coronavirus_h3-2
18.3.2020
Kategorie: Politika

Evropané jsou kvůli koronaviru pod zámkem

Sdílejte článek:

SOEREN KERN

  • Bezprecedentní omezení pohybu lidí, které bylo ještě před dvěma týdny nemyslitelné, v Evropě téměř zastavilo každodenní ruch.
  • “Musíme být připraveni na to, že Evropa bude touto epidemií zasažena tvrdě, že bude zasažena ještě tvrději než Čína a že se s tímto problémem budeme potýkat měsíce.” — Rakouský kancléř Sebastian Kurz.
  • “Ale ta čísla raketově rostou a to je alarmující.” — Rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Evropa je nyní epicentrem globální pandemie koronaviru, která zasáhla více než 45 evropských zemí. Podle údajů evropských ministerstev zdravotnictví byla tato nemoc k 14. březnu 2020 potvrzena u 42 000 lidí.

Koronavirové onemocnění – COVID-19 (z anglického spojení coronavirus disease 2019) – se šíří velmi rychle: Během prvních 14 dnů měsíce března bylo v Evropě potvrzeno zhruba 40 000 případů nákazy koronavirem (95 % všech případů).

Itálie je nejvíce postiženou zemí Evropy, a dále následují Španělsko, Německo, Francie, Švýcarsko a Norsko.

V Evropě jako celku již na COVID-19 zemřelo více než 1 600 lidí – to jsou přibližně 4 % z těch, u nichž bylo toto onemocnění potvrzeno. Podle italského ministerstva zdravotnictví je v Itálii míra smrtnosti (letality) COVIDu-19 v současnosti 5,8 %.

Vzhledem k závažnosti a rozsahu této rozvíjející se krize začali evropští lídři přijímat stále přísnější opatření zaměřená na zpomalení šíření této nemoci. Bezprecedentní omezení pohybu lidí, které bylo ještě před dvěma týdny nemyslitelné, v Evropě téměř zastavilo každodenní ruch.

Itálii, epicentru evropské epidemie koronaviru, kde byl COVID-19 (k 14. březnu 2020) diagnostikován u více než 21 000 lidí, vyhlásil premiér Giuseppe Conte v celé zemi zákaz vycházení. Toto nařízení s sebou ve třetí nejlidnatější zemi EU se 60 miliony obyvatel nese zákaz nepodstatného cestování uvnitř země a přes hranice Itálie; zákaz všech veřejných akcí; doporučení, aby mezi sebou lidé udržovali vzájemný odstup alespoň jednoho metru; a zavření všech barů, restaurací a obchodů (s výjimkou obchodů s potravinami a lékáren).

Sociální distancování zatím šíření tohoto onemocnění nezpomalilo: Přibližně polovina všech případů tohoto onemocnění byla v Itálii diagnostikována až poté, co přijatá opatření vstoupila v platnost – to je od 10. března 2020, což znamená, že tato celonárodní karanténa může trvat několik týdnů.

Ve Španělsku, které je po Itálii druhou nejvíce postiženou evropskou zemí, vláda vyhlásila celostátní stav nouze, který účinně uvrhl do karantény všech 46 milionů Španělů. Všechny cesty, které nejsou nezbytně nutné, byly zakázány. Občané by se měli – s výjimkou naléhavých případů a nákupu potravin a léků – zdržovat doma. Všechny školy a univerzity v zemi byly zavřeny. Všichni zaměstnavatelé, jak státní, tak i soukromí, jsou povinni umožnit co největšímu počtu svých zaměstnanců pracovat z domova.

Tato omezení, která budou prozatím platit po dobu 15 dnů a mohou být prodloužena, vyústila v celé zemi v panické nákupy, dlouhé fronty v obchodech s potravinami a v nedostatek základních životních potřeb v obchodech.

Ve Francii prezident Emmanuel Macron oznámil 12. března v televizním projevu uzavření všech mateřských, základních a středních škol a univerzit až do odvolání. “Tato epidemie je nejhorší zdravotní krizí ve Francii za posledních sto let,” řekl Macron. “Navzdory všem našim snahám o jeho zpomalení se šíření tohoto viru stále zrychluje.”

13. března 2020 premiér Édouard Philippe omezil počet účastníků jakékoliv akce na 100, oproti předchozímu oficiálnímu limitu 1 000. “Záměrem je zpomalit šíření této nemoci,” řekl. “Chceme omezit přenos viru mezi lidmi.”

Norsku, kde se koronavirus v posledních dnech rychle rozšířil a počet potvrzených případů COVIDu-19 již přesahuje 1 000, vláda 12. března vyhlásila celostátní opatření, která byla označena za nejradikálnější, jaké Norsko zažilo v době míru.

