22.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Eurostachanovci: Od selhání po selhání

Sdílejte článek:

ANDREJ FANDÁK 22|10|2014

Na počátku bylo selhání trhu . Roamingové služby jsou prostě dražší než volání v rámci jednoho státu. Polopatisticky to znamená následující; pokud voláte z Hainburgu do Bratislavy, tak vás to stojí více než z Michalovců do Malacek. Co s tím budeme dělat?

 

 

Nevím, kde se selhání trhu identifikují. Proč se například levnější vnitrostátní hovory neoznačí jako vítězství trhu? Předpokládám, že ve vychytané bruselské kavárně se jednoho dne setkali marxisté, trockisté, maoisté, toho času eurobyrokrati. Jen tak si nezávazně poklábosit o práci, rodině a nadhodnotě. Nějakým způsobem se vynořilo téma roaming. Po objasnění problematiky (euroúředníkům platí telefony daňový poplatník, tak mnoho z nich považovalo roaming nejprve za nějakou extrémní sexuální aktivitu) nastalo v naší malé společnosti nadšení. V momentě všichni tito ostřílení razítkáři pochopili, jaký potenciál v sobě tato záležitost skrývá.

 

Nejprve bylo třeba vybrat instituci, která bude selhání trhu řešit. Jak na tácku se nabízel komisariát pro digitální agendu, kde se momentálně všichni zaměstnanci věnovali vztahu digitálních hodinek a globálního oteplování (finišovali s 500-stránkovou publikací se závěrem, že digitálky oteplování nezpůsobují).

 

Komisionáře bylo třeba personálně posílit. Tak se přeřadili byrokrati z oddělení dopravy, kteří právě optimalizovali migrační trasy stěhovavých ptáků. A pustili se pilně do práce (dle nejasných informací z internetu bych kavárenský dejchánek datoval někde do roku 2007).

 

Na jaře 2014 představili europarlamentu ke schválení dokument , který problematiku řešil a konečně měl zavést v telekomunikačních službách řád. Dílo má 397 stran. Momentálně pendluje dokument mezi komisí a Evropskou radou, přidávají se kapitoly, škrtají slovíčka. Ale jedna věc je jistá. V prosinci 2016 bude roaming v unii zakázán.

 

 

Tuto sobotu prosákla na veřejnost informace, kterou Apple nezveřejnil při představování nového iPadu. Zařízení bude mít vlastní SIM kartu. Volající si z menu sám zvolí operátora, jehož služby bude používat. Na podobné funkcionalitě pracuje i Samsung. Je velmi pravděpodobné, že po zavedení této novinky je roaming na smetišti dějin i bez štosu eurodokumentů.

 

Univerzální SIM karta bude pravděpodobně znamenat zemětřesení na telekomunikačním trhu. Zákazník by mohl ze dne na den přejít k jinému operátorovi, který mu nabídne lepší služby. Bez papírování a vázanosti. Respektive mít smlouvu s každým a využívat toho nejlevnějšího. Tlak na ceny by se tím zvýšil. A telekomunikační giganti zahnáni do kouta budou hledat pomoc u regulátorů (stejně jako taxikáři před aplikací Uber). Oslabení své pozice by se dalo v nějakém bruselském fancy podniku interpretovat jako selhání trhu.

 

Proto bych anti-roamingový tým ještě nerozpouštěl. Abychom tu do pár let neměli roaming zákonem chráněný.

 

ZDROJ: Andrej Fandák 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 25 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.