surreal-illustrations-poland-igor-morski-21-570de2e74a429__880
14.1.2017
Kategorie: Politika

“Elity” ztrácejí soudnost

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Pod vágním pojmem elita se dá v dnešní době schovat leccos. Původně však označoval kategorii osob, zaujímající ve společnosti významnou úlohu díky svým vynikajícím vlastnostem. Je nám sugerován dojem, že tzv. elity rozumí téměř všemu, či se téměř ke všemu mohou kompetentně vyjadřovat. To samozřejmě na rozdíl od lidí obyčejných, kteří tomu mohou pouze s otevřenými ústy naslouchat. A to i v případě, že ti, kdo se tolik snaží nás poučovat, zjevně ztrácejí soudnost – bohužel i navzdory svojí značné profesní erudici.

Prostý člověk není zas tak hloupý, aby radil třeba skladateli, jak napsat symfonii pro 60ti členný orchestr, kardiochirurgovi jak má provést operaci při nedomykavosti chlopně, či projektantovi, jak vypočítat statiku mostní konstrukce. Na oplátku očekává, že mu nebude doporučováno, jak má žít, co si myslet a číst, o čem mluvit, ani s kým to celé sdílet.

U elit v technické sféře toto riziko příliš nehrozí, avšak u humanitních oborů bývá někdy ono pokušení příliš velké a u sociálních inženýrů nemůže být o nějaké zdrženlivosti ani řeč.

Jako by někomu stále nedocházelo, že sebelepší odborník v jedné oblasti nemůže mít patent na rozum, ani kdyby byl svého druhu nejuznávanější na světě. I když se najdou výjimky a je třeba dehonestovat někoho, kdo trhá partu a nedodržuje názorovou linii. Pokud je například někdo uznávaný entomolog a dovolí si být zároveň politicky aktivní, posměšně se mu doporučí, aby se raději vrátil ke svým motýlům… Jistě, pokud se to nehodí, tak to najednou neplatí.

Mohlo by se nám zdát, že za elity jsou označovány osobnosti, na které je jejich národ hrdý a váží si jich za přínos pro jejich zemi. Podivným úkazem dnešní doby je však to, že některé naše národní elity se slova národ přímo štítí. Většina z nich pak ještě očekává, že si jich za to bude národ vážit. Kupodivu se také v mnohém národě najdou jedinci, kteří toto jejich očekávání naplní. Ti jsou naopak hrdí na svou národní sebenenávist a oikofobii.

Tento módní trend je následně tzv. elitami podporován a stává se součástí slušného vychování, na kterém leckdy závisí společenský i profesní vzestup. Jakoby snad cílem bylo dosažení stavu, kdy se ona národní sebenenávist stane nedílnou součástí osobnostního vybavení řádného občana unie.

Které osoby jsou tedy v dnešní době nejčastěji označovány za ty pravé a hodnověrné elity, ke kterým je třeba vzhlížet a dle jejich vzoru se názorově utvářet? Je to až překvapivě prosté – jsou to ti, kteří nejdou proti systému a kterým tento systém na oplátku dovolí, aby se tak označovali nebo si je sám vybere a dostrká do své mediálně-výkladní skříně, aby ho tam reprezentovali. Často i dlouho po jejich smrti a bez ohledu na to, jestli by se dotyčný obdařený takovou ctí obracel v hrobě.

Těžko se tedy podivovat nad tím, že označení elity začíná mít u běžné populace čím dál více pejorativní zabarvení. Někdy se dokonce stává synonymem povýšenosti, odtrženosti od běžného života a jeho starostí, neschopnosti vcítit se do vlastních lidí na jiném stupni společenském žebříčku. Za to však mnohé elity překypují porozuměním pro rozličné kultury na opačné straně planety, které o to často ani nestojí. Dělat si naproti tomu vrásky z toho, že nějaká česká rodina nemůže splácet hypotéku už nemá ten správný exotický nádech.

Aby se to vyrovnalo, jsou v rámci reciprocity vítány například rady na řešení sociálních problémů našich menšin rovněž od příslušníků jiných kultur a to nejlépe ze zemí, kde děti nižších kast vyrůstají na smetišti. Inu – vrána k vráně sedá, s vrchu na naše hemžení hledí, leč svým krákáním vděk si nezajistí.

Nepochybuji však o tom, že si s tímto malým nedopatřením naše drahé elity poradí. Nejlépe tak, že nechají na toto téma vypracovat elitní studii, ve které nevděčnému národu vysvětlí, jak velice se mýlí. A pokud ne, tak platí ono zlaté pravidlo – že ten běžný, obyčejný občan tomu stejně nemůže porozumět!

Fr.Filip Dvořák, (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 79 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.