poutine-tsar-czar-putin
28.5.2020
Kategorie: Společnost

Euroasijská (ruská) civilizace

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Ruský prezident se v hovoru s TASS vyjádřil, že považuje Rusko za civilizaci, není to jenom jedna země, ale mnohonárodní (polyetnická) země s velkým spektrem tradic, kultur, náboženství. Prezident dodal, „pokud budeme chtít civilizaci uchovat, musíme se hodně snažit, úporně se zaměřit na vyšší technologie a na rozvoj.“ V případě čínské a indické civilizace nemá o civilizačním rozměru těchto společností nikdo pochyb a neexistují síly, které by tento fakt mohly zvrátit, v případě Ruska prezident zdůrazňuje úsilí, které musí národ vyvinout, aby potvrdil svůj civilizační rozměr. Po dlouhém období komunistické negace národního principu ve jménu internacionalismu a pak dlouhém období pokusů o zvnějška implantovanou liberální demokracii, která devastovala národní identitu stejně zrůdně a nebezpečně jako komunismus, s Putinem nastoupila epocha národní renezance, existuje však reálné nebezpečí, že v tomto vývojovém bodě se s možným odchodem  Putina tento proces zbortí a liberální rozklad ruského prostoru se opět nastolí.

Rozhodujícím momentem celého procesu formování bude míra celonárodního ztotožnění s prezidentovou vizí, konzumní svůdnost západu je v tomto ohledu silným nebezpečím. Vysoce nebezpečná je pátá kolona široce organizovaná a sponzorovaná západními strukturami od Sorose, CIA, Senátu, evropskounijních organizací, permanentní mediální protiruské kampaně, sankce atd., dnes jsou elementy těchto struktur přítomny ve velkém i v ruských médiích a v ekonomické sféře. V neposlední řadě, aby se vize prosadila, musí mít své historické oprávnění.
 .
Prezidentově pojetí civilizace se blíží Duginova definice – civilizaci chápe jako vysoko diferencovanou kulturu, která vně přímých politických a náboženských vazeb sjednocuje různá společenství. Civilizace je tedy podle Dugina schema, které je fundamentálnější než politika a náboženství. Národy jediné civilizace jsou si vzájemně blízké. Civilizace podle Dugina znamená dramatickou strukturu, plodí výzvy, které potřebují heroických odpovědí. Aby se mohla prezidentova vize realizovat, musí se s ní ztotožnit velká většina národa i přes svody konzumního západu. Podobná vize dnes nemá na západě šanci uspět, míra společenského rozkladu nesená konzumem překročila bod zvratu. Každá civilizace vstupuje do konkurenčních střetů s jinými civilizacemi a musí mít jistou přitažlivost pro své členy, aby vůbec mohla existovat. Západní člověk se domnívá, že kromě nezřízeného konzumu žádná jiná forma přitažlivosti neobstojí. K pochybnostem o tomto předsudku ho nepřivedou dnes už miliony muslimů na evropské půdě, kteří ve své civilizaci vidí něco přitažlivějšího než je evropskounijní konzum. Samozřejmě jím nepohrdnou v nějaké formě  náboženské daně, kterou jim nevěřící povinně platí. Civilizace je o to silnější, oč subtilnější je její vnitřní přitažlivost. Za sedmdesát let, kdy považujeme Japonsko za součást západu,  jsme nepochopili o Japoncích téměř nic. Dokonce i jejich ekonomika je západu záhadou. Ruská civilizace má silnou přitažlivost i pro okolní země jako je Kirgizie, Arménie, Kazachstán atd. Po mediálních dezinformacích se domníváme, že Gruzie je protiruská, stačí ovšem dvoutýdenní nenásilný průzkum v kafébarech kolem Šota Rustaveli, abychom si náhled rychle poopravili, platí to pro jistou složku obyvatelstva, která prošla tréningem na západě nebo je jím sponzorovaná. Kulturní Gruzínci se cítí být součástí ruské civilizace.
 .
Rusko chápané jako civilizace, tj. jednota národů, které jsou si blízké kulturně i mentálně. Civilizační aspekt Ruska je tak silný, že překlenul kulturní rozdíly mezi křesťanským a islámským společenstvím, což je ve světě zcela ojedinělé. Navíc velmi silnou a tvůrčí součástí ruské civilizace je i silné židovské společenství a v Rusku žijící velká část arménského národa. Ruská civilizace je nesena jádrovým ruským národem, ruským jazykem a pravoslavím, tyto fundamenty během staletí euroasijskou civilizaci formovaly. Samotný ruský národ v čisté dnešní podobě je historickou syntézou množiny euroazijských národů – slovanských, ugro-finských aj. Euroasijské Rusko je civilizační společenství národů rozkládající se na obrovském území, které dramatickým způsobem syntetizuje rozdílnosti svých součástí.
 .
Rozklad ruské civilizace kulminující v devadesátých letech není ještě úplně  překonán, o překonání rozkladu nerozhodne jen politická vůle centra a slabost liberálních protivníků, ale i civilizační synergie, která společenství formuje. V dnešním formátu je Rusko potenciální civilizací, která se formuje politickou a národní vůlí. Silným formujícím prvkem ruské civilizace je i konstantní úsilí jeho západních oponentů Rusko zeslabit a rozložit, v ideálním případě do několika povolných státních celků. Rusko bylo nejsilnější v historických okamžicích když se muselo stmelit a čelit nepřátelským útokům, když šlo o přežití národa, pak se vždy jasně vyjevil jeho civilizační rozměr. Ruské civilizaci byl vždy vlastní silný sociální apel a vědomí spravedlnosti, soucit s jinými a velká míra solidarity s ostatními národy. A jeden aspekt se obvykle nezmiňuje, vysoká všestranná inteligence ruských etnik, podle Bedřicha Hrozného v rozsáhlé ruské kurganské stepi započala planetární mise Sumerů, pak Hamitů, Semitů, Chetitů atd. Ruský prostor evidentně přeje civilizacím.
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 005 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.