ortel2016
3.12.2017
Kategorie: Společnost

Eliminovat Ortel je jen vyvrcholením snah o čistou kulturu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Bloger Horner napsal dva i-dnes dva články (odkazy na články blogera Hornera: 1 a 2), kde se snaží ukázat a dokázat, že kapelu Ortel je nejlepší zakázat, zadupat do země a její fanoušky tak nějak v kontextu všeho poslat do převýchovných táborů.

Protože dle dotyčného blogera nezáleží na tom, že texty skupiny Ortel nejsou rasistické anebo nedejbože neobsahují neonacistické prvky. Stačí, že její hudební produkci navštěvují lidé, kteří vyznávají „neonacismus“ , případně rasismus a podle posouzení, sice subjektivního i xenofobii. Kdo to posoudí? Přeci někdo, kdo je pokrokový, plný vše obepínající lásky ke všem a ke každému, mimo těch, kteří nemají jeho vidění světa. Jako třeba pan Horner.

Nechci posuzovat hudební produkci skupiny Ortel ze žádného hlediska. Tudíž ani politického, uměleckého, případně genderového, jak je dnes v módě. Jejich skladby jsem slyšel, asi jako každý, ale tím to končí. Není to můj šálek kávy, ale pro rebelující a nudící se mládež to může mít stejný půvab, jako pro nás měly skupiny jako Visací Zámek, Jasná Páka, Brutus, nebo Žabí Hlen. Nemluvě o pozdějších kapelách jako byl Orlík, Psí vojáci a další. Prostě jsou kapely, které nemusí být nijak hodnotné, ale osloví a je opravdu jedno, jestli dotyčný má vyholenou hlavu anebo chodí v obleku za desítky tisíc korun.

Pan Horner se ohání kulturou. Jakou? Co je to kultura a kdo určuje, která kultura je ta správná a která špatná? Babička z Valašska bude mít na kulturu jiný pohled, než vegan z Prahy, stejně jako jinak si bude představovat kulturu profesor dějin umění a jinak vysokoškolsky vzdělaný ajťák s jointem. Všechny tyhle pohledy dohromady vytváří určité kulturní prostředí. Tedy prostředí, které je ovlivňováno pohledem deseti miliónu lidí v tomto státě, ovlivňováno vzděláním a prostředím v kterém člověk vyrůstá. Osobně na rozdíl od pana Hornera si netroufám nejen definovat co je to skutečná kultura, ani co to je kulturní nedostatečnost jak píše ve svém článku.

Pokud podle pana Hornera je problém, že na vystoupení skupiny chodí „divní“ lidé, které on zařadil do škakulky neonacisté, čímž se ukazuje, že v písních skupiny Ortel nacházejí duchovní potravu, tak bych rád upozornil na skutečnost, že Adolf Hitler miloval skladby a opery Richarda Wágnera, že Kat českého národa Reinhard Heydrich miloval skladby Beethovena, či Vivaldiho. Svědčí to podle logiky pana Hornera, že Wagner či Beethoven jsou nežádoucí? Pak by si ovšem měl uvědomit, že například Óda na radost je neoficiální hymnou Evropské unie. Ovšem to je chyba. Heydrich a nejen Heydrich, ale další nacisté v Beethovenovi, tím, že poslouchali jeho skladby, nacházeli duchovní potravu. Tohle snad ani nemůže myslet vážně.

Pan Horner by si měl uvědomit, že všechny hudební skupiny reagují na určitou poptávku a orientují se k určité skupině posluchačů. Kdyby trochu znal hudební dějiny, tak by si možná vzpomněl na Sex Pistols. Kapela, která mě nikdy nic neříkala a která dnes většině lidí nic neříká. Přesto ve své době budila kontroverze větší než dnes Ortel u nás a čím více byla zakazována, tím byla populárnější. Podobně tomu bylo s hudebními skupinami u nás za komunistů. Z mého hlediska byly mnohé na stejné úrovni jako Ortel, přesto se z nich nakonec staly pro mojí generaci, díky zákazům, kultovní skupiny. A protože to bylo moje mládí, tak přes jejich „nekvalitu“ tyto kapely si dodnes občas rád poslechnu.

Pan Horner údajně vystudoval teologii na Husitské teologické fakultě. V tom případě by měl znát příběh Adama a Evy. Tento příběh, pokládaný z teologického hlediska za počátek úpadku lidstva má v sobě poselství, které je platné i dnes. Zakázané ovoce nejvíce chutná. Protože, proč je to zakázáno? Netají nám někdo něco? Co se za tím zákazem skrývá? Protože pokud se lidem něco zakazuje, tak se jím bere svoboda rozhodnutí a je na člověku samotném, aby zhodnotil co je dobré a co zlé. Bůh chtěl pro člověka dobro a člověk si toho nevážil, tak Bůh dal člověku svobodu, aby sám poznával dobré i zlé.

Jestliže Bůh dal člověku svobodu poznání a rozhodování jakým směrem se vydá, tak kdo má právo tuto svobodu člověku brát pane Hornere? Zatím si to dovolili jen nacisté a komunisté. Tedy lidé, kteří jsou Vám údajně trnem v oku, ale podle Vašich posledních dvou blogů jako byste s nimi splynul ve stejné vlně.

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 4 000,00 Kč
Vybráno 11.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.