eu-parliament-flags2560x1600
29.4.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

EU má sloužit, ne vládnout – I.

Sdílejte článek:

ROMAN KŘÍŽ

ROMANKRIZPokud bych měl vybrat nejdůležitější věc, která mi na EU přijde nepatřičná, byly by to dotace. Jaká je podstata dotací? Chcete si koupit chleba za 30 korun. Přijde EU, vezme vám těch 30 a nabídne vám, že si můžete za výhodných 10 korun koupit kafe u kavárníka, kterému ho zadotovala 50 korunami. Jste nespokojení, protože místo chleba za 30 korun máte jen možnost si koupit levné kafe, které jste původně nechtěli, ale inteligenti kolem vám říkají, že máte být rádi, protože jste dostali víc, než vám vzali.
To jsou dotace v kostce. Výhodné mohou připadat pouze onomu kavárníkovi a těm, kteří si u něj rádi dají kafíčko pod cenou.

Geniálně dotace shrnuje věta Sira Humphreyho ze seriálu Jistě pane ministře: “Dotace nelze rozhazovat na to, co by si lidi přáli. Dávají se na to, co lidi nechtějí, ale co mít musí. To, co chtějí, si koupí sami.“ Problém je pak jedině to, když lidi nemají v důsledku daní dost peněz na to, aby si kupovali to, co chtějí…

Když ještě EU nebyla EU, ale EHS, platila zásada, že dotace jsou jen výjimečné opatření. Po roce 1993 se to začalo měnit. V roce 2001 přijala Komise Nařízení, které zavádí tzv. blokové výjimky. A už to jelo. Z toho, co se vezme lidem se podporuje kdeco a kdekdo, podstatné je to jen dobře odůvodnit.
A tak se dotuje horem dolem. Denně kolem tisíce dotací. Každý den… Těch lidí, co netvoří hodnoty, ale zabývají se přerozdělováním, nejsou tisíce, ale desítky tisíc. Napsat Operační program. Odsouhlasit. Vypsat dotační tituly. Napsat projekt. Posoudit ho. Rozhodnout o přidělení dotace. Evidovat. Dokládat. Kontrolovat…

Nevznikají hodnoty, které by lidé chtěli, vznikají hodnoty, které chtějí úředníci a politici. Pro úspěch v podnikání už nejsou důležití spokojení zákazníci, ale schopnost „čerpat“. Protože si kdejaká firma může přijít na peníze, které by musela vydělávat mnoho let. Korupce a podvody jsou logickým důsledkem příležitosti přijít si na desítky milionů. Ze společného.

Marně protestuje NKÚ, marně se snaží poškození podnikatelé domáhat nápravy – když se nepodřídí systému, podlehnou dotované konkurenci.

Je cesta k nápravě? Jediným orgánem, který může dnes zjednat nápravu, je Evropská komise. Ta ale sama celý systém vymyslela a spravuje. Na právní argumenty neslyší. Proto jsme se u Soudního dvora EU začali žalobou domáhat zrušení celého systému, který odporuje jak Smlouvě o fungování EU, tak zdravému rozumu.

Je tu ještě cesta politická. Zakázat dotace úplně, nebo je alespoň omezit na veřejné statky. Nebude to jednoduché, ale možnost tu je. Když bude v EP sedět co nejvíce lidí, kteří chtějí sytém změnit. Má smysl to aspoň zkusit.

Roman Kříž, www.RomanKriz.cz, autor je zakladatelem Libertariánského institutu a kandiduje za Svobodné do EP


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 10 945,00 Kč
Vybráno 31.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 939 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.