eu-parliament-flags2560x1600
2.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

EU má sloužit, ne vládnout – III.

Sdílejte článek:

ROMAN KŘÍŽ

ROMANKRIZUž se to moc nezdá, ale původním posláním EHS, z kterého časem vznikla Evropská unie, bylo odstraňování bariér. Cílem bylo vytvoření hospodářského prostoru, ve kterém by lidé mohli pracovat, studovat, podnikat, cestovat a používat své peníze tak jako uvnitř svého státu.

Časem se EHS změnilo na EU, podivného molocha, který bariéry neodstraňuje, ale aktivně vytváří. Regulace a nesmysly evropské začaly triumfovat nad nesmysly tvořenými členskými státy. Normy pro banány a okurky, žárovky, pomazánkové máslo, rum, příkon vysavačů… ano, to jsou nesmysly svědčící o tom, jaké „starosti“ EU má, ale jsou to celkem nepodstatné prkotiny proti neschopnosti EU zajistit vnější hranice a dodržovat podmínky pro imigraci. Jsou to prkotiny ve srovnání s GDPR. S omezováním svobody slova na internetu. Prkotiny proti dotacím, které se stávají podmínkou pro udržení se na trhu pro prakticky jakoukoliv jen trochu větší firmu. Proti nesmyslným ekologickým závazkům, díky kterým na vyprahlých polích máme řepku a solární panely… pokračovat ve výčtu asi ani nemá smysl, každý máme asi nějakou zkušenost s něčím nesmyslným, co přidělává práci a co si vymyslela EU.

Ano, doby bezmezného nadšení většiny lidí z toho, že EU je určitě lepší vládce nežli naši vládci domácí, sídlící ve Strakově akademii a na Pražském hradě, pominuly. Lidé vnímají, že euronesmysly z Bruselu jsou často ještě „vylepšovány“ našimi politiky a úředníky v Praze. Dohadování na téma „kdo za to může“ jen přispívá k nevoli a pocitu bezmocnosti, který mezi lidmi sílí.

Takže jak by měla vypadat agenda EU?

Zajištění volného trhu. Žádné bariéry mezi státy a ideálně žádné bariéry pro obchod se zeměmi, které jsou mimo EU. Žádné určování toho, jak se který produkt či služba mají nazývat. Pokud dotace, tak výjimečně a pouze do veřejných statků. Důsledná ochrana spotřebitele tak, aby se dovolal náhrady škody, pokud je dodavatelem oklamán.

Deregulace, méně byrokratických požadavků, méně administrativy. Zavedení pravidla, že výrobek či služba, které vyhovují standardu jednoho státu EU, vyhovují i v ostatních členských státech bez dalšího.
Nulová role EU v oblasti unifikace daní a měny. Pokud je něco výhodné, prosadí se to bez příkazu.
Zákaz nesmyslných ekologických a genderových opatření.

Zajištění bezpečnosti vnitřní i vnější. Základem bezpečnostní politiky musí být občan, který je ochoten a připraven bránit sebe, své blízké a svůj majetek a má možnost se bránit právní i faktickou.
Věřím, že pokud bude EU postavena na takovýchto základech, začne zase dávat smysl.

Roman Kříž, www.RomanKriz.cz, autor je zakladatelem Libertariánského institutu a kandiduje za Svobodné do EP

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 394 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
5 komentářů