elektromobil_1
8.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Elektromobilita? Jsem ohromen!

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKATuhle jsem se zastavil na D5 u stanice MOL a chvíli se z nudy podíval na stojan s nabíjením elektromobilů. Musí to být neuvěřitelní masochisté, ti elektroautíčkáři.

Představte si, že zainvestujete. Nejdříve do rodinného domu, pár mega. Protože na ulici před panelákem elektromobil opravdu nedobijete. A nedá se předpokládat, že by vám zaměstnavatel dovolil si u něj na firemním parkovišti dobíjet každý den auto až do úplného nabití.

Pak si zase připlatíte a nekoupíte si nové auto, diesláka, ale půjdete do toho a koupíte si elektroauto! Připlatíte si tak 2x tolik, ale co byste pro věc neudělali, viďte?

Vezměme domácího výrobce a model Škoda EnyaqIV. V nejlevnější variantě zaplatíte 1.059.900 Kč (pokud to číslo připadá někomu trochu dlouhé, tak pro zkrácení – něco přes mega) a za to dostanete elektrovůz s baterií 62 kWh a dojezdem 390 km.

Smíříte se s tím, že pokaždé, když přijedete domů, tak nevystoupíte z auta a nepůjdete do pelíšku, ale nejdřív hezky vytáhnete v garáži šňůru a auto připojíte. A nezapomeňte ji zase odpojit při každém odjezdu! Dnes a denně, celou životnost auta.

Když jste se tedy smířili se všemi těmito náklady a pracemi s nabíjením tak si představte, že přeci jen občas vyrazíte s rodinou na delší cestu a teď musíte vyřešit kde dobít proud. To není o tom, že prostě někde zastavíte u pumpy. Logistika velí, že musíte mít dopředu naplánováno, kde to bude, musíte se modlit, aby neměli z nějakého důvodu zavřeno, nebo poruchu (protože to by byla skutečně konečná) a musíte taky doufat, že tam nebude fronta více jak jednoho auta. Protože každé auto u stojanu minimálně půl hodiny postojí.

Řekněme, že naplánujete natankování na dálnici D5 u stojanu MOL. Zatím zdarma, ale až vás elektromobilistů bude víc, tak se začne platit, logicky.

Teď řekněme že máte to příslovečné štěstí a u stojanu není ani noha a rovnou se napojíte. Nebude to hotové za pět minut. Tedy zaplatit, koupit něco k pití a zase odjet. Svou zastávku budete protahovat, dáte si kafe. Děti budou prudit, když bude štěstí, budou u pumpy prolézačky (nesmí být zimní období), zakopete si s nimi třeba i míčem. Ale ať budete dělat co budete dělat, vymýšlet si aktivity, děti bavit, tak více jak 40 minut u té pumpy nevydržíte (McDonald u ní nestojí).

Teď řekněme, že skončilo promo období a začne se platit. Sice vám ta matematika moc nejde, když už jste se rozhodli k předchozím investicím, ale pojďme se podívat na provozní náklady.

Uvedená Škoda Enyaqiv má dojezd na 1kWh 6,3 km. Ona nabíjecí stanice MOL má nabíjecí výkon 50 kW (existují i rychlonabíječky o výkonu 150 kW, ale jsou zatím dvě v republice – na tu asi opravdu nenarazíte). Zaplatíte paušál 259 Kč (viz foto) a řekněme že pro jednoduchost vezmu 100% účinnost (musím těm elektromobilům přeci fandit) a za 40 minut si tak do baterky auta došťoucháte 33,3 kWh, s kterými ona Škoda EnyaqiV ujede 210 km. Jeden kilometr vás tak přijde na 1,23 Kč.

A teď si vezměme nějakého diesela s poměrně vysokou spotřebou 6 litrů (ty nejlepší dokáží jezdit i pod 5). Při ceně nafty 26 Kč za litr vás tak vyjde 1 kilometr na 1,56 koruny. Rozdíl tedy 33 haléřů.

Řekněme, že auto najezdí za dobu, než se ho zbavíte 150 000 km, tedy na naftě projezdíte o 49 500 Kč více. O to by mělo být elektroauto dražší, nikoliv dvojnásobně. A to neberu v úvahu všechny ty výše uvedené pakárny. Prostě mi to nějak nevychází.

Tak co s tím? Nemyslete si, že budete na naftu jezdit pořád. To bude velice jednoduché. Jednou se zvýší spotřební daň u nafty na několikanásobek a pokud nebudete chtít chodit po svých, tak rádi do elektroauta přesedláte. Všichni se můžeme těšit na příjemné zážitky!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 848 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)