lednicka
10.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Europarlament jedná o zákazu ledniček a mrazáků

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDV pondělí 11. 10. 2021 bude Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (ENVI) hlasovat o stanovení vyjednávacího mandátu pro Evropskou komisi a členy europarlamentní delegace, kteří budou EU zastupovat na Konferenci OSN o změně klimatu v britském Glasgowě. Švédský europoslanec Pär Holmgren z frakce Zelených předložil do textu mandátu vyjednavačů za EU návrh, jehož podstatou je návrh urychlení zákazu používání některých plynů – zejména – hydrofluorocarbonu (HFC). Tento plyn je mimo jiné používán jako chladící médium v potravinářství. Schválení jeho návrhu by způsobilo kolaps potravinářské výroby v EU.


Podle skupiny nařízení EP a Rady označovaných jako „hygienický balíček EU“ musí být těla zvířat po porážce na jatkách zchlazena na teplotu, kterou legislativa předepisuje pro další zpracování na maso a masné výrobky. Podle pravidel stanovených v hygienickém balíčku jsou k tomu využívány chladící linky poháněné právě HFC. Tento plyn je používán jako chladící médium i u vozidel, jimiž je maso přepravováno k dalšímu zpracování a rozváženo do maloobchodních prodejen. Bez jeho použití by nebylo možné provozovat v maloobchodních prodejnách ani chladící pulty na mléko a mléčné výrobky jako jogurty, tvaroh nebo máslo. Kromě masného průmyslu je HFC používán i při zpracování ovoce a zeleniny.

V pátek 8. 10. 2021 se na mě jako koordinátora frakce Identita a demokracie (ID) v Zemědělském výboru obrátili s naléhavou žádostí o intervenci u kolegů z výboru ENVI zástupci Sdružený výrobců domácích spotřebičů a Potravinářské komory ČR. Po prověření závažných informací z jejichž žádosti u dozorových orgánů státní správy ČR jsem se jménem skupiny europoslanců naší frakce pracující v Zemědělském výboru obrátil na kolegu koordinátora frakce ID v ENVI a všechny poslance, kteří naši frakci ve výboru zastupují, s přímluvou o zamítnutí tohoto šíleného návrhu švédského zeleného europoslance.

Netuším, kde poslanec Holmgren (obr. 1) k tomuto návrhu přišel. Zřejmě se ale příliš nenamáhal zjišťováním dopadů, které by jeho schválení mohlo způsobit. Plyn HFC je kromě chladícíh zařízení v potravinářství a domácích ledniček, sušiček prádla a dalších spotřebičích používán rovněž v tepelných čerpadlech a klimatizacích budov. Schválení návrhu urychleného zákazu HFC mohlo způsobit, že se i budovy Evropského parlamentu v Bruselu a Štrasburku promění ve skleněnou výheň, v níž by bylo extrémně obtížené pracovat.

Návrh zeleného poslance by rozhodně nepomohl ani ochraně životního prostředí. Tepelná čerpadla jsou velmi účinné technologie, které významně pomáhají snižovat emise CO2 při vytápění obytných domů i výrobních a kancelářských budov. S jejích větším rozšířením pomocí dotací se paradoxně počítá i v rámci Zeleného údělu. Poslanec Holmgren by tedy svým návrhem mohl způsobit, že v EU nebude možné dodržovat požadavky, které nařizuje potravinářské právo EU. A navíc by Unii přivedl do situace, že by Evropská komise z fondů EU rozdělovala dotace na pořízení technologií, které by jinou částí práva EU měly být zakázány. Nad tím by nevěřícně kroutili hlavou i proslavení radní v Kocourkova z knihy Ondřeje Sekory.

Díky striktním požadavkům stávajícího Nařízení 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech se množství HFC plynů v zařízeních postupně snižuje, stejně jako klesá hodnota jejich potenciálu globálního oteplování. Přes veškerou snahu vývojářů ještě není za hydrofluorocarbon dostupná v praxi použitelná adekvátní náhrada pro všechny druhy zařízení dle jejich výkonů, teplot a velikostí. Urychlení jeho zákazu, jak je navrhuje zástupce frakce Zelených, v jejichž řadách působí i europoslanci zvolení v ČR za Piráty, na rozdíl od jejich predikovatelného postupného snižování zakotveného v současném znění práva EU, by přivodilo paralýzu rozsáhlé části nejen potravinářského sektoru, ale i mnoha průmyslových továren, kde je chlazení rovněž používáno mim jiné i s ohledem na požadavky práva EU v oblasti pracovních podmínek zaměstnanců.

Podle výsledků různých vědeckých výzkumů před mnoha lety HFC, který unikal volně do ovzduší při likvidaci starých chladících zařízení, poškozoval ozónovou vrstvu kolem zeměkoule. Nyní je díky technickému pokroku již tento problém vyřešen a není nutné HFC zakazovat. Podle informací, které mi poskytli odborníci ze Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR již působí firma, která se úspěšně zabývá recyklací tohoto plynu ze starých a vyřazovaných přístrojů. Jejich technologie zajišťuje, že při použití správné technologické praxe při likvidaci starých přístrojů tento plyn nepředstavuje žádné riziko pro životní prostředí. Ve všech firmách, které se v ČR zabývají ekologickou likvidací elektrospotřebičů, jíž nařizuje právo EU, už několik let pracují linky české výroby, které umí HFC ze starého přístroje kompletně bezpečně odsát do zásobní nádrže. Z ní je pak plyn za přísných bezpečnostních opatření převážení k recyklaci.

Díky několika patentům českých firem proces recyklace HFC funguje bez jakýchkoli úniků do ovzduší. Reálně tedy není důvod zakazovat toto chladící médium, které je používáno v mnoha spotřebičích, bez nichž se dnešní život neobejde.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 600 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)