6.11.2015
Kategorie: Politika

Evropa 2020: Když si bruselští byrokraté hrají na stratégy

Sdílejte článek:

RICHARD SULÍK 06|11|2015

V roce 2000 si Evropská unie schválila strategii, a protože to bylo v Lisabonu, nazvali ji Lisabonskou strategií. Do roku 2010 měl podle této strategie v EU vypuknout ráj. V řeči byrokratů se Evropská unie měla stát “nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější, s na znalostech založeným hospodářstvím a udržitelným hospodářským růstem, který vytváří více pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou a větší sociální soudržností “. Zkratka, Eierlegende Wollmilchsau, jak říkají Němci. Jak víme, Lisabonská strategie skončila fiaskem, Unie svou konkurenceschopnost snížila, hospodářský růst se ukázal jako neudržitelný a dynamika nikde.

Strategie Evropa 2020

To však bruselské byrokraty a vizionáře neodradilo vymyslet další strategii, vždyť papír snese hodně. A tak v roce 2010 spatřila světlo světa strategie Evropa 2020 se třemi prioritami a pěti cíli. Tři priority připomínají spíše zaklínadla používané mantristicky Evropskou unií:

  • inteligentní růst
  • udržitelný růst
  • růst podporující začlenění

europe2020

Pět cílů strategie Evropa 2020 je těchto:

  1. Zvýšit zaměstnanost ze 69% v roce 2010 na 75% v roce 2020
  2. Investovat 3% HDP do výzkumu a vývoje
  3. Snížit emise skleníkových plynů o 20% (nebo až o 30% za příznivých podmínek)
  4. Snížit míru předčasného ukončování školní docházky z 15% na 10%
  5. Snížit počet lidí žijících v chudobě ze 116,6 milionů na 96,6 milionů

Ke správné strategií samozřejmě patří iniciativy a programy, zkratka něco, pod rouškou čehož lze přerozdělovat miliardy eur. Od iniciativy “Mládež v pohybu” až po “Program pro nové dovednosti”.

Výsledek po polovině doby, kdy mělo být cíle dosaženo, je takovýto:

  • míra zaměstnanosti nestoupla na 75%, ale klesla na 68,4%,
  • počet chudých neklesl o 20 milionů, ale stoupl o 5 na 121,4.

Ostatní tři cíle jsou pochybné (investovat 3% do výzkumu a zvýšit míru vysokoškolsky vzdělaných lidí na 40%) nebo v přímém rozporu s jinými cíly (snížit emise skleníkových plynů).

Strategie Evropa 2020 skončí neslavně

Už po polovině doby je možné předpovědět, že i strategie Evropa 2020 skončí neslavně a dovolím si tvrdit, že Evropská unie by dnes nebyla na tom o nic hůř, kdyby žádná strategie neexistovala. Celá strategie je v první řadě program zaměstnanosti pro pár stovek úředníků, kteří mají tu troufalost si myslet, že vědí s daněmi naložit lépe než daňoví poplatníci, kteří je vytvořili.

Pokud si chce EU dávat nějaké strategie, tak by to mohla být například strategie o dodržování vlastních pravidel článek 125 (no bail out), Dublinskou úmluvu, Schengenská smlouva a další.

Nebo by si mohla EU dát za cíl snížit počet směrnic. To měl dosud sice každý předseda komise v plánu (i Juncker to má v plánu), ale vždy na to nějak pozapomněl a výsledek byl dosud vždy rostoucí počet směrnic.

Další strategie by mohla být skoncovat s nesmyslnými platbami, jako například agrodotace, které ničí naše zemědělce, nebo eurofondy, které jsou zdrojem největší korupce a stejně ničemu nepomáhají … stačí si prohlédnout Řecko, které dostalo historicky nejvíce eurofondů.

ZDROJ: Richard Sulík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 000,00 Kč
Vybráno 5.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.