police-state-1
25.8.2017
Kategorie: Politika

Etatismus – nejrozšířenější a nejnebezpečnější náboženství

Sdílejte článek:

URZA

Co jsou zákony? Sada pravidel vynucovaných státní mocí pod hrozbou násilí a vytvářených politiky. Ano, právě těmi politiky, jež skoro nikdo nepovažuje za důvěryhodné; ba naopak jsou těmi posledními, koho by lidé vnímali jako morální autority či vzory. 

Drtivá většina lidí se shodne na tom, že slušný člověk dodržuje zákony; prostě proto, že tak je to správně a byli jsme k tomu vychováni. Co ale zákony ve skutečnosti jsou? Sada pravidel vynucovaných státní mocí pod hrozbou násilí a vytvářených politiky. Ano, právě těmi politiky, jež skoro nikdo nepovažuje za důvěryhodné; ba naopak jsou těmi posledními, koho by lidé vnímali jako morální autority či vzory. I kdyby se všichni poslanci a senátoři shodli na něčem, co by nám prezentovali jako doporučení, najednou to nebude ničím, čím by se měl slušný člověk automaticky řídit; jakmile však titíž politici prosadí totéž jako zákon, rázem začnou mnozí odsuzovat ty, kdo se takovou legislativou odmítnou řídit. Není absurdní posuzovat, co je správné, jen podle toho, zda to prošlo nějakým formálním byrokratickým procesem schvalování?

Státní propaganda, které jsme vystaveni již od školních lavic, dělá z etatismu (víry ve stát) nejrozšířenější náboženství současnosti, jehož nebezpečí navíc spočívá v tom, že za náboženství ani není považováno, ačkoliv vykazuje všechny jeho znaky: K bezdůvodnému uctívání posvátných symbolů (hymny, znaku, vlajky…) jsme vedeni již od dětství, stát (jako celek, nikoliv jeho konkrétní selhání) je zcela vyjmut z kritického uvažování (studentům jej školy bez diskuse prezentují jako nezbytnost), závazný národní vzdělávací program obsahuje výchovu studentů k občanství a tak dále. Bez ohledu na to, zda tyto věci shledáváte správnými nebo špatnými, na existenci té indoktrinace to nic nemění – stát je našim dětem vykreslován jako modla.

Ani s demokracií tomu není o moc jinak; lidé si zvykli už jen to slovo používat jako synonymum něčeho žádoucího a dobrého. Říká se například, že demokracie znamená svobodu slova. Ve skutečnosti je však demokracie prostě vládou většiny; ta sice svobodu slova omezovat hypoteticky nemusí, ale rozhodně může. Někdy dokonce bývá demokracie zaměňována za svobodu obecně; to však už vůbec nedává smysl – důkazem jest libovolný demokraticky přijatý zákon, který něčí svobodu omezuje. Jakékoliv zvěrstvo totiž může být demokratické, souhlasí-li s ním dostatečný počet lidí; a rozhodně se skrze hlasování žádný nelegitimní čin nestane legitimním.

A co je tedy alternativou státu a demokracie? Coby anarchokapitalista tvrdím, že volný trh; chápu však, že zdaleka ne každý se mnou souhlasí, což je naprosto v pořádku. Za alarmující však považuji absenci celospolečenské diskuse na toto extrémně důležité téma, které se týká naprosto každého. Všem je již v dětském věku vštípeno do hlavy, že stát prostě potřebujeme, jinak nastane absolutní zkáza. Když pak člověk seznámí s představou bezstátní společnosti někoho, kdo o ní nikdy neuvažoval, dotyčný okamžitě „ví“, že „by to nefungovalo“, aniž by se nad tak extrémně složitým tématem vůbec zamyslel. A právě to je cílem každé propagandy – lidé něco naprosto jistě „vědí“ bez toho, aby nad tím vůbec kdy přemýšleli.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 265 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...