cenzura317
18.3.2019
Kategorie: Společnost

EU nařizuje Evropanům, co si mají myslet

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

  • Výše uvedená iniciativa samozřejmě, existuje navíc ke všem ostatním opatřením, která EU už zavedla, aby Evropany „navedla“ k tomu správnému myšlení…, která ti netransparentní a nikomu se nezodpovídající techničtí giganti – Facebook, Google, Twitter a Mozila – podepsali v říjnu 2018, a k těm jejich„Předpisům chování k bránění ilegální nenávistné mluvě na internetu,“ z roku 2019.
  • Ve stejném duchu, v jakém Čína zavedla „převýchovné tábory“ nebo v jakém bývalý Sovětský svaz zavedl „rehabilitační centra“, v nichž zneužíval psychiatrii k politickým účelům, bylo v září nařízeno Marine Le Pen, aby podstoupila psychiatrické vyšetření za tweetnutí obrázků, údajně, aby se zjistilo, zda je „schopna rozumět komentářům a zodpovídat otázky.“
  • Nejspíš lze s jistotou říci, že první obětí EU politiky mediální gramotnosti bude rozmanitost názorů a svoboda slova.

 

První týden iniciativy Evropské mediální gramotnosti Evropské unie proběhne v různých evropských městech 18-22. března. Tento týden je novou iniciativou Evropské komise, která má údajně „zdůraznit společenskou důležitost mediální gramotnosti a propagovat projekty mediální gramotnosti po celé EU“. Evropská komise vysvětluje svou politiku posilování ‚mediální gramotnosti“ v rámci EU — což by prý měla být ušlechtilá a velice užitečná iniciativa — následovně:

„Při tom rychlém nárůstu digitálních technologií a jejich čím dále většímu využívání v podnikání, vzdělání i v kultuře je důležité zajistit, aby všichni dovedli digitálním médiím porozumět a zapojit se do jejich používání.

„Mediální gramotnost je životně důležitá pro ekonomický růst a vytváření pracovních míst. Digitální technologie jsou klíčovým tahounem konkurenceschopnosti a inovací v médiích, v informacích a v komunikačních technologiích.“

Evropská komise jako součást své strategie „Jednotného digitálního trhu“ ještě dost průhledně přidává následující složku:

„Mediální gramotnost se týká různých médií (vysílání, rádio, tisk), různých distribučních kanálů (tradičních, internetových, sociálních médií) a pomáhá řešit potřeby všech věkových kategorií… Vysoká úroveň mediální gramotnosti je klíčovým faktorem, který občanům v digitálním věku umožní provádět informovaná rozhodnutí. Mediální gramotnost je tudíž nutným předpokladem pro funkční moderní demokracii.“

Člověk se ale do toho nemusí hrabat moc hluboko, aby mu došlo, že přinejmenším některé aspekty té politiky mediální gramotnosti Evropské komise nejsou ani tak o osvětě pro občany jako spíš o tom, občánky tvrdou rukou dotlačit k tomu, co si mají správně myslet. Podle Evropské komise je „hlavním nosným prvkem v jakékoliv možné definice toho, o co v mediální gramotnosti jde, rozvoj kritického myšlení uživatele.“ A vypadá to, jako by se Komise ujala přetěžkého úkolu tuto kriticky důležitou schopnost u občanů EU „vypěstovat“.

Navíc podle této Komise:

„Mediální gramotnost je rovněž nástrojem ke zvýšení svéprávnosti občanů stejně jako ke zvýšení jejich uvědomělosti a v poskytnutí pomoci pro ně, aby se ubránili dopadům dezinformačních kampaní a falešných zpráv (fake news), které se také na digitálních médiích šíří.“

Tato iniciativa EU proti dezinformacím, podle níž je „pro Evropu vystavování občanů dezinformacím v ohromném měřítku včetně informací zavádějících či otevřeně falešných jedním z největších problémů,“ také obsahuje „akční plán k vystupňování úsilí boje proti dezinformacím jak v Evropě, tak i mimo ni…“ Tento akční plán je podrobněji analyzován zde.

Výše uvedená iniciativa samozřejmě existuje navíc ke všem ostatním opatřením, která EU zavedla za účelem „navedení“ Evropanů na tu správnou cestu řádného smýšlení. K těmto opatřením patří Předpis pro postupy proti dezinformacím, který ti netransparentní a nikomu se nezodpovídající techničtí giganti internetu — Facebook, Google, Twitter a Mozilla — podepsali v říjnu 2018, a jejich „Předpisy chování k bránění ilegální nenávistné mluvě na internetu.“

Evropané však teď evidentně potřebují ještě další nepostradatelnou příručku od Evropské komise, aby se poučili, jak se ve zprávách správně pohybovat, číst je a interpretovat, ať už jde o zdroj tradiční nebo digitální. Jak a proč se stalo záležitostí, o které rozhoduje evropská byrokracie, poučování Evropanů, co mají číst a co si mají myslet, to zůstává tak nějak nejasné.

