6.10.2013
Kategorie: Společnost

Estébáci si žijí lépe než jejich oběti

Sdílejte článek:

E-MAILEM 06|10|2013

V souvislosti s děním na Slovensku, kde tento absurdní paradox alespoň chtějí dnes řešit, byť velmi, velmi pozdě, zatímco u nás je stále ticho po pěšině, je k zamyšlení i následující starší text:

Bývalá literární historička Marie Rút Křížková se za bývalého režimu přidala k chartistům. Také proto mohla pracovat pouze na slabě placených místech. Stát jí tedy vyměřil důchod, který stěží přesahuje osm tisíc korun.

Na druhé straně plukovník Milan Richter řadu let velel pohraničníkům, kteří poblíž Chebu hlídali hranice socialistického Československa a se zbraní v ruce bránili jeho občanům v útěku na Západ. Jako penzista dnes podle svých slov bere 14 tisíc. Na tom, že mnozí političtí vězni mají peněz daleko méně, nevidí nic pozoruhodného.

“Oni přece rozvraceli stát, který svým občanům poskytoval nejzákladnější lidská práva. Já nevidím důvod, proč by měli pobírat nějaké horentní sumy,” prohlašuje Richter.

 

 

 

 

V Česku už přes dvacet let platí pozoruhodný paradox: lidé, kteří pomáhali udržovat totalitní režim, berou často několikanásobně větší důchody než jeho oběti. Političtí vězni touží po změně. “Chceme, aby se snížily důchody všem, kteří se na komunistickém systému aktivně podíleli. Veřejnost si mnohdy neumí představit, jak moc se liší jejich důchod od důchodu lidí, kteří kvůli represím měli újmu na zdraví nebo seděli v kriminále,” říká Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů.

 

Šanci na změnu však nepřinesla ani Nečasova vládní koalice, kterou pohřeb Milana Paumera motivoval k uznání prokomunistického odboje. Důvod? Jakýkoliv zásah do výsluh bývalých pohraničníků, politruků nebo důstojníků StB by prý zarazil Ústavní soud. “Takováto změna by se pohybovala na hranici ústavnosti, protože by to znamenalo retroaktivní úpravu nároků, které vznikly už před dvaceti lety,” řekl premiér Petr Nečas. Podle něj je zkrátka pozdě. “Tato věc se měla řešit nejpozději po prvních svobodných volbách. Že se tak nestalo, považuji za chybu,” dodává.

 

Na profesionální příslušníky StB a další ozbrojené “udržovatele” minulého režimu tak zákon bude nadále formálně pohlížet jako na kteréhokoliv člena ozbrojených složek. Nehledě na to, že například Ústavní soud v Polsku letos odsouhlasil nižší penze pro desetitisíce členů komunistických represivních složek. “To se musíte podívat na složení polského Ústavního soudu. U toho našeho by to stoprocentně neprošlo,” argumentuje Nečas.

 

Přepíšou se učebnice?

 

Uznání takzvaného třetího odboje je přesto výrazným krokem kupředu, a to nehledě na fakt, že odbojáři si polepší jen o odznak válečného veterána a příspěvek na lázně. Pokud totiž projde návrh, který dnes leží v Senátu, bude to poprvé, kdy český stát jednoznačně řekne: Každý, kdo bojoval proti minulému režimu, si zaslouží ocenění. “Například na bratry Mašínovy bude zákon pohlížet tak jako na partyzány z druhé světové války. A zabití příslušníka SNB bude posuzováno stejně jako třeba střílení na četníky z dob protektorátu,” říká politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

 

Zda to bude mít nějaký dopad na českou společnost, se teprve ukáže. “Je možné, že se částečně změní výuka dějepisu. Už totiž nebude důvod, aby se o Mašínech a dalších odbojářích v učebnicích psalo jako o kontroverzních postavách, když podle zákona to budou váleční veteráni,” míní Mlejnek.

 

 

“Mašínové jsou teroristé”

 

Jisté nicméně je, že postoj mnohých lidí zůstane nezměněn. “Něco jako třetí odboj já neznám. Tyto osoby, o kterých se dneska mluví jako o hrdinech, prováděly své akce v době hlubokého míru a za situace, kdy Československo bylo plnoprávným členem OSN,” tvrdí Karel Janda, předseda Klubu českého pohraničí, který sdružuje mnoho bývalých pohraničníků a spolupracuje s KSČM.

 

Členové podzemních skupin, kteří s minulým režimem bojovali buď zbraněmi, nebo šířili ilegální tisk, šli podle Jandy proti zájmům většiny populace. “Porušovali zákony a dělali to často jen kvůli tomu, že je stát připravil o jejich obrovské majetky. Například činy bratří Mašínů považuji za normální terorismus a vlastizradu, což dokládá už jenom jejich snaha přidat se k americké armádě a rozpoutat třetí světovou válku,” dodává Janda.

 

… Posunuli jsme se o pár let dále a otázka, ke komu se více přiklánějí misky vah, zdali ke komunistickým fízlům nebo k jejich obětem má stále stejnou odpověď. Kde to vlastně žijeme? 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 271,00 Kč
Vybráno 46.65%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 67 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.