23.5.2014
Kategorie: Společnost

Eurobyrokrati, europoslanci, eurošaškárna … aneb kolik, komu, za co?

Sdílejte článek:

OD: MARTIN VLACHYNSKÝ 23|05|2014

Už je to tady. Zaplavují nás letáčky vypadávající z novin a videa vypadávající z webových stránek, které nás přesvědčují o správnosti toho kterého kandidáta, ale také o občanské povinnosti volit svého eurozástupce. Trochu to připomíná ambiciózní zlatokopku, která si na manželovu kreditku koupí svůdné spodní prádlo doufajíc, že ​​si ji ignorující manžel všimne.

 

 

Evropský parlament rád utrácí zdroje na svou vlastní propagaci . Můžeme zmínit například návštěvnické centrum, tzv. Parlamentarium, za lidových 20,5 milionu eur, či 56-milionové muzeum s názvem Dům evropské historie. Není potom divu, že rozpočet evropského parlamentu za posledních 6 let narostl o více než 20% , ačkoliv počet poslanců poklesl.

 

No, kampaň byla ve srovnání s národními volbami chudá. Ale není se co divit. Místa v parlamentu jsou sice lukrativní, ale je jich maličko a je třeba o ně svést tvrdý politický boj. Lukrativní místo v Bruselu se dá zajistit i jednodušeji – kariérou euroúředníků. Více než 10 000 eurobyrokratů (tedy více než pětina) má roční plat vyšší než ministerský předseda Spojeného království David Cameron. Ten do rodinného rozpočtu přispívá asi 140 000 librami (172 000 eur) ročně.

 

Takovou práci je třeba si zasloužit. A jelikož produkcí úředníka jsou regulace, tak produkují. Nejnověji vyprodukovali snížení povoleného obsahu benzo (a) pyrenu v uzeném mase, čímž vyřadili z trhu několik populárních polských výrobků. Je to sice podezřelý pachatel v případě rakoviny střev, ale například při domácím grilování si dopřejete deset i dvacet krát vyšší dávky, než stanoví nová norma na uzené maso. Ale grilování se těžko zakazuje, že.

 

Indickou komunitu v Británii (a fajnšmekry v celé Unii) zase rozzlobil zákaz dovozu indického Manga, údajně kvůli výskytu ovocných mušek. To asi ještě v Bruselu neviděli skladování ovoce na pokojích studentských kolejí. Ale hrozí i závažnější důsledky, jako výpadek exotického ovoce. Nové nařízení o bezpečnosti leteckého provozu znamená stop pro zhruba polovinu německých heliportů , využívaných zejména záchranáři. Pro Němce byly dobré, pro bruselské úředníky už ne. Pokud budete po havárii na německé dálnici čekat o deset minut déle na odvoz, víte komu poděkovat.

 

 

Dost bylo regulací, podívejme se na banky. V Německu se objevují obavy z možného nástupu negativních úrokových sazeb ECB, které by se přenesly dále do ekonomiky. Negativní úroky znějí absurdně – kdo by ukládal peníze do banky, aby mu z nich ubývalo, dokonce i nominálně? Ale v systému centrálního bankovnictví jsou již vyzkoušenou (na národní úrovni) realitou. Banky totiž na výběr moc nemají. Peníze mohou buď změnit na hotovost a uložit v trezoru, ale skladování miliard eur v podobě papíru je nákladná záležitost. Jen si vzpomeňte na strýčka Skrblíka! Nebo je mohou půjčit na trhu. No to v sobě nese riziko. Proto banky často preferují třetí možnost, bezpečně uložit hotovost v centrální bance, byť za minimální, či dokonce záporný úrok. Většina obyvatel by v takovém případě využila služeb matrace, ale s rozšiřujícím se zákazem papírové hotovosti se můžeme dožít dne, kdy nebudeme mít na výběr.

 

Evropské banky však mají momentálně spíše starosti se sháněním dodatečného kapitálu, aby obstály v nadcházejícím stres testu. Deutsche Bank, jedna z největších bank Evropy, plánuje do června získat 8 miliard prodejem dodatečných akcií . Rozmach v Evropě zažívají i Contingent convertible dluhopisy, v anglosaském světě familiárně přezdívané Cocos. To jsou dluhopisy, které se v jistém momentu mohou změnit na akcie dlužníka. Banky je v poslední době stále více prodávají retailovým zákazníkům. Ti často ani netuší, co vlastně kupují. Tak jako španělští důchodci netušili co kupují, když je namluvili na “investici” do Bankie.

 

Google nabízí příliš kvalitní služby a ostatní nestíhají. Proto podle hesla “utni mu hlavu, ať není z davu” Brusel horečně přemýšlí, jak snížit výsadní postavení Google. Nabízí se návrh rozdělit jej na menší části (na evropské úrovni). Zde však museli v Komisi smutně konstatovat, že na to nemají nástroje . Zatím!

 

To Rusové na podobné věci jdou jinak. Vládě se nelíbilo, že všechny internetové vyhledávače nabízejí příliš mnoho protiruských výsledků. Takže od zítra by měl být spuštěn státní internetový vyhledávač s příznačným názvem Sputnik, který bude řadit výsledky “správně”. Bude povinně přednastaven na všech školách a úřadech. Ne, skutečně to není vtip.

 

Zatímco v EU politici stále hlasitěji hovoří o potřebě sjednocené minimální mzdy, Švýcaři si v referendu svou ekonomickou svobodu pohlídali. Více než tři čtvrtiny voličů odmítlo zavedení jednotné minimální mzdy , kterou požadovaly odbory. Přímá demokracie je jedna věc, informované obyvatelstvo rozumějící ekonomickým příčinám a následkům druhá.


Pro vtipný závěr si zaletme za oceán. Americká válka proti drogám je známá svou tvrdostí. Zhruba procento populace sedí v base, přičemž velká část trestů je za drogové delikty. Výrazné restrikce jsou i při přijímání do státní správy. Například zájemce o práci v FBI nesmí tři roky dozadu kouřit marihuanu. Toto pravidlo však začíná Úřadu působit velké problémy při najímání hackerů. Najít totiž hackera ochotného pracovat pro stát, který zároveň není Hulič, je velmi obtížné. Šéf FBI už připustil, že začnou o tomto pravidle přemýšlet.

 

Kreativní zbytek volebního týdne bez zakázaných substancí …

 

ZDROJ: eurokriza.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.