cenzura317
18.3.2019
Kategorie: Společnost

EU nařizuje Evropanům, co si mají myslet

Loading...
Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

  • Výše uvedená iniciativa samozřejmě, existuje navíc ke všem ostatním opatřením, která EU už zavedla, aby Evropany „navedla“ k tomu správnému myšlení…, která ti netransparentní a nikomu se nezodpovídající techničtí giganti – Facebook, Google, Twitter a Mozila – podepsali v říjnu 2018, a k těm jejich„Předpisům chování k bránění ilegální nenávistné mluvě na internetu,“ z roku 2019.
  • Ve stejném duchu, v jakém Čína zavedla „převýchovné tábory“ nebo v jakém bývalý Sovětský svaz zavedl „rehabilitační centra“, v nichž zneužíval psychiatrii k politickým účelům, bylo v září nařízeno Marine Le Pen, aby podstoupila psychiatrické vyšetření za tweetnutí obrázků, údajně, aby se zjistilo, zda je „schopna rozumět komentářům a zodpovídat otázky.“
  • Nejspíš lze s jistotou říci, že první obětí EU politiky mediální gramotnosti bude rozmanitost názorů a svoboda slova.

 

První týden iniciativy Evropské mediální gramotnosti Evropské unie proběhne v různých evropských městech 18-22. března. Tento týden je novou iniciativou Evropské komise, která má údajně „zdůraznit společenskou důležitost mediální gramotnosti a propagovat projekty mediální gramotnosti po celé EU“. Evropská komise vysvětluje svou politiku posilování ‚mediální gramotnosti“ v rámci EU — což by prý měla být ušlechtilá a velice užitečná iniciativa — následovně:

„Při tom rychlém nárůstu digitálních technologií a jejich čím dále většímu využívání v podnikání, vzdělání i v kultuře je důležité zajistit, aby všichni dovedli digitálním médiím porozumět a zapojit se do jejich používání.

„Mediální gramotnost je životně důležitá pro ekonomický růst a vytváření pracovních míst. Digitální technologie jsou klíčovým tahounem konkurenceschopnosti a inovací v médiích, v informacích a v komunikačních technologiích.“

Evropská komise jako součást své strategie „Jednotného digitálního trhu“ ještě dost průhledně přidává následující složku:

„Mediální gramotnost se týká různých médií (vysílání, rádio, tisk), různých distribučních kanálů (tradičních, internetových, sociálních médií) a pomáhá řešit potřeby všech věkových kategorií… Vysoká úroveň mediální gramotnosti je klíčovým faktorem, který občanům v digitálním věku umožní provádět informovaná rozhodnutí. Mediální gramotnost je tudíž nutným předpokladem pro funkční moderní demokracii.“

Člověk se ale do toho nemusí hrabat moc hluboko, aby mu došlo, že přinejmenším některé aspekty té politiky mediální gramotnosti Evropské komise nejsou ani tak o osvětě pro občany jako spíš o tom, občánky tvrdou rukou dotlačit k tomu, co si mají správně myslet. Podle Evropské komise je „hlavním nosným prvkem v jakékoliv možné definice toho, o co v mediální gramotnosti jde, rozvoj kritického myšlení uživatele.“ A vypadá to, jako by se Komise ujala přetěžkého úkolu tuto kriticky důležitou schopnost u občanů EU „vypěstovat“.

Navíc podle této Komise:

„Mediální gramotnost je rovněž nástrojem ke zvýšení svéprávnosti občanů stejně jako ke zvýšení jejich uvědomělosti a v poskytnutí pomoci pro ně, aby se ubránili dopadům dezinformačních kampaní a falešných zpráv (fake news), které se také na digitálních médiích šíří.“

Tato iniciativa EU proti dezinformacím, podle níž je „pro Evropu vystavování občanů dezinformacím v ohromném měřítku včetně informací zavádějících či otevřeně falešných jedním z největších problémů,“ také obsahuje „akční plán k vystupňování úsilí boje proti dezinformacím jak v Evropě, tak i mimo ni…“ Tento akční plán je podrobněji analyzován zde.

Výše uvedená iniciativa samozřejmě existuje navíc ke všem ostatním opatřením, která EU zavedla za účelem „navedení“ Evropanů na tu správnou cestu řádného smýšlení. K těmto opatřením patří Předpis pro postupy proti dezinformacím, který ti netransparentní a nikomu se nezodpovídající techničtí giganti internetu — Facebook, Google, Twitter a Mozilla — podepsali v říjnu 2018, a jejich „Předpisy chování k bránění ilegální nenávistné mluvě na internetu.“

Evropané však teď evidentně potřebují ještě další nepostradatelnou příručku od Evropské komise, aby se poučili, jak se ve zprávách správně pohybovat, číst je a interpretovat, ať už jde o zdroj tradiční nebo digitální. Jak a proč se stalo záležitostí, o které rozhoduje evropská byrokracie, poučování Evropanů, co mají číst a co si mají myslet, to zůstává tak nějak nejasné.

