zbran
8.7.2020
Kategorie: Společnost

Evropská komise chce chránit kaluže … aby dále omezila držení zbraní

Sdílejte článek:

ZBROJNICE.COM 

Olovo volovo. Evropská komise se zahryzla do tématu údajné škodlivosti olova obsaženého ve střelách a snaží se využít tématu ochrany přírody k dalšímu omezování zbraně legálně držících střelců, v tomto případě především myslivců. Aby si své nesmyslné a nepodložené tažení pojistila, vede ho rovnou dvěma směry. Jednak spustila proces, jehož výsledkem má být všeobecný zákaz olova ve střelách, což, pokud jí to politici dovolí, bude mít velmi vážné důsledky mj. i pro ozbrojené a bezpečnostní síly. Druhý proces nese znaky velmi trapné parodie a i sveřepí obhájci pokrokových nápadů bruselských institucí by měli otevřít oči. Zjistí, že jejich bílá koule čím dál více připomíná černou krychli.

Kromě místy skutečně absurdního zpřísnění tzv. zbraňové směrnice, jejíž implementace do národních legislativ právě probíhá (přes nesmyslně šibeniční termín, jímž bylo září 2018) a Evropská komise vyhrožuje podle ustaveného systému pokutami, nepolevuje ani úsilí směrem k “nebezpečnému” olovu ve střelách, které se vrací na stůl s železnou nepravidelností, jak jej útroby bruselských skleněných paláců postupně přežvykují a vstřebávají.

Podobně jako v případě obecnější směrnice se přitom v případě České republiky unijní pokrok vlamuje do otevřených dveří. Jeho obecným a velkými médii pokaždé zmiňovaným cílem je ochrana mokřadů. Což zní chvályhodně. Taková cenná území, životní prostředí pro mnoho vzácných druhů fauny i flóry je třeba co nejlépe chránit. Problém je přirozeně skryt v detailu, a tím detailem je definice mokřadu. Platný český zákon o zbraních a střelivu není dokonalý, protože žádný zákon na světě nebyl, není a nebude dokonalý, ale je hodnocen jako rozumně přísný, a sám o sobě zajišťuje, že kritizovaná směrnice byla v našem prostředí z většiny racionální části svého obsahu implementována, ještě než vůbec někoho napadlo, že by ji začal psát. A podobně Česká republika také chrání své mokřady a zakazuje v nich střelbu olověnými broky již od roku 2011. Jde o 14 lokalit na území národních parků a přírodních rezervací, o jejichž hodnotě a potřebě co nejvyšší ochrany málokdo pochybuje.

Jenomže Evropské komisi pranic nejde o nějaké mokřady a jejich obojživelné nebo jiné obyvatelstvo. Skutečným cílem, jak o tom od roku 2015 varovně píší různé potenciálně postižené spolky a instituce, jsou střelci samotní, zde tedy myslivci, lovci užívající střelné zbraně pro lov zvěře ve volné přírodě. To je jistě samo o sobě trnem v oku citlivějším zástupcům druhu homo sapiens sapiens, podle nichž je zvíře také člověk, a když už chceme jíst maso, můžeme si ho přece koupit v supermarketu. Ale ještě více je to trnem v oku Evropské komisi, a především nástrojem pro další utažení šroubů. Namísto toho, aby Evropská unie svými opatřeními harmonizovala, sjednotila pravidla, přičemž český přístup by jí mohl být, stejně jako v případě zbraní obecně, dobrým vodítkem, rozhodla se vydat vlastní cestou, která je provázená velmi charakteristickým průběhem. Ten lze shrnout do stručného souvětí: Oznámíme obecný záměr, vynadáme kritikům, že se vyjadřují k něčemu, co ještě nebylo schváleno, velká média nás podpoří manipulacemi, přeženeme parametry, abychom mohli “ustoupit”, a pokud možno také zvolíme nesrozumitelný způsob schvalování nového opatření tak, aby do něj jakákoli opozice co možná neměla možnost zasahovat. Dobro zajištěno.

Mokřadem pro účely nového omezení je pro Evropskou komisi jakákoli vodní polocha, ať už vznikla kdekoli a jakkoli, a ať již je trvalá, nebo dočasná (pokud by měl někdo tendenci to popírat a označovat za dezinformace, lze se snadno přesvědčit zde). Komise začala s “nárazníkovou zónou” 400 m kolem takové vodní plochy, a aktuálně “ustoupila” na 100 m. V praxi to znamená, že 100 m od libovolně velké kaluže, která vznikla při lokální přeháňce, nelze střílet olověnými broky. Což není vše, ale již to by mělo “normálně” uvažujícího člověka zarazit.

Lze mít různý názor na zákaz olověného střeliva v konkrétních oblastech, ale převážně by se civilizovaní měli shodnout na určité předvídatelnosti práva, již jen z praktických důvodů jeho vymahatelnosti. Jsou-li určité plochy hodné vyšší ochrany, pak nechť jsou jasně a stabilně vymezeny. Nebo snad někdo od myslivců očekává, že než vystřelí, prozkoumají 314,15926535 okolních metrů čtevrečních, zda na nich včerejší bouřka nezanechala loužičku? Nově to tak skutečně má být. A proč? Protože ruku v ruce s takovým nesmyslným požadavkem jde zákaz byť držení olovo obsahujících střel v daném okruhu kolem “mokřadu”. Máte u sebe olověné broky a 98 m od vás je louže? Ohrožujete životní prostředí a následuje trest. A bude kouzelné sledovat další vývoj práce na příslušné legislativě, která se bude muset mj. vypořádat s otázkou, jestli bude smět takového podezřelého držitele broků kontrolovat policista disponující v danou chvíli rovněž náboji obsahujícími olovo. V důsledku se tedy po myslivci chce, aby v krajině po dešti velmi dovedně kličkoval, resp. dokud louže nevyschnou, aby se držel 100 m od té nejbližší: “carrying” means any carrying on the person or carrying or transporting by any other means. Nesení znamená nesení osobou nebo nesení nebo převážení jakýmkoli jiným způsobem. Zatím jde o “jen” o olovo obsahující broky. Stranou ponecháme škodolibou otázku, jak to je se střelbou vedenou zpoza takové hranice směrem do mokřadu.

Je to příbuzné kauze nešťastné zbraňové směrnice. Jejím deklarovaným cílem byl terorismus a organizovaný zločin. Bojuje proti němu tím, že otravuje život lidem, kteří drží zbraně legálně, přetěžuje bezpečnostní aparát (a občany) nadbytečnou byrokracií nebo efektivně brání znehodnocování některých zbraní. Teroristé a organizovaní zločinci z toho musejí být skutečně zoufalí. V kauze olovo podobně argumentuje vznešeným zájmem ochrany cenných přírodních lokalit. Ale formuluje svá opatření tak, že v důsledku je více než zřejmé, že skutečným cílem není zabránit otravě olovem, ale způsobit otravu papírem s razítkem a nepolevit v tlaku, jehož cílem pro zářivé příští je společnost beze zbraní. Tedy bez těch legálně držených. Detail.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 153 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.