CSSDKARTA
27.5.2019
Kategorie: Politika

Eurovolby v ČR: Vítězem všichni až na ČSSD

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVýsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku potvrdily, že voliči nejvíce věří hnutí ANO. Jeho dominance v Česku však je menší než se očekávalo a jeho koaliční partner ČSSD je mimo hru.

Vyhlášení výsledků voleb v Česku v pozdní nedělní hodinu 26. května bylo na ČT24 naplněno docela slušnými emocemi. Jako vůbec první se k výsledkům postavila čelem ČSSD. Předseda Jan Hamáček již během dne avizoval špatný volební výsledek a ten se jenom potvrdil. Hamáček a jeho strana budou volební výsledky pečlivě analyzovat, pochybuji ale, že z této analýzy vzejde pro ČSSD cokoli pozitivního. Pokud bude Hamáček a jeho přátelé stále pod dojmem „špatně vysvětlovaného programu“, a jinak bylo vše o.k., hrozí ČSSD v dalších volbách v Česku ještě větší průšvih. Strana bez výrazných osobností voliče nepřiláká, i kdyby její program byl zlatý. A program ČSSD byl všechno jiné než zlatý.

ODS jako jediná strana blahopřála vítězi voleb s tím, že to byly poslední volby, které hnutí ANO vyhrálo. To je sice krásný bonmot, nicméně i ODS zatím nedokáže přitáhnout i v tak malém počtu voličů většinu. Nicméně, ODS zvýšila počet mandátů ze dvou na čtyři a může být spokojena. Osobně jsem velmi rád za úspěch Alexandra Vondry, který dosáhl na mandát díky preferenčním hlasům. Vondra je dle mého soudu osobnost, která může ODS velmi pomoci při formování její politiky v europarlamentu.

Piráti na třetím místě těží z neokoukanosti a přitahují zcela bezpečně zejména mladé voliče. Kam se ale jejich poslanci přidají, není v tuto chvíli úplně jasné. Vstoupí-li do frakce zelených, vstoupí do velmi levicového spolku „ochranářů“ planety, a zda jim to v Česku pomůže, je velkou otázkou.

Jediná eurofedereralistická strana „Spojenců pro Evropu“ se může rovněž cítit vítězem. Jiří Pospíšil jako lídr kandidátky ale uspěl méně, než zřejmě sám čekal. Jeho TOP 09 je stále spíše okrajovou formací a i zde jako v případě ČSSD bude mít „topka“ potíže dosáhnout na uzavírací pětiprocentní hranici.

SPD těží ze současné politické situace, v níž její voliči slyší na protimigrační politiku. Tomio Okamura ve svém vystoupení několikrát opakoval pevnou vazbu na italskou Ligu Mattea Salviniho a na Marine Le Penovou z Francie, která volby vyhrála.

Lidovci a komunisté uspěli a i oni mohou vykládat o tom, že si udrželi jistý vliv.

Vítězné hnutí ANO jsem si schválně ponechal až na konec. Andrej Babiš vystoupil na tiskovém brífinku mezi posledními a většinu času promrhal neustálými stížnostmi na politické soupeře a na jejich lži. Bylo vidět, že jím mocně cloumají emoce a lídryně kandidátky Dita Charanzová to svým poděkováním nezachránila. Přitom stačilo, aby Babiš svým voličům prostě jenom poděkoval. Nechal se zbytečně unést k litaniím, které mu nové sympatizanty určitě nepřitáhnou.

V celoevropském kontextu je zřejmě, že dominance dvou frakcí, lidovců a socialistů, skončila a už se jim přihlásila frakce „liberálů“, kam patří hnutí ANO s nabídkou podpory. Česká stopa v Evropské komisi bude jistě důležitá. Babiš by si měl ale velmi rozmyslet, aby v pozici komisařky zůstala Věra Jourová. To ona „fedrovala“ dvojí kvalitu potravin a ČSSD na tom dokonce postavila část své předvolební propagace. Dopadlo to tak, jak se dalo čekat. „Dvojí kvalita“ se projevila, ale jinak. ČSSD i Jourová prokázala neúspěšný populismus. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová naopak ustála své neúspěšné hledání syrských sirotků v Řecku. Její voliči jí to jistě odpustili.

Eurovolby tak neznamenají žádný dramatický výsledek. Pokud lidovci a socialisté budou dál ovlivňovat politiku EU tak, jako doposud, nic zásadního se nezmění a EU z krize důvěry nevybředne.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 111 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,30 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.