eu-executioner
20.6.2016
Kategorie: Politika, Společnost

“Euroelity” mají strach o krk: EU se hroutí jako v roce 1989 “tábor míru a socialismu”

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VANĚK 20|06|2016

Tuto úvahu píšu 19.6.,  pár dní před hlasováním o brexitu.  Pro její obsah není důležité, jak to celé dopadne.  Spíše je zajímavé sledovat chování různých aktérů a porovnat ho s chováním aktérů před 25 lety, kdy se rozpadl tábor „míru a socialismu“.

Je až groteskní, sledovat výroky EUroelit, hluboce přesvědčených o své jediné pravdě, která by se dala shrnout do představy, že jediné správné řešení je vždy „více EU“,  přeloženo do jazyka srozumitelného – zachování a další růst jejich moci.

A to bez ohledu na jejich častá selhání, která poslední dobou nabývají hrozivých rozměrů, pokud jde o jejich důsledky.  V řecké krizi šlo ještě „jen o peníze“.  V současné migrační krizi jde díky zcela chybným rozhodnutím Euroelit už „o krk“,  a to nejen pro nás, ale i pro další generace. 

Jak na to současná EU „věrchuška“ reaguje? Pokud změníme pár nepodstatných slov,  vlastně úplně stejně, jako bývalá „věrchuška“ komunistická.

Jen pár výroků bych připomněl:  “Více socializmu!” (dnes více EU). “Hlavně, že je mír!” (Beze změny… mír v EU ovšem zaručila studená válka, ne existence EU jako takové).  “Diskuse ano, ale konstruktivní!” (hlavní je prosazovat europské hodnoty).  Ano, chyby se staly, ale pro ty chyby neopustíme odkaz soudruha Lenina!” (dnes myšlenku stále těsnější integrace).  A připomněl bych ještě cenzuru názorů nepřátelských socialismu (nedávno eurokomisařka Jourová s jásotem oznámila, že se jí podařilo prosadit cenzuru „nevhodných názorů“ na sociálních sítích) a okamžité zabavení legálních zbraní občanům po získání moci (o což se současná EK zběsile snaží).

To všechno v době, kdy myšlenku „Více EU“ prosazují už jen EUroelity a „ekonomicky zainteresovaná“  uskupení především NGO.

Ale zpět k brexitu. Zásadní rozdíl proti „táboru míru a socialismu“  je ten, že referendum může vůbec proběhnout. Protože referendum je to, čeho s EUroelity bojí jako „čert kříže“. Nicméně zákázat ho Britům se nepovedlo. Jen je otázka, zda nebude tlak na to, aby, když dopadne „špatně“, nebylo opakováno,  jak se to povedlo nedávno v Irsku.

Naopak úplně stejný jako kdysi je názor elit, který se pokoušejí vnutit Britům. Opět tvrdí, že vědí lépe než občané UK co je pro občany UK dobré,  tedy úplně stejná argumentace používaná u nás kdysi „stranou a vládou“.

Další oblastí nátlaku je vyhrožování a strašení.  Vyhrožování je zatím pouze na slovní úrovni,  něco jako nám dobře známá „internacionální pomoc“ nepřipadá naštěstí minimálně technicky v úvahu.

Nicméně strašení stojí za bližší rozbor.  Jako hlavní argument  proti zastáncům brexitu je, že (údajně) nevědí, co bude po něm. Pokud bychom problém otočili, dopadne argumentace stejně – zastánci setrvání v EU také nevědí, co bude dál a jaké skvělé nápady bude mít „Brusel“ v budoucnu.

Jediné, co je dnes jisté je, že pokud UK opustí EU bude o sobě moci rozhodovat sama a že například nebude mít bezvízový styk s Tureckem…  v případě opačném tomu bude přesně naopak.

Pokud se vrátím do roku 1989, je zajímavé, že tohle strašení nijak nefungovalo, a pokud si dobře pamatuji, nikdo ho ani moc nezkoušel. Důvod byl nejspíš jednoduchý… většina lidí se těšila na svobodu natolik, že vše ostatní bylo minoritní.  A to, že „tábor míru a socialismu“ již nebude hrát rozhodující světovou roli (jak nám bylo vytrvale vtloukáno do hlavy) nikoho moc nezajímalo.  Protože ta „rozhodující role“ zajímala jen „věrchušku“  a prostému občanu byla k ničemu, stejně tak jako podpora různých obskurních režimů.

Stejně tak  dnes je většině lidí zcela cizí touha EUroelit o  „zásadní roli ve světě“.  Protože běžným občanům například „boj proti změně klimatu“ jen tahá peníze z kapes a  je jim stejně užitečný, jako kdysi „boj proti imperializmu“. Stejně tak jako podpora různých obskurních režimů v režii exkomunistky Mohengriniové.

Takže závěrem přeji občanů UK šťastnou ruku v rozhodování mezi svobodou a nejistotou na straně jedné a nesvobodou a nejistotou na straně druhé.

A musím se přiznat, že jim závidím, protože bych byl rád, aby i občané našeho státu měli možnost vyjádřit svůj postoj k současnému směřování EU a k tomu, zda souhlasí s ideou „Více EU“, ať to stojí co to stojí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 143 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...