9.6.2013
Kategorie: Politika

EU jako zdroj korupce

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 09/06/2013

V Bruselu vznikl byrokratický moloch, který nikdy nepodléhal demokratickým volbám a dávno se odstřihl od občanů. Tato mašinérie Evropské unie se 60 tisíci úředníky a s 27 komisaři v čele, které občané nevolí, si vystačí úplně sama. Demokracii nahradila hrou na demokracii a jediné, co jí skutečně vadí, je volič.

 

 

Pro upevňování své moci si bruselský moloch během desetiletí vytvořil rafinovaný systém, kterým korumpuje volené politiky, kteří tvoří bariéru k občanům. A právě proto je EU největším zdrojem korupce.

 

 

Odměňování europoslanců za porušování pravidel

 

Jednou z forem korupce je vědomě trpěné porušování pravidel, což je docela slušné svinstvo, neboť poslanec nebo komisař se stává “spolupachatelem”. Například odměňování poslanců je nastaveno tak, že k základnímu platu (cca 12 tisíc €) dostane poslanec 300 € za každý den, který se zúčastní jednání parlamentu. Na “účastnění se” na jednacím dni stačí, aby se poslanec podepsal do prezenční listiny a to je možné už od 6:45 ráno. Samozřejmě ne proto, aby ctěni poslanci mohli od sedmé ráno usilovně jednat, ale proto, aby stihli dopolední letadlo domů . Všichni to vědí, ale bruselský moloch nemá zájem to měnit, neboť právě ti poslanci, kteří dělají tyto nechutnosti, budou mlčet jako vši pod strupem, když půjde o snížení rozpočtu. Zato redaktoři, kteří to filmovali, byli vykázáni z budovy.

 

Korupce eurokomisařů po skončení funkce

 

O čistou korupci jde i v případě eurokomisařů po skončení jejich funkce. Eurokomisař vydělává něco přes 20 tisíc € a aby to chudáček neměl příliš těžké po skončení funkce, má nárok na 60 procent tohoto platu do doby, kdy si najde nové zaměstnání (maximálně však tři roky). Většina komisařů (25 z 27) včetně toho našeho, si našla zaměstnání dříve než po třech letech, mnozí dokonce ihned, ale peníze z Bruselu pobírali dál a bruselský moloch toto vědomě toleruje. Dokáže si někdo představit, že si nějaký bývalý komisař a mezitím aktivní politik v domovské zemi (řekněme ministr dopravy) bude na Brusel otevírat ústa, když v rozporu s pravidly bere 12 tisíc € měsíčně?

 

Korupce EU prostřednictvím eurofondů

 

Skutečnou a mimořádně vážnou korupci představují eurofondy. Kromě toho, že deformují podnikatelské prostředí (ty, které jdou do soukromé sféry) a jsou nespravedlivé vůči těm, kteří je nedostanou, jsou zejména největším zdrojem korupce. To je dáno (1) částkou, (2) zdrojem a (3) použitím. Částkou proto, že se jedná o miliardy eur. Zdrojem proto, že pocházejí z Bruselu a většina obyvatelstva je vnímá jako peníze, které padly z nebe, resp. nám je daroval strýček z Ameriky a tedy i citlivost veřejnosti na korupci je v případě eurofondů výrazně nižší. No a použitím proto, že často jsou to vyslovené hlouposti a zbytečnosti, které jsou z nich financovány. Hodněkrát najde ukradená částka efektivnější využití jako ta část, která jde na oficiální účel.

 

 

Eurofondy připomínají situaci, kdy bílý člověk donesl indiánům ohnivou vodu a to zejména kvůli korupci, kterou generují.

 

Je veřejným tajemstvím , že mnoho politiků je přímo zainteresovaných na eurofondech a to provizemi, úplatky, tichými podíly na firmách, které je čerpají. Tak jako v devadesátých letech zkorumpovala privatizace celou generaci politiků, korumpují dnes eurofondy, až na pár výjimek všechny, kteří o nich rozhodují.

