zbran
8.7.2020
Kategorie: Společnost

Evropská komise chce chránit kaluže … aby dále omezila držení zbraní

Sdílejte článek:

ZBROJNICE.COM 

Olovo volovo. Evropská komise se zahryzla do tématu údajné škodlivosti olova obsaženého ve střelách a snaží se využít tématu ochrany přírody k dalšímu omezování zbraně legálně držících střelců, v tomto případě především myslivců. Aby si své nesmyslné a nepodložené tažení pojistila, vede ho rovnou dvěma směry. Jednak spustila proces, jehož výsledkem má být všeobecný zákaz olova ve střelách, což, pokud jí to politici dovolí, bude mít velmi vážné důsledky mj. i pro ozbrojené a bezpečnostní síly. Druhý proces nese znaky velmi trapné parodie a i sveřepí obhájci pokrokových nápadů bruselských institucí by měli otevřít oči. Zjistí, že jejich bílá koule čím dál více připomíná černou krychli.

Kromě místy skutečně absurdního zpřísnění tzv. zbraňové směrnice, jejíž implementace do národních legislativ právě probíhá (přes nesmyslně šibeniční termín, jímž bylo září 2018) a Evropská komise vyhrožuje podle ustaveného systému pokutami, nepolevuje ani úsilí směrem k “nebezpečnému” olovu ve střelách, které se vrací na stůl s železnou nepravidelností, jak jej útroby bruselských skleněných paláců postupně přežvykují a vstřebávají.

Podobně jako v případě obecnější směrnice se přitom v případě České republiky unijní pokrok vlamuje do otevřených dveří. Jeho obecným a velkými médii pokaždé zmiňovaným cílem je ochrana mokřadů. Což zní chvályhodně. Taková cenná území, životní prostředí pro mnoho vzácných druhů fauny i flóry je třeba co nejlépe chránit. Problém je přirozeně skryt v detailu, a tím detailem je definice mokřadu. Platný český zákon o zbraních a střelivu není dokonalý, protože žádný zákon na světě nebyl, není a nebude dokonalý, ale je hodnocen jako rozumně přísný, a sám o sobě zajišťuje, že kritizovaná směrnice byla v našem prostředí z většiny racionální části svého obsahu implementována, ještě než vůbec někoho napadlo, že by ji začal psát. A podobně Česká republika také chrání své mokřady a zakazuje v nich střelbu olověnými broky již od roku 2011. Jde o 14 lokalit na území národních parků a přírodních rezervací, o jejichž hodnotě a potřebě co nejvyšší ochrany málokdo pochybuje.

Jenomže Evropské komisi pranic nejde o nějaké mokřady a jejich obojživelné nebo jiné obyvatelstvo. Skutečným cílem, jak o tom od roku 2015 varovně píší různé potenciálně postižené spolky a instituce, jsou střelci samotní, zde tedy myslivci, lovci užívající střelné zbraně pro lov zvěře ve volné přírodě. To je jistě samo o sobě trnem v oku citlivějším zástupcům druhu homo sapiens sapiens, podle nichž je zvíře také člověk, a když už chceme jíst maso, můžeme si ho přece koupit v supermarketu. Ale ještě více je to trnem v oku Evropské komisi, a především nástrojem pro další utažení šroubů. Namísto toho, aby Evropská unie svými opatřeními harmonizovala, sjednotila pravidla, přičemž český přístup by jí mohl být, stejně jako v případě zbraní obecně, dobrým vodítkem, rozhodla se vydat vlastní cestou, která je provázená velmi charakteristickým průběhem. Ten lze shrnout do stručného souvětí: Oznámíme obecný záměr, vynadáme kritikům, že se vyjadřují k něčemu, co ještě nebylo schváleno, velká média nás podpoří manipulacemi, přeženeme parametry, abychom mohli “ustoupit”, a pokud možno také zvolíme nesrozumitelný způsob schvalování nového opatření tak, aby do něj jakákoli opozice co možná neměla možnost zasahovat. Dobro zajištěno.

Mokřadem pro účely nového omezení je pro Evropskou komisi jakákoli vodní polocha, ať už vznikla kdekoli a jakkoli, a ať již je trvalá, nebo dočasná (pokud by měl někdo tendenci to popírat a označovat za dezinformace, lze se snadno přesvědčit zde). Komise začala s “nárazníkovou zónou” 400 m kolem takové vodní plochy, a aktuálně “ustoupila” na 100 m. V praxi to znamená, že 100 m od libovolně velké kaluže, která vznikla při lokální přeháňce, nelze střílet olověnými broky. Což není vše, ale již to by mělo “normálně” uvažujícího člověka zarazit.

Lze mít různý názor na zákaz olověného střeliva v konkrétních oblastech, ale převážně by se civilizovaní měli shodnout na určité předvídatelnosti práva, již jen z praktických důvodů jeho vymahatelnosti. Jsou-li určité plochy hodné vyšší ochrany, pak nechť jsou jasně a stabilně vymezeny. Nebo snad někdo od myslivců očekává, že než vystřelí, prozkoumají 314,15926535 okolních metrů čtevrečních, zda na nich včerejší bouřka nezanechala loužičku? Nově to tak skutečně má být. A proč? Protože ruku v ruce s takovým nesmyslným požadavkem jde zákaz byť držení olovo obsahujících střel v daném okruhu kolem “mokřadu”. Máte u sebe olověné broky a 98 m od vás je louže? Ohrožujete životní prostředí a následuje trest. A bude kouzelné sledovat další vývoj práce na příslušné legislativě, která se bude muset mj. vypořádat s otázkou, jestli bude smět takového podezřelého držitele broků kontrolovat policista disponující v danou chvíli rovněž náboji obsahujícími olovo. V důsledku se tedy po myslivci chce, aby v krajině po dešti velmi dovedně kličkoval, resp. dokud louže nevyschnou, aby se držel 100 m od té nejbližší: “carrying” means any carrying on the person or carrying or transporting by any other means. Nesení znamená nesení osobou nebo nesení nebo převážení jakýmkoli jiným způsobem. Zatím jde o “jen” o olovo obsahující broky. Stranou ponecháme škodolibou otázku, jak to je se střelbou vedenou zpoza takové hranice směrem do mokřadu.

Je to příbuzné kauze nešťastné zbraňové směrnice. Jejím deklarovaným cílem byl terorismus a organizovaný zločin. Bojuje proti němu tím, že otravuje život lidem, kteří drží zbraně legálně, přetěžuje bezpečnostní aparát (a občany) nadbytečnou byrokracií nebo efektivně brání znehodnocování některých zbraní. Teroristé a organizovaní zločinci z toho musejí být skutečně zoufalí. V kauze olovo podobně argumentuje vznešeným zájmem ochrany cenných přírodních lokalit. Ale formuluje svá opatření tak, že v důsledku je více než zřejmé, že skutečným cílem není zabránit otravě olovem, ale způsobit otravu papírem s razítkem a nepolevit v tlaku, jehož cílem pro zářivé příští je společnost beze zbraní. Tedy bez těch legálně držených. Detail.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 243 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)