brexit-676x225
30.1.2019
Kategorie: Politika

EU trvá na nedohodě s Velkou Británií

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Nic nedokumentuje lépe „rovnoprávné“ postavení zbylé sedmadvacítky a Velké Británie než neustálé odmítání otevřít znovu dohodu o vystoupení Británie z EU, kterou britští poslanci zamítli. EU se přitom ani nezačervená.

Poté, co britská poslanecká sněmovna odmítla text dohody vyjednané mezi Velkou Británií a EU za aktivní účasti premiérky Theresy Mayové, byly poslanecké sněmovně Velké Británie předloženy návrhy na dodatky k této smlouvě. Z nich uspěly pouze dva, a to návrh na změnu tak zvané „irské pojistky“. Dalším přijatým dodatkem byl společný návrh poslanců za konzervativní stranu a labouristy o tom, že by se neměl odchod Británie z EU uskutečnit bez dohody a navrženého rámce budoucích vztahů. Naopak byly zamítnuty návrhy na odklad odchodu Británie z EU i návrh na to, aby se britská vláda zavázala, že nedojde k brexitu bez dohody.

K problému otevření „irské pojistky“ se po hlasování v britském parlamentu vyjádřil mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Tuskův mluvčí zopakoval postoj unie, koordinovaný po hlasování britské sněmovny s 27 hlavními městy, že „rozvodová dohoda” zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. „Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání,” uvedl mluvčí Preben Aaman. Připomněl závěry prosincového summitu EU, které jsou podle něj v tomto ohledu zcela jasné.

I irská vláda odmítá opětovné jednání o tak zvané „irské pojistce“. Proto je nanejvýš potřebné jasně definovat, co tak zvaná „irská pojistka” vlastně znamená. Nejprve se totiž jednalo naprosto vážně o tom, že vznikne celní hranice mezi Irským ostrovem a hlavním britským ostrovem s Anglií, Skotskem a Walesem. To samozřejmě řada britských politiků odmítala s tím, že by to byl návod na odtržení severoirské provincie Ulster od Británie. Proto se nakonec v textu dohody objevilo přechodné období, v němž by celá Velká Británie byla v celní unii s EU. Tak zvaná „irská pojistka“ tak neznamená nic méně a nic více, že by Británie zůstala i po Brexitu součástí celní unie s EU a navíc by na pravidla celní unie neměla vlastně vůbec žádný vliv, protože by už o pravidlech celní unie nerozhodovala. Proto byla dohoda mezi EU a Británií odmítnuta v britském parlamentu s tak drtivou většinou, když se proti ní postavila i třetina poslanců vládní konzervativní strany.

Hranice na Irském ostrově je téma, které se vrací do hry v souvislosti s bojem Irské republikánské armády za připojení Ulsteru k Irsku. Teror v Ulsteru na dlouhá léta skončil a toto téma je znovu ve hře po nedávném výbuchu nálože v zaparkovaném autě, který se naštěstí obešel bez zranění osob. Zdá se, že bývalá IRA má eminentní zájem na tom, aby Británie nezískala nad Ulsterem plnou suverenitu po odchodu z EU. „Irská pojistka“ tak není nic jiného než prosazení politiky irské vlády v Dublinu na sjednocení Irska v budoucnosti. Británie by nezískala opětovnou suverenitu nad celým svým územím a „pojistka“ je způsob, jak by EU i po brexitu zásadním způsobem ovlivňovala britskou vnitřní i zahraniční politiku.

Není proto vůbec vyloučené, že Británie odejde z EU bez dohody s EU, tj. mezi EU a Británii vznikne normální celní hranice, na které se bude zboží proclívat. To je vlastně jenom logistický problém, žádná katastrofa. Proto také přibývá podpora odchodu z EU bez dohody. Stane-li se to, bude to dokladem chybné politiky EU ovládané Německem a Francií.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 498 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
50 komentářů