ruskoeu
11.5.2021
Kategorie: Politika

EU se bojí hromadně vyhostit ruské diplomaty

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonKomisař a šéf unijní diplomacie Josep Borrell oznámil, že EU nevyhostí hromadně další ruské diplomaty, protože nechce eskalovat napětí.

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po pondělním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka bude mít důležité slovo summit premiérů a prezidentů EU za dva týdny.

Snaha české diplomacie i premiéra Andreje Babiše zatím neuspěla. EU se zatím nechystá vyhostit společnou akcí ruské diplomaty. Mimochodem, je to politika zcela poplatná současné politice amerického prezidenta Joea Bidena. Nejprve se Rusku hodně zahrozí, zanadává, oznámí se „tvrdé kroky“, popřípadě se vyhrožuje vysláním vojenských plavidel, aby se během noci Bidenova politika radikálně změnila a nabízí Rusku jednání na nejvyšší úrovni.

Při poslední návštěvě Borella v Rusku došlo navíc ke kuriózní situaci, o níž píše Jan Macháček totoCesta šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella do Moskvy skončila podle serveru Politico.eu úplným trapasem. Na své dlouho plánované cestě do Moskvy a setkání s ministrem zahraničí Lavrovem Borrell trval i poté, co byl uvězněn a odsouzen Alexej Navalnyj. Borell nebyl vůbec připraven na otázku na tiskové konferenci, která se týkala Kuby, ale poté, co řekl, že je otázkou zaskočen, nakonec ostře odsoudil americké sankce vůči Kubě. Lavrov využil situaci a zaútočil na EU, že vůči Rusku také používá jednostranné ekonomické sankce, tento zlý instrument, který se prý Evropané naučili od USA. Borrell stál a mlčel, když před ním Lavrov označil EU „za nespolehlivého partnera“. Borrell vyjádřil nespokojenost EU s otravou a uvězněním Navalného. Lavrov se zase pustil do EU a otravu popřel, Borrell nebyl schopen vůbec reagovat. A jako „třešničku na dortu“ se Borellovi dostalo vyhoštění tří diplomatů EU, které bylo oznámeno právě během tiskové konference.

Rusko pak prohlásilo, že s EU vlastně žádné diplomatické styky nepotřebuje a že se v praktické politice spoléhá na velvyslanectví jednotlivých členských států EU. A možná je právě tato Ruskem oznámená politika důvodem k „opatrnosti“ EU. Je totiž možné, že by případná společná akce všech států EU, kterou Česko požadovalo (každý stát by vypověděl jednoho ruského diplomata), mohla skončit uzavřením zastoupení EU v Moskvě. V Ruské federaci reprezentuje politiku EU a zastupuje její zájmy standardně delegace Evropské unie v Ruské federaci. Obchodní vztahy mezi EU a RF se v roce 2019 udržely na podobné úrovni, jak tomu bylo v roce 2018. EU byla v roce 2019 nejdůležitějším obchodním partnerem Ruské federace. Jako samostatná země bylo Německo druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska. Nicméně vztahy jsou stále poznamenány zejména dopady sankčních opatření. Vzájemný obrat se zvýšil, ale nedosahuje úrovně před rokem 2015. EU má dlouhodobě záporné saldo. A nejedná se o “drobné”. V roce 2019 převyšoval dovoz z Ruska do EU vývoz do Ruska o 56,7 miliard EUR. Je zřejmé, že obchod EU s Ruskem je oním důvodem k “opatrnosti” a EU nechce riskovat uzavření svého zastoupení v Rusku. My jsme naopak svým ne zcela promyšleným krokem sice paralyzovali ruskou ambasádu v Praze, ale současně i tu naši v Moskvě a s velkou pravděpodobností neudržíme v provozu tak zvaný Český dům. Slovní podpora nic nestojí a té se nám dostalo bohatě. Když jde o obchod, jde “solidarita s Českem” k vodě. I to je jedno “poučení z krizového vývoje”.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 459 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)