brexit-676x225
30.1.2019
Kategorie: Politika

EU trvá na nedohodě s Velkou Británií

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Nic nedokumentuje lépe „rovnoprávné“ postavení zbylé sedmadvacítky a Velké Británie než neustálé odmítání otevřít znovu dohodu o vystoupení Británie z EU, kterou britští poslanci zamítli. EU se přitom ani nezačervená.

Poté, co britská poslanecká sněmovna odmítla text dohody vyjednané mezi Velkou Británií a EU za aktivní účasti premiérky Theresy Mayové, byly poslanecké sněmovně Velké Británie předloženy návrhy na dodatky k této smlouvě. Z nich uspěly pouze dva, a to návrh na změnu tak zvané „irské pojistky“. Dalším přijatým dodatkem byl společný návrh poslanců za konzervativní stranu a labouristy o tom, že by se neměl odchod Británie z EU uskutečnit bez dohody a navrženého rámce budoucích vztahů. Naopak byly zamítnuty návrhy na odklad odchodu Británie z EU i návrh na to, aby se britská vláda zavázala, že nedojde k brexitu bez dohody.

K problému otevření „irské pojistky“ se po hlasování v britském parlamentu vyjádřil mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Tuskův mluvčí zopakoval postoj unie, koordinovaný po hlasování britské sněmovny s 27 hlavními městy, že „rozvodová dohoda” zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. „Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání,” uvedl mluvčí Preben Aaman. Připomněl závěry prosincového summitu EU, které jsou podle něj v tomto ohledu zcela jasné.

I irská vláda odmítá opětovné jednání o tak zvané „irské pojistce“. Proto je nanejvýš potřebné jasně definovat, co tak zvaná „irská pojistka” vlastně znamená. Nejprve se totiž jednalo naprosto vážně o tom, že vznikne celní hranice mezi Irským ostrovem a hlavním britským ostrovem s Anglií, Skotskem a Walesem. To samozřejmě řada britských politiků odmítala s tím, že by to byl návod na odtržení severoirské provincie Ulster od Británie. Proto se nakonec v textu dohody objevilo přechodné období, v němž by celá Velká Británie byla v celní unii s EU. Tak zvaná „irská pojistka“ tak neznamená nic méně a nic více, že by Británie zůstala i po Brexitu součástí celní unie s EU a navíc by na pravidla celní unie neměla vlastně vůbec žádný vliv, protože by už o pravidlech celní unie nerozhodovala. Proto byla dohoda mezi EU a Británií odmítnuta v britském parlamentu s tak drtivou většinou, když se proti ní postavila i třetina poslanců vládní konzervativní strany.

Hranice na Irském ostrově je téma, které se vrací do hry v souvislosti s bojem Irské republikánské armády za připojení Ulsteru k Irsku. Teror v Ulsteru na dlouhá léta skončil a toto téma je znovu ve hře po nedávném výbuchu nálože v zaparkovaném autě, který se naštěstí obešel bez zranění osob. Zdá se, že bývalá IRA má eminentní zájem na tom, aby Británie nezískala nad Ulsterem plnou suverenitu po odchodu z EU. „Irská pojistka“ tak není nic jiného než prosazení politiky irské vlády v Dublinu na sjednocení Irska v budoucnosti. Británie by nezískala opětovnou suverenitu nad celým svým územím a „pojistka“ je způsob, jak by EU i po brexitu zásadním způsobem ovlivňovala britskou vnitřní i zahraniční politiku.

Není proto vůbec vyloučené, že Británie odejde z EU bez dohody s EU, tj. mezi EU a Británii vznikne normální celní hranice, na které se bude zboží proclívat. To je vlastně jenom logistický problém, žádná katastrofa. Proto také přibývá podpora odchodu z EU bez dohody. Stane-li se to, bude to dokladem chybné politiky EU ovládané Německem a Francií.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 449,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 374 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.