euro119
18.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Euro není výhra: čísla a fakta

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Jak se blíží volby do Evropského parlamentu, stále více se ozývá propaganda, jak je pro nás členství v EU výhodné, že se máme nejlépe v historii, že je EU nejrychleji rostoucí ekonomika světa a že by bylo dobré přijmout euro, abychom na tom byli ještě lépe.

Protože mě zajímají fakta a tvrdá data, prošel jsem si několik veřejně dostupných databází. Jako základ mi posloužila publikace Mezinárodního měnového fondu, která se jmenuje World Economic Outlook a pravidelně uvádí informace o ekonomických datech zemí celého světa. Lze tedy předpokládat, že tato organizace je objektivní a objektivní budou i zveřejňovaná data. Jako doplňková jsem použil data Ministerstva financí a Českého statistického úřadu. I tato data můžeme považovat za objektivní, alespoň na úrovni globálních ukazatelů.

Nejdříve tedy ty pozitivní zprávy. Ekonomika ČR roste. Minulý rok to bylo, měřeno růstem HDP v nominálních cenách, o 3 %. To je pozitivní zpráva. Už tak pozitivní není, že růst byl nejnižší ze zemí V4 (Slovensko 4,1 %, Maďarsko 4,9 % a Polsko 5,1 %). Polsko i Maďarsko zůstávají stejně jako my u své národní měny. Nelze tedy říct, že by růst závisel na euru. Spíše to bude ovlivněno kroky jednotlivých vlád.

Co se týče vývoje v globálu, Mezinárodní měnový fond ještě nezveřejnil data za celý rok 2018, pouze zpřesněný odhad, který lze ovšem pro srovnání použít. Celosvětový růst ekonomiky v roce 2018 je odhadován na 3,7 %. V roce 2019 je očekáván růst o 3,5 %. Pokud se podíváme na jednotlivé země, tak v USA byl růst ekonomiky v minulém roce 2,9 % a v roce 2019 2,5 %. V eurozóně je to za rok 2018 pouze 1,8 % a v roce 2019 1,6 %. Spojené státy americké, které jsou pranýřovány za Trumpovu politiku, jež je má ekonomicky zničit, tedy rostou rychleji než eurozóna. Pro zajímavost, u Velké Británie je očekáván růst o 1,5 % v dalších dvou letech. Británii tedy zřejmě nečeká propad, kterým nás všichni straší. V minulých letech rostla její ekonomika o 1,7–1,8 % ročně. Vzhledem k tomu, že snížení tempa růstu je v relaci s vývojem v ostatních zemích, neočekává Mezinárodní měnový fond, že by měl brexit výrazný negativní dopad. V České republice se mimochodem očekává i v dalším roce růst okolo 2,5 %. I zde se tedy očekává snížení tempa růstu, ale pořád je to nad úrovní eurozóny. Obdobný je odhad vývoje u dalších zemí EU, které euro nepřijaly.

Příčiny poklesu tempa růstu v zemích eurozóny, které jsou uváděny, nejsou příliš příjemné čtení. Slabá domácí poptávka (všude), utlumení průmyslové výroby po zavedení nových emisních norem (především Německo), vysoké náklady na obsluhu státního dluhu (především Itálie) a dopad pouličních nepokojů (Francie). Obecně se to dá shrnout do jedné věty: Příliš mnoho socialismu a regulací.

Nezmiňuji se o Asii, případně o zemích Balkánu apod., kde ekonomika roste mnohem rychleji než v eurozóně. Nechci to příliš rozebírat, protože existuje logický argument, že tyto země rostou z nižších základů, a tedy je logické, že pokud se jim daří, je růst rychlejší. Je nicméně patrné, že ekonomika může růst i bez členství v EU.

Lze tedy říct, že rozhodně není výhodou mít euro a že EU rozhodně není nejrychleji rostoucí ekonomika světa. Ano máme se materiálně nejlépe ve své historii, ale to platilo třeba i pro rok 1960 nebo 1900 – je to spíše odraz postupného celosvětového zlepšování životních podmínek, nikoliv našeho členství v EU. Když vidím zdůvodnění Mezinárodního měnového fondu, docházím k závěru, že se nám daří spíše EU navzdory. Až přijde krize, tak na nás dopadne, ať již v EU budeme, či nikoliv, a stejně tak se projeví dopady konjunktury.

Bez EU se tedy dá ekonomicky fungovat víceméně stejně; jedinou hrozbou při odchodu by byla msta ze strany Bruselu. Na druhé straně nechci být v organizaci, která odchod tvrdě trestá, trochu mi to připomíná mafii. Myslím si proto, že snést trochu nepohodlí v přechodném období po odchodu z EU se vyplatí, protože ekonomicky se toho dlouhodobě moc nezmění a zbavit se regulací a nesmyslných nařízení, ať již současných, nebo plánovaných, za to stojí.

Proto bude Strana nezávislosti České republiky dále usilovat o odchod z EU.

 

Autor:  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 772,00 Kč
Vybráno 13.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 321 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.