1.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Evropské dotace: to co získáme, tak draze zaplatíme!

Sdílejte článek:

JAN HELIKAR 01|12|2015

Z čerpání dotací je novodobá modla. Ve skutečnosti  ničí hodnoty, živí korupci, skryté náklady a společenská rizika převyšují hodnotu čerpaných dotací. To co získáme, draze zaplatíme. Sleduje někdo efektivitu dotačního procesu?

Kdo nečerpá dotace z EU, jako by vůbec neexistoval!

Čím rychleji se blíží konečný termín pro čerpání dotací z EU z plánovacího období 2007 – 2013, tím více se hlásí úspěšných politiků a podnikatelů. Politici se předhání, kdo více a rychleji čerpal. Každý současný i minulý ministr měl jediný cíl: zrychlit čerpání dotací. Dokonce to byl prvořadý úkol pro celou vládu. Předseda vlády, ministr financí a ministryně Ministerstva pro místní rozvoj se předhání, kdo sdělí národu oslňující číslo nedočerpaných dotací. Bude to 36 miliard, 50 miliard dle současného odhadu nebo 80 až 100 miliard dle odhadu starého cca 4 měsíce? Ve skutečnosti to je úplně jedno. Daleko zajímavější by bylo, kdyby si dal někdo práci s tím, aby sdělil, jaká je efektivita získaných dotací a jaké způsobí škody v budoucí ekonomice a v celé společnosti.

foto_subsidies_w700_h400

Ekonomická efektivita dotací je pro politiky i média zakázané slovo

Zajímal se někdo o vyčíslení vedlejších nákladů a celkovou efektivitu? Snažil se někdo o zodpovězení a vyčíslení následujících otázek:

  • Kolik se z dotací postavilo zcela nepotřebných projektů? Jaký objem financí skončil v betonovém lobby, které již nikdo neoživí?
  • Kolik státních úředníků se zaměstnává a platí jen proto, aby zúřadovali veškeré dotační tituly, aby odborně posoudili veškeré žádosti. Před cca rokem se oficiálně mluvilo o 6,5 tisíci úředníků. Dnes je to více než 7,5 tisíc. Kdo zveřejní kolik to bylo peněz ze státního rozpočtu za dobu od r. 2007 až do současnosti. Kolik to bylo na mzdách, na sociálním a zdravotním pojištění a dani z příjmu, na režijních nákladech atd.?
  • Kolik dotací vyčerpaly firmy na zpracování žádostí o dotace a za následnou administraci jednotlivých projektů?
  • Jaké finanční prostředky šly na různé projekty školení školitelů atd? Stále se školí noví a noví školitelé.
  • Kolik stála nepřetržitá mediální masáž o tom, jak je důležité být úspěšný, jak je důležité čerpat dotace na cokoliv. Hlavně čerpat.
  • Kolik projektů a kolik dotací se použilo na naprosto nesmyslné měkké projekty? Jaké finanční projekty se pouze projedly?
  • Každý politik a zejména ten „nový nepolitik“ ví, jaká je v ČR korupce a jak bude úspěšně čerpat dotace. Ale už neví, že největší korupce se rodí v přerozdělování a čerpání dotací na vše možné i nemožné. Asi to ví, právě proto to tak je.

Deformace společenských hodnot se vyčíslit nedá

Systém Evropských dotací zcela deformoval žebříček společenských hodnot. Takto způsobená škoda se nikdy a nikým asi ani vyčíslit nedá. A její náprava je nejistá, asi ani není možná.

Hodnota práce má menší význam než umění získání dotací. Hodnota úspěchu je měřena objemem získaných dotací. Úroveň Základních škol není měřena odbornou úrovní, ale je měřena schopností získat dotace. Zemědělec se neuživí prací, ale uživí ho čerpání dotací.

Tržní prostředí je naprosto deformované.

Jaké důsledky dotační politika přinese

Zastánci dotací nám tvrdí, jak dotace jsou nutné pro rozvoj infrastruktury, opravy památek, pro zlepšení životního prostředí. Jak jsou dotace nepostradatelné pro růst naší ekonomiky. Vždy však předloží čísla o tom jak „rychle a úspěšně“ čerpají. Náklady na čerpání dotací a celkovou efektivitu však nikdy nikdo nepředložil. Nedivím se. To by byl teprve politický poprask. Nejen v Českém politickém rybníku, ale zejména v Bruselu.

A co s tím?? Vzít rozum a odvahu do hrsti!

Media se musí začít ptát na efektivitu čerpaných dotací, ne na množství! Ekonomové musí najít odvahu a dát čísla na stůl. A politiky musí začít zajímat ekonomická a hodnotová budoucnost ČR a ne momentální získání politického vlivu.

A když se tyto tří základní předpoklady potkají, tak se najde i řešení.

Řešení známo je, jenom není politicky průchozí:

Hrozbou pro celou Evropskou unii je její míra zadlužení. Řešení, nejen pro ČR, ale i pro další státy EU je v užití dotací z EU.

Užití všech dosud nevyčerpaných dotačních prostředků z EU a celou kvotu pro další plánovací období 2014 – 2020 určit výhradně na úhradu státního dluhu. Vše dle principu řádného hospodáře “každý získaný dar (dotaci) použít na snížení zadlužení evropských zemí”.

Jednoduchost čerpání zajistí 100%-ní efektivitu dotačních prostředků. Vše uhlídá jeden úředník v každé členské zemi EU. Sníží se dluhová služba, sníží se prostor pro korupci, nebudou se stavět různé dotační pomníky. Vznikne jediné možné dlouhodobé prorůstové opatření. Celá Evropa se vrátí k původním společenským hodnotám.

Najde někdo tu odvahu? Nebo i nadále bude vítězit touha po politickém vlivu, po politické korupci? Budou to media, ekonomové nebo snad akademici – ekonomické politologické fakulty? Nebo jsou už úplně všichni momentálně závislí na získaných dotacích?

ZDROJ: Jan Helikar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 176 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.