EUROZONE-29122015-LV-14
13.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Eurofilní masáž začíná,  s blížícími se eurovolbami bude jenom hůř

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Je to logické – nová Komise po roce 2019 začne tlačit na nás, Poláky a Maďary, abychom přestali dělat zagorku a euru se upsali.

První PR plody jsou však docela chabé.
Možná by se napříště měli ptát eurofilních ekonomů (najdou-li nějaké), nikoli sociologů.

Sociolog: “Přijetí eura by se dalo lidem zdůvodnit tím, že by to pomohlo k platovému a obecně hospodářskému přiblížení k Německu.”

Ekonom: Sociologovi zřejmě nejde o to, jaký by byl skutečný dopad eura na ekonomiku, ale jak by se to “dalo lidem zdůvodnit”. Okecat jde přece všechno.

Jak by ovšem euro přispělo k hospodářské konvergenci Německu, to už nám neprozradí.
Ví (nebo neví?), že přiblížit se můžeme jen zvýšením produktivity. A na tu má euro vliv minimální, neřkuli dokonce záporný.

Sociolog: “Je důležité zaměřit se na otázky, ze kterých můžou i chudší stagnující regiony získat pocit, že jim členství v EU prospívá. Třeba dotace. Že jsou nejen v tom takzvaném národním zájmu, ale že prospívají přímo jim konkrétně.”

Ekonom: Sociologům jde opět jen o citečky.
Zase není důležitá pravda, ale jaký “pocit” regiony “získají”.
Konkrétně dotace ovšem škodí, kam se člověk podívá. Křiví trh, pomáhají velkým hráčům (ano, příslovečný Agrofert vážně není firmička o pěti lidech) a likvidují malé.
O šponování cen ve stavebnictví nemluvě (pro nevěřící eurofily lze doporučit zprávu Národní rozpočtové rady).

Sociolog: Euro “by nám mohlo pomoct prosadit některé reformy veřejné správy, důchodového systému a podobně.”

Ekonom: A to prosím jak?
Proč bychom takové reformy nemohli dělat bez eura?
Mimochodem, takový řecký důchodový systém je jistě naším vzorem ;).

Pro začátek tedy pár otázeček hloupého zvídavého ekonoma na moudré europíáristy:

1. Když je euro tak skvělé, proč se státy eurozóny dostaly do hlubší ekonomické krize než státy neplatící eurem?

2. Proč po přijetí eura státy nekonvergovaly, ale naopak se mezi nimi nůžky rozevíraly?

3. Proč je ve státech platících eurem vyšší míra nezaměstnanosti?

Ne, lidé skutečně nejsou tak hloupí, když si “neuvědomují, že nám euro pomůže dohnat Německo”.
Ono by nás to euro totiž pouze vehnalo do dalších, ještě větších, problémů.

Zatím je to pouze legrace, ale tato mediální masáž se bude dále stupňovat. Máme se nač těšit.

Autor: Hana Lipovská

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 44 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.