covid-pas-cestujsnadno-min
13.3.2021
Kategorie: Politika

EU – covidpas je důsledek selhání vakcinační politiky

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonJiž jednou odmítnutý covidpas se vrací jakoby obloukem ve formě „digitálního certifikátu“ a měl by být podmínkou pro cestování po EU. V USA se chystá masivní očkování celé americké populace.

Události na ČT 12.3.2021 přinesly několik pozoruhodných informací k vakcinaci proti nemoci covid-19. Nejprve londýnský zpravodaj ČT pohovořil o nevýhodě Brexitu, protože klesl jak import, tak export ve vzájemném obchodu Velké Británie a EU o desítky procent. Zaznělo tam, že je vše příliš byrokratické. Zpravodaj ale neřekl ono pověstné “B! Británie se poslední měsíce roku 2020 předzásobila a tak se pokles obratu po novém roce dal očekávat. Pak však zpravodaj dodal, že premiér Boris Johnson je populární, protože zdůrazňuje, že zatímco Británie má už naočkováno alespoň jednou dávkou přes 30% populace, v EU je to asi 10 %. Johnson uvedl, že právě díky odchodu Británie z EU je na tom Británie v otázce vakcinace lépe, protože si své dodávky vakcín zajišťuje sama. Zpravodaj pak dodal, že zatímco z EU šlo do Británie asi 9 milionů vakcín, z Británie do EU ani jedna. Zbývá tak jediné otázka: Jak je to možné? Inu proto, že EU, respektive Evropská komise, celý schvalovací proces vakcín protáhla o týdny či měsíce oproti Británii. Británie tak odebírala schválené vakcíny, zatímco EU nemohla odebírat nic.

Právě tempo dodávek vakcín je určujícím pro úspěšnost akce. V USA, kde se vakcíny intenzivně vyvíjely již na sklonku vlády Donalda Trumpa, je také lepší situace v rychlosti očkování než v EU. Podle Událostí ČT oznámil prezident Joe Biden, že v květnu bude zahájeno očkování všech Američanů bez rozdílu věku. Na oslavě Dne nezávislosti by USA chtěly současně oslavit den nezávislosti na nemoci covid-19. Není mi nic známo o tom, že by se mezi jednotlivými státy USA muselo cestovat s potvrzením o očkování či negativním testem. Jednoduše řečeno – v USA vzaly rychlost očkování skutečně vážně.

Ve zprávách pak zaznělo i vystoupení rakouského kancléře Sebastiana Kurze o tom, že se vakcíny v rámci EU nerozdělují spravedlivě podle počtu obyvatel, ale že se údajně některé státy pokoušejí získat více vakcín cestou separátních jednání uvnitř EU. Již před zahájením diskuse o vakcínách bylo oznámeno, že si Německo objednalo separátně mimo EU 10 milionů dávek. Pokud Kurz myslí Německo, měl by to na rovinu říci. Velké diskuse se pak vedou o tom, jak přistupovat k osobám, které budou očkovány jinou vakcínou než tou, schválenou Evropskou lékovou agenturou.

Chceme vytvořit digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že máte protilátky, nebo že jste očkován vakcínou schválenou EMA,“ řekla dnes několika evropským médiím komisařka pro vnitřní záležitosti Johanssonová….Maďarští politici usilují, aby certifikát uznával i dosud neschválené látky, jinak by se země mohla postavit proti jeho zavedení.

A jsme u „jádra pudla“. Místo masivního očkování ala Izrael či alespoň Velká Británie či USA, se v EU stále vedou debaty a dalších zpřísňování omezení (naposledy třeba opět Itálie a samozřejmě i u nás). Zaznamenal jsem v tištěné verzi Mladé fronty Dnes z 12.3.2021 titulní článek o tom, že se podle studií ukazuje možnost, že si každý bude moci vybrat vakcínu, která bude pro něho nejprospěšnější. Potíž je v tom, že se jednak o tom, že bychom si mohli vakcínu vybrat, vůbec neuvažuje a jediné, co můžeme udělat ,je případně očkování odmítnout. Rýsovat sny o výběru vakcíny je navíc v době jejího akutního nedostatku spíše k naštvání.

Na závěr pak jen poznámka, týkající se vakcíny Sputniku V a vakcíny Astra Zenecy. Ta první je v Bruselu politicky nepřijatelná, ta druhá je Bruselem doporučená, a přesto se kolem ní rojí velmi „vážné“ pochybnosti, které už vedly řadu států k tomu, že vakcínou se nesmí v daném státě očkovat. Opět je nasnadě otázka: Jak mohla Astra Zeneca získat souhlas EU, když i u ní neproběhly všechny testy tak, jak to EU kritizovala u Sputniku V? Odpověď na tuto otázku je také nasnadě. Byla západní provenience?! Navíc, tuto vakcínu ve velkém množství aplikuje Británie a žádné zásadní nebezpečí či potíže nebyly po podání vakcíny zaznamenány, a to již milionům osob. To by již český zpravodaj ČT v Británii určitě něco „pustil“. EU se proto ukazuje jako organizace, která není schopná svým členům, tj. jednotlivým státům Evropy, zajistit ty samé podmínky, jako si dokáží zajistit jiné západní státy s podobným průběhem vývoje nemocnosti. A pokud nějaký stát vezme věc do svých rukou a hledá i tam, kde EU nechce – tj. v Rusku nebo Číně, je oheň na střeše. A pokud si Německo skutečně separátně vyjedná dodávku “našich” vakcín mimo rozdělovník Bruselu, je to navíc dle mého soudu ještě mnohem horší než v případě Maďarska či Slovenska. Tak nám ta naše unie „funguje“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 541 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)