 

Eurofondy slouží jako “držhubné”

 

Klíčový problém je v tom, že eurofondy slouží jako “držhubné” a v tomto smyslu se vyjádřil i předseda evropského parlamentu Martin Schulz na své návštěvě Slovenska, když neskrytě řekl, že si je vědom obrovského zatížení Slovenska kvůli eurovalu a právě proto se on zasadí za více eurofondů. To je stejně čistá korupce. Slovensští politici tak na jedné straně souhlasí s miliardami pro Řecko, španělské banky, Kypr a pod.  neboť na druhé straně přitečou peníze z eurofondů, na kterých se mohou slušně nabalit.

 

Tunelování členských zemí prostřednictvím eurofondů

 

Bruselskému molochu tento stav samozřejmě vyhovuje, neboť tímto způsobem (milí lokální politici, vy kteří budete souhlasit s miliardovými zárukami a jinými nesmysly a za to mhouřit oči, když se budete nabalovat na eurofondech) se dají tunelovat členské země, které se tak dostávají do stále větší závislosti na Bruselu. Proto i EU v mnoha případech rozkrádání eurofondů strčí hlavu do písku a zastoupení členských zemí samozřejmě raději zarytě mlčí.

 

Rozkrádání eurofondů chrání zloděje a trestá okradeného

 

Nezůstává však jen při tom. Pokud by někdo opravdu chtěl řešit rozkrádání eurofondů, narazí na zvrácená pravidla, která chrání rozkrádače a trestá okradeného. Když si nechá nějaká obec udělat, řekněme sanaci smetiště, a zaplatí za to 200 tisíc € a jeden z obecních poslanců zjistí, že šlo o nehorázné předraženou zakázku (což samozřejmě nikoho netrápí, protože spoluúčast byla jen 5% a zbytek jsou eurofondy), tak ať ho bůh chrání, když na to poukáže. Peníze by totiž musela vrátit obec a ne ta firma, která se s někým na ministerstvu podělila. A proto celé obecní zastupitelstvo drží zobák a majitel firmy je vysmátý.

 

Korupce rozkládá naši společnost

 

Jsem přesvědčen, že existuje mnohem více příkladů, avšak ty uvedené stačí na to, aby bylo zřejmé, že bruselský moloch systematicky korumpuje lokální politiky a tím si upevňuje svou moc. Z Bruselu chodí směrnice a nařízení, které tvoří lidé, které jsme si nikdy nezvolili a které musíme slepě přijmout. 

 

Jaké je řešení?

 

1: Platby do eurofondů snížit o částku, kterou platí Slovensko ze státního rozpočtu do Bruselu.

Když například máme ročně nárok na eurofondy v celkové výši 3 miliardy € a my sami platíme ze státního rozpočtu 1 miliardu €, tak třeba tyto částky saldo, což znamená, že my bychom neplatili do Bruselu nic a zároveň bychom měli nárok už jen na 2 miliardy €.

2: Všechny eurofondy (s výjimkou způsobilých v zemědělství), na které budeme mít po uplatnění prvního bodu nárok, přesměrovat do výstavby dálnic. I tam se sice krade, ale to je snáze kontrolovatelné.

Samozřejmě, nebude to snadné a nepůjde to ze dne na den. Ale soustředěným vyjednáváním se můžeme k tomuto cíli alespoň přiblížit a tím utlumit nejen závislost na bruselském molochu, ale zejména korupci, která postupně rozkládá naši společnost .

 

 

Poznámka redakce PP:

S článkem pana Sulíka lze jistě ve většině souhlasit. Chybu však má v závěru, kde nabízí řešení. Nejlepším řešením by totiž bylo veškeré dotace a všechny eurofondy zrušit! Stejně jako současnou podobu přebyrokratizované a zkorumpované EU.  

 

 

Richard Sulík, překlad PP.

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 41 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...