A pro některé evropské vůdce je i tak ta současná dělostřelecká baterie opatření k vedení Evropanů za ručičku k tomu, co si mají myslet, pořád nedostatečná. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno pronesl projev, v němž navrhl zřízení orgánu s orwellovsky znějícím názvem, tj. „Evropské agentury pro ochranu demokracie“:

„Měli bychom mít Evropská pravidla k vymýtání všeho podněcování nenávisti a násilí z Internetu, neboť úcta k jednotlivci je základním kamenem naší civilizace důstojnosti.“ (Zdůraznění z originálu.)

A stejně jako vždy je to, kdo definuje, co bude vnímáno jako „nenávistné“, ponecháno na pohybech přírodních živlů. Dá se čekat, že nenávistné bude to, co vůdci EU vnímají jako odporující politikám jejich preferencí, jak jsme už v minulosti ukázali např. zdezde a zde. Např. v Macronově Francii byla vůdkyně strany Rassemblement Nationa (Národní obroda) Marine Le Pen, dříve známé jako Národní fronta , v roce 2015 obviněna  z šíření „násilného poselství, které podněcuje terorismus nebo pornografii nebo závažně poškozuje lidskou důstojnost, „za tweety zobrazující hrůzy páchané ISIS v Sýrii a Iráku, neboť to mohli vidět i nezletilí. Jeden z těchto snímků ukazoval tělo amerického žurnalisty Jamese Foleyho, kterému teroristé ISIS uřízli hlavu, zatímco další zobrazovaly muže v oranžovém vlečeného tankem a další zase muže zaživa upáleného v kleci. „Takto vypadá Daesh!“ K tomu napsala Le Pen jako titulek, který tweetnula pár týdnů po útoku ISIS v Paříži v listopadu 2015, při němž bylo zabito 130 lidí.

„Byla jsem obviněna za odsuzování hrůz páchaných Daesh,“ řekla k tomu Le Pen poté. Ve stejném duchu, v jakém Čína zavedla „převýchovné tábory“ nebo v jakém bývalý Sovětský svaz zavedl „rehabilitační centra“, v nichž zneužíval psychiatrii k politickým účelům, bylo v září nařízeno Marine Le Pen, aby podstoupila psychiatrické vyšetření za tweetnutí obrázků, údajně, aby se zjistilo, zda je „schopna rozumět komentářům a zodpovídat otázky.“

Varování před islámským terorismem není podle francouzského justičního systému jen trestným činem ale zjevně představuje i psychickou úchylku. Le Pen mohla dostat až tři roky vězení a pokutu 75 000 € (85 000 $, 2 000 000 Kč). V září také parlament zbavil imunity dalšího poslance Národní obrody Gilberta Collarda kvůli podobným tweetům, které obsahovaly obrázky ISIS. Samozřejmě, že trestní stíhání je jedním ze způsobů, jak si vlády mohou poradit s politickými oponenty, jeho používání se však omezuje na diktatury a nemá co dělat v parlamentních demokraciích, jako je Francie.

Člověka tedy napadá, jestli tato forma evropské cenzury není tím, co chce Macron ve svém orwellovském plánu exportovat i do zbytku Evropy.

Mezitím během nadcházejícího týdne mediální gramotnosti 19. března proběhne zahajovací konference Evropské komise. Prozatím je během měsíce března po celé Evropě ohlášeno asi 180 akcí mediální gramotnosti. Ve Slovinsku to budou workshopy jako „Workshop mediální gramotnosti pro studenty: Boj s Fake News“ a „Skutečná mediální gramotnost ve světě Fake News“ se bude nabízet v Londýně a Evropané jsou také zváni na seminář „Fake News versus mediální gramotnost: Odolnost kritického myšlení a občanská angažovanost,“ kde:

„Se sejdou vůdčí výzkumníci v oboru mediální gramotnosti z USA a z Velké Británie spolu s učiteli, knihovníky, žurnalisty, digitálními a mediálními producenty i s mladými lidmi, aby věděli, jak se pomocí mediální gramotnosti utkat s dezinformacemi… proběhne práce v kolektivu za účelem dosažení praktické strategie k vybavení mladých lidí mediální gramotností, aby se u nich vypěstovala odolnost vůči „fake news“ se zaměřením na případové studie jak z Británie, tak z USA.“

Nejspíš lze s jistotou říci, že první obětí EU politiky mediální gramotnosti bude rozmanitost názorů a svoboda slova.

 

Zdroj 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 015 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.