3.6.2015
Kategorie: Ekonomika

Elektronické hlášení tržeb: Příběh z reálného života pro Andreje Babiše

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 03|06|2015

„Až to zavedou, skončíme a lidi z vesnice si budou jezdit pro rohlíky, mlíko a toaleťák pětadvacet kilometrů daleko.“ Zatím si na sebe vydělají. Internet ani elektronickou kasu nemají. V ruce mobil z roku jedna.

Byl jsem o víkendu na chalupě v Krušných horách. Obec má něco málo přes 200 obyvatel. Kromě jednoho obchodu je tu také jedna hospoda, kde lidi samozřejmě kouří. Její provozovatel se děsí plošného zákazu, neboť už přes tak nízké tržby, odpovídající počtu obyvatel v lokalitě, ale přesto tak vysoké, aby stihl poplatit náklady a ještě uživit rodinu, by mu tam drtivá většina starousedlíků i lufťáků prostě přestala chodit. To je život. V hospodě na vesnici se prostě pije pivo, kořalka, hulí se, občas si dá někdo nějaké jídlo a lidi proberou všechno možný. Od pálení trávy, nových oken vedle v chalupě, ukradeného dříví, pomoci mezi sousedy s opravou vody nebo elektřiny, až po vysokou politiku, nebo špatného trenéra národního mančaftu. Ostatně nejlepší trenéry národních mančaftů najdete v českých, moravských i slezských hospodách na každém rohu, to je u nás tradice. Ale zpět k pultovému obchodu se základními potravinami a hygienickými potřebami.

Provozuje ho jedna rodina už odnepaměti. Věří si a táhnou za jeden provaz. Nehlídají se. Nemají kamery a záznamové zařízení, aby skrze ně sledovali, jestli jim zákazníci nekradou. Nemají elektronickou kasu, aby skrze ni sledovali, jestli je neokrádají zaměstnanci. Nemají počítač připojený k internetu. Prý ho ke své práci a životu nepotřebují. Nemají mobilní telefon s dotykovým displejem a slovo aplikace mají spojené s činností proti škůdcům na zahradě. Nemají e-mail a na úřady chodí osobně s papíry v ruce. Navzdory technologickému pokroku a ambicím byrokratů přežili dodnes. Přežili dodnes a dodnes také bez problémů poskytují službu, která byla a je na vesnici žádaná.

Prodávají základní potraviny a hygienické zboží. Když chcete chleba nebo rohlíky, musíte si je objednat předem, aby zbytečně navíc nakoupené zboží nevyhodili. Takový luxus si nemůžou dovolit. A účtenku za nákup? Tu dávají jen dětem z vesnice (nikdo jiný ji nikdy nechtěl), aby se naučily počítat vrácené peníze, když je rodiče do obchodu vyšlou. Dokonce jim prodají, protože se s rodinami znají celý život, i lahváče pro tátu nebo víno pro mámu. Chce se mi zvolat: „Do háje, tady je svět ještě normální!“

c200351.
Andrej Babiš kdysi, když ještě nebyl politik a jen tahal za nitě vzadu, kritizoval vysoké daně a jejich neefektivní výběr a následné použití. Pod tíhou funkce socialistického ministra se jeho ambice rozplynuly v socialistické realitě a došel k závěru, že lidi kradou. V podstatě všichni, jen on ne, to je jasný. Jedním z nástrojů k eliminaci části zlodějů je podle něj zavedení elektronického hlášení tržeb. Obecný argument, tedy že galerka na zákony vždy kašlala, kašle a bude kašlat, platí napříč všemi činnostmi člověka, v přeneseném slova smyslu obchod nevyjímaje, nebere. Stejně tak je těm, kteří přikazují a zakazují, úplně jedno, že zavedení elektronických hlášení tržeb postihne výhradně a pouze ty, kteří už teď dělají všechno podle zákona – ty, kteří ne, si zase cestu najdou.

Provozovatelé obchodu si kvůli novému opatření zavádět internet, za který by museli měsíčně platit, nebudou. Nebudou si kvůli novému opatření kupovat ani drahý mobil s dotykovým displejem a aplikacemi a platit měsíčně za přenos dat, nebudou si kupovat počítač, nebo notebook. Neuměli by s nimi pracovat. Jo, světe div se, i takoví lidé žijí a je jim fajn. Falešná návnada v podobě „vždyť si to budete moct odepsat z daní“ se jich netýká. Vydělají si tak akorát na to, aby zaplatili náklady a uživili se, aniž by chtěli něco po státu. Až to opatření přijde, obchod zavřou a se zavřeným obchodem zmizí i služba, která se kvůli zvýšeným nákladům nevyplatí. Dodnes po státu nic nechtěli, a protože sehnat práci v jejich věku a v této lokalitě je rovno zázraku, půjdou do doby odchodu do důchodu na pracák mezi tisíce jiných, pro které u nás v regionu není práce.

V Ústavě České republiky najdete větu „každý má právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost,“ ta je ovšem hned druhou větou patřičně ořezána. „Zákon může stanovit podmínky a omezení pro výkon určitých povolání nebo činností.“ Vzpomínám si na ANO kluky a holky z billboardů a to jejich „prostě to zařídíme“ a „prostě to ohlídáme“. Přemýšlím, jestli to takhle mysleli opravdu, nebo byli jen dobře zaplacenou stafáží.

ZDROJ: František Matějka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 57 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...