evropanoc
20.8.2018
Kategorie: Společnost

Evropa a Evropská unie

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Evropa opět v centru politických debat, pro někoho je to již dobyté území, kořist v posledním tažení, která už nemá sílu se bránit, pro španělského socana Sancheze je důležitý rychlý transfér mrtvoly do kafilérie. Náhledy různé. Na leninské „Co dělat“ už tu nikdo nemá intelektuální kapacitu a možná chuť, vůbec něco dělat je vládnoucí kategorií. Co dělat, o tom Lorenzo Vita na svém blogu v Il Giornale.

Evropa v centru střetů. Většina ji brání, někteří ji brání a chtěli by jí ovládnout. Velmoci, zjevné i skryté, ji považují za území k dobývání. Na kontinentě samotném se mnohé partaje považují za přirozené vůdce a ostatní považují za škůdce. Dnes je mystériem pochopit o čem se vůbec mluví. Nepanuje shoda v základních definicích. Pokud mluvíme o Evropě a chceme ji bránit, měli bychom vědět, co vůbec bráníme a definovat fundamentální koncept záměru.
.
Vyjdeme-li z geografie, je jasné, že Evropa jako taková se nemůže vymezit geografickou hranicí. Je to kontinent, který se rozprostírá od Středozemí k severnímu pólu, od Atlantiku k Uralu. Problém zredukujeme, pokud budeme evropskou identitu chápat pouze teritoriálně, Ural není politickou hranicí. Evropa, pokud zahrne západní Rusko, politicky sahá až k Pacifiku.
.
Evropa neznamená teritoriální jednotku, ale civilizační, chápe se jako ideální entita a uchopení kořenů a zdrojů je komplikovaným problémem. Evropa vyrůstá z křesťanských, helénských a latinských kořenů, z jakéhosi pomyslného trojúhelníka mezi Aténami, Římem a Jeruzalémem. Na druhé straně dnes mnozí oponují tomuto konceptu, podle oponentů tento koncept vylučuje jiná náboženství a zpochybňuje laické hodnoty a multikulturalismus, které jsou dnes motorem Evropské unie.
.
Z toho nutně vyplývá, že Evropská unie a Evropa jsou dvě rozdílné věci. Otvírá to jiný druh debaty – Evropská unie nereprezentuje Evropu a tyto dva termíny nemají společnou inkluzi. Právě zde, ve faktu, že žádný z těchto termínů není nadřazen ani podřazen tomu druhému, je klíč k celému problému.
Brusel považuje Rusko za nepřítele: můžeme vyloučit Moskvu z evropské ideje? Sen mnohých, to byla Evropa mezi Lisabonem a Vladivostokem a Rusko bylo její součástí. Britové po Brexitu zvolili koncept ano Evropě, ne Evropské unii. Kdo stojí mimo Evropskou unii nebo kdo by ji chtěl změnit, odmítá tezi, že EU a Evropa jsou nerozlučně spojeny.
.
Počátečním záměrem Evropské unie bylo sjednocení světa, který nikdy neexistoval nebo sjednocení, aniž se vědělo, co se má sjednocovat a na čem sjednocení založit. Tato skutečnost dnes vyplavala na povrch a v evropských volbách 2019 to bude hlavním tématem. Volby budou zajímavé, politický střet dá odpověď na otázku, co vůbec znamená evropský kontinent. Pro suverenisty znamená Evropa na prvním místě identitu, geografickou a kulturní. Viktor Orbán, maďarský vůdce, který vede frontu identické Evropy, brání křesťanské kořeny a oponuje multikulturalismu. V této vokaci evropská identita vychází z religiózních kořenů a neguje multikulturalismus.
.
Na druhé straně, evropskounijní progresisté popírají tuto ideu, liberální levičáci nenávidí novou vlnu, která sílí v evropských národech. Španělští socani Sanchez a Borrell se vyjádřili, že Salvini „zabíjí evropskou ideu“. „Pokroková“ idea Evropy pro ně znamená totální otevření, zapomněli, že důsledek Evropy (EU) bez vnější hranice, je extrémně totalitární.
.
Boj proti imigraci odpovídá požadavku doby, nikdo v politickém spektru se tím seriózně nechtěl zabývat. Mluvit o Evropě bez identity, je snadné. Už tomu tak naštěstí není. Střet v ekonomické a politické oblasti mezi pravicí a levicí, je už směšný, skutečný politický střet je mezi imigrací a identitou, dialektika, která odpoví na to, co znamená náš kontinent. A my voliči, v nesnadném zadání, abychom odpověděli na požadavek doby, musíme si dát kříž do volebního symbolu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.