euro_titanic
22.11.2016
Kategorie: Společnost

EU: Strach o dobrá bydla a mocenská postavení

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MILOSLAV BEDNÁŘ

Je to dost směšná evropská podívaná. Reakční, ve své podstatě antidemokratická Evropská unie, a s ní kariérně na život a na smrt spjatí, druhořadí, nyní ale vůdčí evropští politici, demokracií právě tak pohrdající mediální mágové, jim podobné agentury a „myšlenkující tanky“ prý občanské společnosti nyní zoufale bijí na poplach. Chtějí totiž zastavit pohyb dějin k autentické demokracii. Velmi totiž ohrožuje jejich dosud tak samozřejmá dobrá bydla a mocenská postavení.

Jejich sebezáchovné uvažování po brexitu, Trumpově vítězství v amerických prezidentských volbách a jejich revolučním dopadu na evropský kontinent konečně nalezlo hlavního vnitřního nepřítele. Je jím středoevropské visegrádské uskupení. Tím vnějším je velezrádně hrdý Albion, tedy Evropskou unii nadobro opouštějící Velká Británie. A britským revolučním obratem ke svobodě nadšená a vítězná Trumpova Amerika. Berlínsko-bruselská nenávist k Visegrádu, svobodomyslné Británii a Americe, je stále halasnější. A má i své ochotné české hlasatele.

Takže nejprve Visegrád. Od loňského roku došlo k nevídanému posílení smyslu existence visegrádského uskupení geopoliticky klíčového pásma demokracií středovýchodní Evropy mezi Německem a Ruskem. Proč od loňska? Tehdy se Evropa dostala pod intenzivní tlak masové záplavy zejména islámských migrantů do Evropy přes Řecko na sever, směřující v první řadě do Německa, proslulého štědrými sociálními dávkami. Zatímco státy visegrádského uskupení řádně uplatňovaly a uplatňují vlastní a eurounijní zákony o postupu vůči ilegální migraci a kritizovaly Bruselem vynucené přijímání migrantů z jiných států, Německo, tedy německá kancléřka, a právě tak vrcholní představitelé Evropské unie, se rozhodli pro opačnou cestu. Otevřeně se postavili za ignorování platných zákonů. Visegrádské uskupení se tak v Evropě stalo významným prostorem vlády práva a demokratické civilizace, zatímco zbytek Evropské unie zvolil cíleně řízenou anarchii. Na stranu Visegrádu se ale letos zcela jednoznačně postavilo masovou migrací postižené Rakousko, jež do té doby postupovalo podle německých a bruselských not.

Státy Visegrádu se proto staly pro zbytek představitelů Evropské unie v čele s Německem prvořadým vnitřním nepřítelem. Svým způsobem právem. Visegrád je totiž živoucím příkladem alternativní, protože skutečně demokratické evropské součinnosti navzdory zbytku Evropské unie. Jeho vůdčí zásadou je totiž rovnoprávnost všech zúčastněných států. Tato klíčová zásada demokratické evropské spravedlnosti je ale v zásadním rozporu s politikou a ideologií hlavního proudu Evropské unie, kde podle Lisabonské smlouvy drtivě převažuje rozhodování tzv. kvalifikovanou většinou. Tedy síla hlasu podle počtu obyvatel jednotlivých členských států. Výsledkem je faktické evropské vůdcovství Německa v EU.

Zřetelně nenávistná propaganda Evropské unie vedené Německem proti Visegrádu nyní jede na plné obrátky. Často se nikoli náhodou propojuje s obdobně laděnou propagandou proti Evropskou unii opouštějící Velké Británii, jejíž nakažlivý příklad obnovované státní samostatnosti účinně působí napříč Evropou. A v poslední době je jejím cílem i nastávající epocha amerického prezidentství Donalda Trumpa, jehož sympatie k brexitu a silný odpor k nedemokratické Evropské unii jsou nepochybné. Myšlenková tupost a agresivní nemotornost takto zacílené propagandy mi v něčem připomíná Německem přikazovanou a řízenou, tedy i protektorátní veřejnou nenávist k Churchillově Británii a Rooseveltově Americe za druhé světové války. Ta se zas tolik nelišila od německé a rakouské protibritské a antiamerické propagandy za první světové války. Není to rozhodně totéž, ale charakteristické rysy panického strachu z tradičních světových center svobody a demokracie vypadají dost obdobně. Např. tehdejší nenávistný výkřik fanatického německého císaře Viléma II: „Gott strafe England!“ („Ať Bůh ztrestá Anglii!“), ostatně literárně zvěčnělý coby nápis na speciálně darovaném koňaku v Haškově Švejkovi, jako by se nyní stal nepřiznaným vůdčím heslem Berlína, Bruselu, a v neposlední řadě jejich ukoptěných stoupenců u nás.

Dějinná podobnost propagandistických nenávistí mi přišla na mysl při četbě blogového textu státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy ze 17. listopadu. Většinové svobodné rozhodnutí více než 17 miliónů Britů vystoupit z Evropské unie v něm zlobně označuje za vítězství zaslepených populistů a nenávisti proti cizincům. Ani slovo o demokratické státní samostatnosti Velké Británie, pro níž se Britové v referendu 23. června rozhodli v první řadě. Zřejmě má na mysli Visegrád, když mluví o těch, jež se prý podařilo „umlčet“ jako „ty, kteří chtěli povolávat vojáky, stavět vysoké zdi a rozbít úspěšnou evropskou integraci.“ Současný německý postoj k brexitu a Visegrádu se tak u státního tajemníka Prouzy ozývá víc než zřetelně. Ani premiér Bohuslav Sobotka nezůstává pozadu. Británii po červnovém referendu vidí v plném souladu s berlínskou propagandou jako centrum šovinismu namířeného i proti Čechům. A nejen referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie, ale i samotné veřejné debatě o něm chce náš premiér ustrašeně zabránit stůj co stůj. Inu, demokrat každým coulem.

Německo-bruselská snaha uplatnit proti svobodné součinnost Visegrádu pravidlo „rozděl a panuj“ je očividná. Je to primitivní cesta zdůrazňování údajných nedemokratických způsobů vlády v Polsku a Maďarsku. Zatímco demagogické útoky na Polsko při bližším zkoumání věcně neobstojí, jsou některá maďarská vládní rozhodnutí kritizovatelná. Ale to neznamená, že proto lze Maďarsko odsuzovat jako fakticky diktátorský stát. Nedemokratické způsoby rozhodování ve zřetelném rozporu s demokratickou odpovědností a legitimitou jsou na druhé straně zcela jednoznačné na úrovni institucí Evropské unie. Naposledy se u nás propagandistické demagogie namířené proti Polsku a Maďarsku dopustil možný prezidentský aspirant Petr Pithart 17. listopadu na Albertově. O evidentní nedemokratičnosti Evropské unie od něj ale v Den boje za svobodu a demokracii nepadlo ani slovo…

Vcelku lze shrnout, že jak faktická visegrádská vzpoura proti Evropské unii, tak britské rozhodnutí stát se opět nezávislým demokratickým státem a vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách jsou zásadním, revolučním dějinným obratem k oživení svobody a demokracie v Evropě a USA. Jsou proto existenčním ohrožením agresivně prosazované reakční ideologie a politiky staronového neomarxistického režimu nenávisti ke svobodě a důstojnosti jednotlivce a k existenci svobodné demokratické civilizace jako takové. To obě strany sporu buď jíž dobře vědí, anebo se to brzy dozvědí.

ZDROJ: Miloslav Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.