10-13_Erdogan
28.10.2019
Kategorie: Politika

EU a NATO jsou neschopné se postavit diktátorovi Erdoganovi. Doplatili na to Kurdové

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Prezident Donald Trump prohlásil, že bude chránit ropné oblasti v Sýrii a je připraven posílit americkou vojenskou přítomnost v oblasti. Prohlášení Trumpa v posledních 14 dnech mi silně připomínají kostelní korouhvičku, která se otáčí podle větru. Stejným způsobem mění prohlášení i Trump v reakci na vývoj situace v Sýrii. I další světoví státníci se předhánějí v jalových prohlášeních, ale pro změnu situace V Sýrii fakticky nedělají nic. Přitom to, co se děje v Sýrii, by nemělo nechat nikoho úplně chladného. I když se to děje tisíce kilometrů od České republiky, tak tyto události budou ovlivňovat i život u nás doma.

Na celou tragédii turecké invaze do Sýrie se dá dívat z několika pohledů. Zaprvé je to obrovská tragédie pro sta tisíce lidí, kteří opouští své domovy ve strachu před tureckou invazí. Jsou to obyčejní lidé, kteří nechtějí nic jiného než pouze žít v míru bez války a ne umírat pod tureckými bombami. Druhým úhlem pohledu je zrada USA, EU i NATO na kurdském národu. Nechali jsme na holičkách lidi, kteří bojovali proti Islámskému státu a nebýt jejich obětí, tak by Islámský stát stále existoval ve své původní podobě, nebo bychom za toto vítězství zaplatili životy stovek vojáků, protože válka se nedá vyhrát pouze ze vzduchu. Třetí úhel pohledu ukazuje na naprostou neschopnost a bezzubost jak EU, tak i NATO. Ustupujeme jednomu agresivnímu diktátorovi (Erdoganovi) a necháme ho dělat, co se mu zlíbí, a on toho využívá. Pod záštitou boje proti terorismu napadl území sousedního státu a jeho milice islámských fanatiků s podporou armády masakrují civilní obyvatelstvo.

Na druhou stranu nedělá nic jiného, než NATO pod vedením USA provádí posledních téměř dvacet let. Pod pláštíkem exportu demokracie nebo boje proti terorismu „rozesíráme“ relativně funkční systémy o kterých tvrdíme, že jsou špatné a nahrazujeme je vládou chaosu. Myslím, že Irák a Libye jsou toho příkladem. Nemyslím si, že by Saddám Husajn nebo Muammar Kaddáfí byli nějací lidumilové, ale ve srovnání s tím, co vzniklo po našem exportu demokracie a jejich odstranění by se asi mnoho obyvatel Iráku nebo Libye rádo vrátilo pod křídla těchto diktátorů.

Už během mého pobytu v Iráku v roce 2004 jsem se nesetkal s nikým, kdo by Sadáma vysloveně nesnášel. (Faktem je, že jsem se pohyboval převážně mezi sunnity). Na můj dotaz jestli jsou rádi, že se ho zbavili mi odpovídali:“ Je pryč, no a co. Za něj jsem se nemusel bát jít koupit oříšky na tržiště a mít strach, že mě někdo zabije nebo mi unesou dceru“. Nedávno jsem se při jedné příležitosti setkal s několika Libyjci a jejich odpovědi na vývoj situace byly dost podobné.

Když vidíme vývoj situace v Turecku, tak se nejedná o nic jiného, než o upevňování moci dalšího diktátora, který má ovšem oproti výše jmenovaným velkou výhodu. Vládne zemi, která je členem NATO, má druhou největší armádu v NATO a Turecko je z geopolitického hlediska pro NATO velmi důležité. Takže na rozdíl od Sadáma a Kaddáfího ho necháme beztrestně likvidovat politické odpůrce a masakrovat civilisty. Podle mého názoru je ovšem pouze otázkou času, kdy se nám toto strkání hlavy do písku vymstí. Erdogan si jasně uvědomuje, že mu jeho agresivní politika vychází. A myslím si, že hraniční oblastí Sýrie to neskončí.

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 491 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.