A pro některé evropské vůdce je i tak ta současná dělostřelecká baterie opatření k vedení Evropanů za ručičku k tomu, co si mají myslet, pořád nedostatečná. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno pronesl projev, v němž navrhl zřízení orgánu s orwellovsky znějícím názvem, tj. „Evropské agentury pro ochranu demokracie“:

„Měli bychom mít Evropská pravidla k vymýtání všeho podněcování nenávisti a násilí z Internetu, neboť úcta k jednotlivci je základním kamenem naší civilizace důstojnosti.“ (Zdůraznění z originálu.)

A stejně jako vždy je to, kdo definuje, co bude vnímáno jako „nenávistné“, ponecháno na pohybech přírodních živlů. Dá se čekat, že nenávistné bude to, co vůdci EU vnímají jako odporující politikám jejich preferencí, jak jsme už v minulosti ukázali např. zdezde a zde. Např. v Macronově Francii byla vůdkyně strany Rassemblement Nationa (Národní obroda) Marine Le Pen, dříve známé jako Národní fronta , v roce 2015 obviněna  z šíření „násilného poselství, které podněcuje terorismus nebo pornografii nebo závažně poškozuje lidskou důstojnost, „za tweety zobrazující hrůzy páchané ISIS v Sýrii a Iráku, neboť to mohli vidět i nezletilí. Jeden z těchto snímků ukazoval tělo amerického žurnalisty Jamese Foleyho, kterému teroristé ISIS uřízli hlavu, zatímco další zobrazovaly muže v oranžovém vlečeného tankem a další zase muže zaživa upáleného v kleci. „Takto vypadá Daesh!“ K tomu napsala Le Pen jako titulek, který tweetnula pár týdnů po útoku ISIS v Paříži v listopadu 2015, při němž bylo zabito 130 lidí.

„Byla jsem obviněna za odsuzování hrůz páchaných Daesh,“ řekla k tomu Le Pen poté. Ve stejném duchu, v jakém Čína zavedla „převýchovné tábory“ nebo v jakém bývalý Sovětský svaz zavedl „rehabilitační centra“, v nichž zneužíval psychiatrii k politickým účelům, bylo v září nařízeno Marine Le Pen, aby podstoupila psychiatrické vyšetření za tweetnutí obrázků, údajně, aby se zjistilo, zda je „schopna rozumět komentářům a zodpovídat otázky.“

Varování před islámským terorismem není podle francouzského justičního systému jen trestným činem ale zjevně představuje i psychickou úchylku. Le Pen mohla dostat až tři roky vězení a pokutu 75 000 € (85 000 $, 2 000 000 Kč). V září také parlament zbavil imunity dalšího poslance Národní obrody Gilberta Collarda kvůli podobným tweetům, které obsahovaly obrázky ISIS. Samozřejmě, že trestní stíhání je jedním ze způsobů, jak si vlády mohou poradit s politickými oponenty, jeho používání se však omezuje na diktatury a nemá co dělat v parlamentních demokraciích, jako je Francie.

Člověka tedy napadá, jestli tato forma evropské cenzury není tím, co chce Macron ve svém orwellovském plánu exportovat i do zbytku Evropy.

Mezitím během nadcházejícího týdne mediální gramotnosti 19. března proběhne zahajovací konference Evropské komise. Prozatím je během měsíce března po celé Evropě ohlášeno asi 180 akcí mediální gramotnosti. Ve Slovinsku to budou workshopy jako „Workshop mediální gramotnosti pro studenty: Boj s Fake News“ a „Skutečná mediální gramotnost ve světě Fake News“ se bude nabízet v Londýně a Evropané jsou také zváni na seminář „Fake News versus mediální gramotnost: Odolnost kritického myšlení a občanská angažovanost,“ kde:

„Se sejdou vůdčí výzkumníci v oboru mediální gramotnosti z USA a z Velké Británie spolu s učiteli, knihovníky, žurnalisty, digitálními a mediálními producenty i s mladými lidmi, aby věděli, jak se pomocí mediální gramotnosti utkat s dezinformacemi… proběhne práce v kolektivu za účelem dosažení praktické strategie k vybavení mladých lidí mediální gramotností, aby se u nich vypěstovala odolnost vůči „fake news“ se zaměřením na případové studie jak z Británie, tak z USA.“

Nejspíš lze s jistotou říci, že první obětí EU politiky mediální gramotnosti bude rozmanitost názorů a svoboda slova.

 

Zdroj 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč


Celkem za měsíc: 12 847,60 Kč
Vybráno 36.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 973 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.