VIRTEST
31.3.2021
Kategorie: Ekonomika

Epidemiolog Smejkal doporučuje utrácet ve firmách miliardy na PCR testy

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSoučasná vlna mohutného testování ve firmách vykazuje necelé jedno procento pozitivních výsledků testů. Testy jsou ale údajně „nespolehlivé“ a měly by být nahrazeny PCR testy.

Zachytil jsem ve zprávách na ČT krátký šot s epidemiologem Petrem Smejkalem. Ten údajně dostal nabídku na ministra zdravotnictví, ale odmítl jí. Nyní vede poradní skupinu při Ministerstvu zdravotnictví. Ve zprávách se opět diskutovala údajná nespolehlivost testů, kterými firmy testují své zaměstnance. Smejkal prohlásil, že by tyto testy ve firmách měly být nahrazeny PCR testy.

Jak známo, testování ve firmách je poměrně velmi náročný logistický proces a zaměstnavatelé s ním mají nejedny patálie. Podle většiny zaměstnavatelů je zvládnutí testů jednou za týden na hraně možností firem. Také dostávají od státu příspěvek na test ve výši 69 korun, a to na čtyři testy měsíčně. Firmy sice kverulují, že je testy stojí více, některé tvrdí, že je neseženou za míň než stovku. Nicméně, Smejkalův návrh by znamenal řádové zvýšení nákladů na testy. PCR testy jsou totiž v ceně řádově 1500 Kč za jeden a firmy, které nyní utrácejí na testy statisíce měsíčně, by musely utrácet řádově miliony.

Česko dnes dělá řádově 30000 testů PCR a podle výsledků těchto testů stanovuje tak zvaně pozitivně testované, kteří se objevují ve statistikách. Každý den stojí testování zdravotní pojišťovny řádově 50 milionů korun, pokud by se testovalo ve firmách PCR testy, zřejmě by stávající kapacity laboratoří nestačily (jedná se řádově o 500 tisíc testů denně!), firmy by denně utratily přes půl miliardy korun! Nápad testovat ve firmách PCR testy je tedy doslova za všechny prachy.

Nicméně, straší se stále. Nyní je v kurzu tak zvaná jihoamerická mutace, která má být nakažlivější a smrtelnější než „obyčejná“ evropská. Pokud to bude takto pokračovat, od covidu si prostě neoddechneme. Stále budou důvody pro přísné zákazy a normalita se nám do života nevrátí další a další měsíce. Existují ale i názory z lékařské obce a to i specialistů na imunitu, kteří boj s covidem prostřednictvím zákazů považují za hrubou chybu, na kterou doplácí imunita nás všech. Příkladem je například Rok si ničíme imunitu, možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně.

Je vůbec zajímavé, že Andrej Babiš vykazuje tak „zásadní“ připomínky k práci ministra Jana Blatného, že mu posílá vytýkací dopisy. Blatného přitom považuji za relativně velmi rozumného pána. Doktor Smejkal je jen další figurou na poli českých epidemiologů, který by byl ochoten na testování utratit místo stávající miliardy korun měsíčně ze zdravotního pojištění desítky miliard. A přesto by ho Babiš bral – podivné, že ano.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 913 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)