surreal-illustrations-poland-igor-morski-21-570de2e74a429__880
14.1.2017
Kategorie: Politika

“Elity” ztrácejí soudnost

Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Pod vágním pojmem elita se dá v dnešní době schovat leccos. Původně však označoval kategorii osob, zaujímající ve společnosti významnou úlohu díky svým vynikajícím vlastnostem. Je nám sugerován dojem, že tzv. elity rozumí téměř všemu, či se téměř ke všemu mohou kompetentně vyjadřovat. To samozřejmě na rozdíl od lidí obyčejných, kteří tomu mohou pouze s otevřenými ústy naslouchat. A to i v případě, že ti, kdo se tolik snaží nás poučovat, zjevně ztrácejí soudnost – bohužel i navzdory svojí značné profesní erudici.

Prostý člověk není zas tak hloupý, aby radil třeba skladateli, jak napsat symfonii pro 60ti členný orchestr, kardiochirurgovi jak má provést operaci při nedomykavosti chlopně, či projektantovi, jak vypočítat statiku mostní konstrukce. Na oplátku očekává, že mu nebude doporučováno, jak má žít, co si myslet a číst, o čem mluvit, ani s kým to celé sdílet.

U elit v technické sféře toto riziko příliš nehrozí, avšak u humanitních oborů bývá někdy ono pokušení příliš velké a u sociálních inženýrů nemůže být o nějaké zdrženlivosti ani řeč.

Jako by někomu stále nedocházelo, že sebelepší odborník v jedné oblasti nemůže mít patent na rozum, ani kdyby byl svého druhu nejuznávanější na světě. I když se najdou výjimky a je třeba dehonestovat někoho, kdo trhá partu a nedodržuje názorovou linii. Pokud je například někdo uznávaný entomolog a dovolí si být zároveň politicky aktivní, posměšně se mu doporučí, aby se raději vrátil ke svým motýlům… Jistě, pokud se to nehodí, tak to najednou neplatí.

Mohlo by se nám zdát, že za elity jsou označovány osobnosti, na které je jejich národ hrdý a váží si jich za přínos pro jejich zemi. Podivným úkazem dnešní doby je však to, že některé naše národní elity se slova národ přímo štítí. Většina z nich pak ještě očekává, že si jich za to bude národ vážit. Kupodivu se také v mnohém národě najdou jedinci, kteří toto jejich očekávání naplní. Ti jsou naopak hrdí na svou národní sebenenávist a oikofobii.

Tento módní trend je následně tzv. elitami podporován a stává se součástí slušného vychování, na kterém leckdy závisí společenský i profesní vzestup. Jakoby snad cílem bylo dosažení stavu, kdy se ona národní sebenenávist stane nedílnou součástí osobnostního vybavení řádného občana unie.

Které osoby jsou tedy v dnešní době nejčastěji označovány za ty pravé a hodnověrné elity, ke kterým je třeba vzhlížet a dle jejich vzoru se názorově utvářet? Je to až překvapivě prosté – jsou to ti, kteří nejdou proti systému a kterým tento systém na oplátku dovolí, aby se tak označovali nebo si je sám vybere a dostrká do své mediálně-výkladní skříně, aby ho tam reprezentovali. Často i dlouho po jejich smrti a bez ohledu na to, jestli by se dotyčný obdařený takovou ctí obracel v hrobě.

Těžko se tedy podivovat nad tím, že označení elity začíná mít u běžné populace čím dál více pejorativní zabarvení. Někdy se dokonce stává synonymem povýšenosti, odtrženosti od běžného života a jeho starostí, neschopnosti vcítit se do vlastních lidí na jiném stupni společenském žebříčku. Za to však mnohé elity překypují porozuměním pro rozličné kultury na opačné straně planety, které o to často ani nestojí. Dělat si naproti tomu vrásky z toho, že nějaká česká rodina nemůže splácet hypotéku už nemá ten správný exotický nádech.

Aby se to vyrovnalo, jsou v rámci reciprocity vítány například rady na řešení sociálních problémů našich menšin rovněž od příslušníků jiných kultur a to nejlépe ze zemí, kde děti nižších kast vyrůstají na smetišti. Inu – vrána k vráně sedá, s vrchu na naše hemžení hledí, leč svým krákáním vděk si nezajistí.

Nepochybuji však o tom, že si s tímto malým nedopatřením naše drahé elity poradí. Nejlépe tak, že nechají na toto téma vypracovat elitní studii, ve které nevděčnému národu vysvětlí, jak velice se mýlí. A pokud ne, tak platí ono zlaté pravidlo – že ten běžný, obyčejný občan tomu stejně nemůže porozumět!

Fr.Filip Dvořák, (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč


Celkem za měsíc: 14 787,78 Kč
Vybráno 42.24%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 58 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.