Zavřeny byly všechny mateřské, základní, střední a vysoké školy. Byly zakázány sportovní i kulturní akce. Omezen byl provoz barů, restaurací, hospod, tělocvičen, bazénů a kadeřnických, masážních a kosmetických salonů. Bylo rozhodnuto, že každý, kdo po 27. únoru 2020 vycestuje mimo severské země, bude po návratu domů muset být 14 dnů v karanténě.

“Bylo pro nás důležité najít ten nejvhodnější okamžik pro přijetí těchto opatření,”řekl šéf Norského ředitelství pro zdraví Bjørn Guldvog. “Dlouho jsme doufali, že to nebude nutné, ale v posledních 24 hodinách situace v Evropě i v Norsku eskalovala.”

Ve Švýcarsku vláda oznámila rozsáhlá opatření na zastavení šíření tohoto viru. Školy v celé zemi byly zavřeny a veřejná shromáždění byla omezena na méně než 100 účastníků. Hranice s Itálií zůstává zatím otevřená, ale další omezení budou následovat.

Rakousko a Slovinsko oznámily, že zavedou omezení na hranicích s Itálií, přičemž další země v regionu zjevně zvažují podobná opatření.

Německu, v nejlidnatějším státě EU, se vláda k tomuto tématu kvůli obavám z poškození ekonomiky vyjadřovala vyhýbavě. Ministr zdravotnictví Jens Spahn nejdříve řekl, že koronavirus představuje pro Němce “velmi nízké” zdravotní riziko, později však připustil, že Německo čelí “epidemii koronaviru”.

Na tiskové konferenci 11. března 2020 varovala kancléřka Angela Merkelová, že by se koronavirem mohly nakazit více než dvě třetiny německé populace – tedy přibližně 58 milionů lidí. Bylo to její první veřejné vyjádření ke koronaviru od 27. ledna, kdy byl v Německu diagnostikován první nemocný. Merkelová řekla, že hlavní prioritou její vlády je tuto epidemii zpomalit, a tím předejít zhroucení německého zdravotnického systému. Její vláda přesto zatím nezavedla žádná opatření sociálního distancování, tak jako ostatní evropské země včetně Itálie, Španělska a Francie.

Většina opatření k řešení této krize byla přijata na úrovni jednotlivých spolkových zemí. V Severním Porýní-Vestfálsku, jednom z nejvíce postižených regionů, byly zavřeny školy. Spolkové země Bavorsko, Berlín, Brémy, Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko a Šlesvicko-Holštýnsko zakázaly veřejné akce pro více než 1 000 osob.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz vysvětlil naléhavou potřebu sociálního distancování takto:

“Mnoho lidí stále nechápe rozsah toho, s čím se nyní potýkáme… Není to o počtu nemocných, je to o vzestupu křivky. Stejně jako v Itálii a v jiných zemí, křivka vývoje i u nás v Rakousku závratně rychle roste. Nyní musíme přijmout veškerá opatření, aby se rychlost šíření této nemoci zpomalila a aby se křivka zploštila…”

“Bylo by naprosto nezodpovědné vědět, co můžeme očekávat a přesto na to nereagovat. Všichni lidé, kteří koronavirus detailně zkoumali, jsou znepokojeni. Podívejte se na zprávy z Itálie, kde se lékaři musí rozhodovat, koho v nemocnici ošetří a koho již ne…”

“Doufejme, že pokusy o trivializaci této nemoci nyní přestanou. Někteří lidé říkají, že COVID-19 je jako chřipka. Není jako chřipka. U COVIDu-19 je smrtnost 10 až 30krát vyšší než u chřipky. A teď máme jak pacienty s chřipkou, tak i pacienty s COVIDEM-19. Nemocnice nemají neomezenou kapacitu. Každý z nás má odpovědnost za starší generaci. Pro mě jako mladého člověka nemusí virus znamenat problém. Pro starší lidi to však problém být může…”

“Každý z nás může přispět k záchraně lidských životů… Každý, kdo nyní na několik týdnů omezí svůj společenský život a především se bude snažit, aby nenakazil naše starší spoluobčany…”

“Musíme být připraveni na to, že Evropa bude touto epidemií zasažena tvrdě, že bude zasažena ještě tvrději než Čína a že se s tímto problémem budeme potýkat měsíce.”

“Čína tento virus zvládla zavedením velmi tvrdých opatření. Vývoj v Evropě je naproti tomu velmi negativní. Stále můžeme reagovat, stále můžeme něco dělat. Ale ta čísla raketově rostou a to je alarmující.”

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 16 033,00 Kč
Vybráno 45.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 178 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)