eu-parliament-flags2560x1600
8.5.2019
Kategorie: Politika

Evropské volby si rozvracet nedáme!

Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

V sídle společnosti Facebook v Dublinu je od minulého týdne v činnosti operační centrum a jeho čtyřicetičlenný tým, který „monitoruje pokusy ovlivnit volby do Evropského parlamentu“.

Inu zdá se, že po výsledku amerických prezidentských voleb, kdy agenti Vladimira Vladimiroviče patrně s pistolí u hlavy nutili americké voliče dávat hlasy Trumpovi, jinak se rozhodnutí Američanů samozřejmě nedá vysvětlit, se již establishment poučil a nenechá předem nic náhodě. Nesmírně trapná maškaráda hraní si na „ovlivňování voleb“ tedy ve společné režii západoevropských vlád a sociálních sítí vtrhla naplno i do evropského virtuálního veřejného prostoru.

Středobodem všeho je rádoby vágní „označení příspěvku za škodlivý“ (1). V tomto kontextu tedy příspěvku, který může „ovlivnit volby“, či „šířit fake news“, jak o tom bude ještě řeč.

Především si položme otázku, co vlastně to „ovlivňování voleb“ znamená:

  • Je to snad normální placená reklama té či oné politické strany na tom či onom webu nebo sociální síti?
  • Je to publikování názorů politiků nebo příznivců té či oné strany?
  • Je to propaganda česká, německá, americká, ruská, čínská?

Začíná „ovlivňování voleb“ tím, že jsou vyjádřeny názory v rozporu s pohledem současného establishmentu, nebo začíná „ovlivňování voleb“ tím, že ona propaganda není označena výrazným písmem v černém obdélníku s varováním:

„Pozor, toto je snaha o ovlivňování voleb, ovlivňování voleb způsobuje debilitu“ spolu s naturalistickým obrázkem zničeného mozku ubožáka závislého na ovlivňovačích voleb, jak to znají kuřáci z krabiček cigaret?

Kéž by to bylo tak lehké, jako s těmi obaly cigaret, kde má taková pitomost alespoň nějaký smysl a dobře míněný základ, protože všichni vědí, že škodlivost cigaret na lidské zdraví je neoddiskutovatelným faktem.

Jenže kdo posoudí u politických názorů nebo politické reklamy, zda se jedná o propagandu, tím spíše propagandu škodlivou? Kde je rozdíl mezi něčí reklamou a něčí propagandou? Vždyť se, pro pána krále, stále bavíme o politice, jaká politická reklama není propagandou? Samozřejmě, že žádná.

Nebo snad začíná „ovlivňování voleb“ tím nádherným novotvarem „fake news?“ Ovlivní volby do Evropského parlamentu to, že jakýsi ruský web s mizivou čteností českými čtenáři napíše, že namísto několika stovek příznivců té zlé SPD se jich sešlo dvacet tisíc? Mají ti, kteří se tak strachují o „ovlivňování voleb“ opravdu voliče za nemyslící idioty?

Je ovšem „ovlivňování voleb“ také to, když někdo napíše, jak mnoho dostává Česká republika na štědrých dotacích z Evropské unie a tvrdí, že je to čistý příjem, ale zapomene například připsat, jak mnoho naše země tratí na nutnosti uplatňovat stále rostoucí štos stále podrobnějších a bizarnějších evropských norem na všechno?

Myslí si snad ti, kteří zřizují operační centra a jako Facebook týmy s „mluvčími všech 24 jazyků členů Evropské unie“ (1), že je daný tým tvořen nadlidmi, kteří jsou nadaní neomylným smyslem pro pravdu a jsou přítomní u všech událostí na celém světě, aby kontrovali, zda ta či ona informace je pravdivá, nebo mylná, zlá, zavádějící „fake news“?

Samozřejmě, že nikoli. Bude to jen kolektiv lidí s předem danými úkoly zamezit šíření toho či onoho světonázoru, byť by nijak neporušoval zákony. Jejich kolegové se už dávno činí s různou blokací příspěvků porušujících „pravidla komunity“, přičemž ta pravidla komunity a zejména jejich interpretace často přesahují uvěřitelné meze absurdity.

Nebude to zkrátka nic jiného, než stejná úderka, jako je třeba ministrem Chovancem neblahé paměti zřízené „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“, které má v popisu práce také „boj proti fake news“ a činí se v tomto ohledu tak, až daňový poplatník zapláče.

Čím více takových hloupých snah establishmentu vymývat lidem mozky přibude, tím více lidí bude odmítat jakékoli oficiální sdělení a tím více lidí se bude přiklánět k té či oné konspirační teorii, či jinak řečeno propagandě a fake news dohromady.

V současné době prohlubovaná kooperace západoevropských vlád se sociálními sítěmi a jejich společná snaha nařídit lidem oficiální úhel pohledu a potírat ty neoficiální je jedním z nejzávažnějších ohrožení demokracie, mnohem závažnějším, než ten či onen propagandistický inzerát skrytě financovaný ruskou, čínskou nebo – doplňte si dle svých preferencí – jakoukoli jinou zlou vládou.

Nechte, pro všechny svaté, lidi, ať čtou a v mezích zákona publikují, co chtějí, snažte se vychovávat děti ke kritickému myšlení a třídění informací, kterými se budou zabývat a které nechají ležet, a uděláte tisíckrát záslužnější práci než všechna „operační centra“ a „protidezinformační útvary“ světa.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 545,00 Kč
Vybráno 32.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 591 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.