elita
6.4.2018
Kategorie: Společnost

Elity, demokracie a pokrytectví

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Vždy, v každé době a každé společnosti tomu bylo tak, že ti nahoře se nebáli ničeho tolik jako demokracie. To je normální. Pokaždé se setkáme se stejnými nářky na to, že ti dole nedokáží správně rozhodovat. Prý nejsou dost urození, mravní, informovaní atd. Pokud jim umožníme rozhodovat, dají prý průchod svému buranství, hlouposti, pošetilosti a způsobí všeobecnou zkázu. Především hrozí, že by zrušili výhody těm nahoře. Je taky normální, že v každé době a v každé společnosti jsou ti nahoře přesvědčeni, že jejich výhody jsou oprávněné a zasloužené a že jen ti dole jsou příliš hloupí, aby to pochopili.

Za 2500 let od Platónova varování před demokracií po dnešní hrůzu z přímé volby a lidových hlasování se v tom nezměnilo vůbec nic.

Mimochodem, je to také dobrým dokladem o tom, že pravidelné vybírání mezi politickými stranami není skutečnou demokracií. Kdyby se jednalo o skutečně demokratické volby, vzbuzovaly by uvnitř vládnoucí vrstvy hrůzu. Dnes jsme na tom tak, že elity dokážou prosadit svou vůli bez ohledu na volební výsledek, a obyčejní lidé vědí, že „kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali.“

Na tom všem nic není. To je historicky normální situace. Dnešní uspořádání je ale patologické v tom smyslu, že vládnoucí elita nemá pro své postavení žádného jiného ospravedlnění než demokracii. S odvoláním na demokracii jsou napadány jiné státy. Kvůli obraně demokracie jsou rušeny občanské svobody. Kvůli demokracii povykuje nóbl chátra na náměstích. Jenže ve skutečnosti se ti lidé demokracie bojí a štítí. 

Vzniká tak schizofrenní situace neustálého hlubokého pokrytectví. Takového pokrytectví, jaké dějiny v dějinách nacházíme jen výjimečně. Ono je tomu v mnoha režimech tak, že je hlásána skromnost a ti nahoře si užívají přepychu a luxusních prostitutek. Je hlásána abstinence a na večírcích těch nahoře teče whisky proudem. Káží se rodinné hodnoty a kvete nevěra. To samozřejmě není správné, ale společnost je schopná fungovat, protože se na přestupování norem pohlíží jako na poruchy. Ani časté poruchy nezpochybňují ideál. Jenže v našem případě se elity snaží osvojit si dva neslučitelné ideály. Chtějí demokracii a chtějí rozhodování chráněné před názory většiny obyvatel. Čím horlivěji bombardují cizí země kvůli podpoře demokracie, tím horlivěji potlačují demokracii ve vlastní zemi. S tím už se tak snadno žít nedá.

Nezbývá tedy než zakázat si používání mozku, to se přenáší do dalších oblastí, a jedním z důsledků je kolektivní idiotismus. Vysoce inteligentní lidé schopní hrát složité partie o své pozice a o své rozpočty, tito lidé společně přijímají rozhodnutí odpovídající mentálním schopnostem jednoho hloupějšího šimpanze. Není to jediný důvod, ale schizofrenie kolem demokracie v tom hraje roli.  

Mimochodem, všimli jste si, že skuteční demokraté nemají nikdy potřebu vnucovat demokracii jiným?

hampl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.