European-Commission-First-Vice-President-Frans-Timmermans-.
5.10.2017
Kategorie: Politika

EU schválila násilí v Katalánsku jako nezbytné pro udržení demokracie

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Evropská komise se včera po několika dnech mlčení od skandálního použití síly státní mocí v Katalánsku rozhodla promluvit. „Přiměřené použití síly“ bylo prý nezbytné k udržení vlády práva.

Když Evropský parlament otevřel debatu na téma katalánské krize, první viceprezident Komise Frans Timmermans se jednostranně postavil za španělskou vládu. Katalánskou snahu o referendum o nezávislosti označil za porušení španělské ústavy a tak i ohrožením vlády práva ve všech zemích EU.

„Naše demokratické společnosti jsme stvořili na třech principech: demokracii, respektu pro vládu zákona a lidských právech. Ti tři potřebují jeden druhého, nemůžou být bez sebe. Pokud odstraníte jeden pilíř, další dva brzy padnou.

„Katalánská regionální vláda si organizováním referenda zvolila ignorovat vládu zákona,“ prohlásil Timmermans. 

Katalánští představitelé přijali jeho slova v šoku, protože trvají na tom, že jejich referendum bylo demokratickým projevem svobody projevu a sebeurčení.

Timmermans ale hájil i bezprecendentní použití síly ze strany španělské policie. Hájil brutální zásahy po celém Katalánsku, při kterých bylo více než 800 lidí zraněno včetně starých žen a obrázky toho násilí šokovaly celý svět.

„Říkám to jasně: Násilí v politice nic neřeší. Není to nikdy odpověď, nikdy ne řešení. A nikdy nemůže být použito jako zbraň nebo nástroj,“ řekl. „Nikdo z nás nechce vidět násilí v našich společnostech. Nicméně je povinností vlády hájit právo, a to někdy vyžaduje rozumné použití síly.“

V separátní debatě se na Timmermanse obořil poslanec Jordi Solé za katalánskou pro-separatistickou Esquerra Republicana de Catalunya, když řekl: „Pokud evropské instituce tvrdí, že je to jen o právu a ničem jiném než právu, a že je to vnitřní záležitost, zasloužíte si světový rekord za přetvoření pro-evropských katalánských občanů v euroskeptiky.“

Polský pravicový poslanec Ryszard Legutko napadl Timmermanse a Evropskou komisi za jejich pokrytectví.

„Evropská komise se opakovaně uchyluje k moralistickým řečem, právě jsme to slyšeli,“ řekl. „Když se díváme na přístup Komise v řešení této situace v Katalánsku, vypadá to, jako dvojí metr. Dvojí metr Komise, který hned udeří do oka. Všichni jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější. Buďme upřímní, pokud by se jednalo o jiný členský stát, ne Španělsko, následky a rétorika Komise by byly mnohem prudší.“ Narážel na reakce EU vůči rebelským státům jako je právě Polsko nebo Maďarsko.

Autor: Filip Vávra

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.