Evropské volby už za rohem

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Pouhých pět dní zbývá do okamžiku, kdy určitá část voličů vstane a dá najevo, co si myslí o české politice. Příležitostí k tomu jsou volby do Evropského parlamentu a ano, měly by být o něčem jiném. Měly by být o tom, jakou chceme Evropu i její instituce a jaký politický přístup budou naši zástupci v EP prosazovat při stále nových pravidlech a směrnicích, které Evropská komise bude vytvářet.

Namísto toho je hlavním tématem dvojí kvalita potravin, které spustili sociální demokraté, ale převzal jim je Andrej Babiš. Dělá to tak se vším, od ODS si „půjčil“ heslo, od ČSSD téma a od kdekoho si „půjčuje“ voliče. V autorovi textu dřímá malá naděje, že právě bojem za „kvalitu“ už konečně šláplo ANO za pomyslnou čáru. Snad i jeho voliči podvědomě tuší, že Babišova produkce je navoněný separát, a to jak v potravinářství, tak nyní i v politice.

I když se čeká jen malá účast, dopad mohou mít tyto volby značný. U předsedy TOP 09 Pospíšila jde velmi pravděpodobně o jeho derniéru v čele strany. Předseda ČSSD Hamáček se velmi pravděpodobně dal na modlení, aby jeho strana překročila 5% práh. A pokud chce Kateřina Konečná jednou nahradit V. Filipa v čele komunistů, také musí uspět.

Zajímavý je i osud Zelených, kteří míří plnou parou do zapomnění. Jejich předseda – a kdo ze čtenářů si umí bez zaváhání vybavit jeho jméno – nedávno přišel o starostenský řetěz na Praze 4 a jeho šance být zvolen na „spojenecké“ kandidátce z pátého místa nejsou vůbec jisté.

Různí favorité

Podle papírových preferencí je má nejvyšší naděje na vítězství Babišovo hnutí ANO. Zásadním rizikem je účast – pokud se jeho podporovatelé k volbám nedostaví, nemusí být jeho výsledek vůbec tak drtivý. Cokoliv pod 25 % je logický neúspěch, nicméně se dá čekat, že to premiér s přehledem ustojí. Pár rozpačitých výmluv, omezená komunikace a rychle vytažené nové téma pachuť případného slabšího výsledku spolehlivě zakryjí.

Druhým – a pro autora stále překvapujícím – favoritem je Pirátská strana. Je nutné brát jako fakt, že Piráti dokázali nabrat protestní hlasy z různých směrů a je poměrně reálným scénářem, že jejich výsledek bude triumfem. Hlavními tématy Pirátů je boj proti Babišovi, suchu a za demokracii. Autor nechápe, jak je možné, že tahle strategie spolu s neslavnými výstupy Pirátů v exekutivě (na komunální úrovni) může fungovat, ale je nutné to uznat. Hlavním zdrojem popularity je tak pravděpodobně fakt, že Piráti, stejně jako ANO, představují „antiestablishment“ bez negativních prvků babišismu. A to lidé, ať se to komu líbí či ne, asi funguje.

Občanští demokraté a jejich lidé

Nejsilnější opoziční strana, ODS, také počítá s dobrým výsledkem. Ale jistý ho samozřejmě nemá. Přitom je jejich rozhodnutí jasně se vymezit vůči extrémistům a populistům chtějícím Czexit velmi správné. Představují zároveň v evropských tématech jasnou alternativu dosavadnímu evropskému mainstreamu, který má v českém přístupu k EU hodně politických zastánců a o dost méně reálných voličů.

Prosazení lídra Jana Zahradila do role kandidáta třetí největší frakce v EP na předsedu Evropské komise je bezesporu úspěch, jakkoliv v debatě před volbami příliš vidět není. I to je škoda, protože naše země doposud nikoho na vysoký evropský post, na který nemá automatický nárok, nikdy neprotlačila. Je lhostejné, jsou-li všichni voliči jeho stoupenci či naopak, pro Česko je to určitě dobrá zpráva.

Zajímavým fenoménem v rámci ODS je i politický comeback Alexandra Vondry. I když kandiduje z nevolitelného patnáctého místa, je vedle Zahradila druhým nejviditelnějším kandidátem strany. Pro pořádek je potřeba dodat, že autor tohoto textu s Vondrou v minulosti spolupracoval. A domnívá se, že právě Vondra by byl výborným europoslancem. Když zaujatý pozorovatel sleduje rostoucí rozpory mezi EU a USA, aktuální postoj Evropy k Íránu nebo ten dlouhodobý vůči Palestinské samosprávě, cítí, že je třeba něco s tím dělat. Vondrovy zkušenosti ze tří vysokých vládních postů, mezinárodní kontakty a jasná transatlantická orientace jsou skutečně tím, co by ČR v Evropském parlamentu rozhodně potřebovala.

Výsledek voleb je krajně nejistý. Pokud se k volbám rozhodne přijít méně než 20 % voličů, což se dá čekat, je jejich výsledek čistá loterie. Nezájem lidí o evropské volby bohužel hodně zapadá do české národní povahy. A jejím důsledkem jsou poměry, ve kterých nyní žijeme. Tak s tím už něco udělejme.

 Autor: Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 880 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 2,58 out of 5)
Loading...
42 komentářů