elektromobil_1
2.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Elektromobilem na hory?

Sdílejte článek:

J3K

Čechy jsou zemí lyžařů a milovníků hor. To i přesto, že ani jeden z kopců obklopujících krásnou zem v srdci Evropy nemá parametry potřebné pro označení velehory. Sjezdovek je u nás mnoho, zasněžených méně, prudkých minimum a dlouhá žádná. Fronty na vleky patří naopak k těm nejdelším. Chce li tedy našinec zažít skutečně kvalitní lyžování, čeká ho výjezd do zahraničí, přičemž nejblíže jsou Alpy. Ty rakouské jsou téměř na dohled, přesto Vás čeká při cestě například z Prahy minimálně 420 km dlouhá cesta.

Alpy však nejsou pouze Rakousko, takže směřujete li do Itálie, najedete o 300 km minimálně více, Francie, kde si zalyžujete daleko nejlépe, to už je 1200 poctivých kilometrů za volantem. Trojúdolí je perlou Savojských Alp a lyžařské tratě v něm patří k tomu nejlepšímu, co lze na světě najít. Navíc jsou Francouzi poměrně odvážní a pustí Vás do volných terénů, což přináší nevšední zážitky především těm dobrým lyžařům, pro které je jízda po pás v hlubokém sněhu nirvánou. Zvláště tehdy, napadnul li čerstvý sníh a zároveň vše osvítilo sluníčko. Všechny tyto krásy máte na dosah, pokud vlastníte vozidlo, které Vás tam doveze. Tomu odpovídá i provoz směrem k horským střediskům. Nekonečné řady aut se zimní výbavou uvnitř či na střechách naznačují, jak velký zájem o hory je.

Kdo občas parkuje na parkovištích v některém z lyžařských areálů, jistě si všímá i typů vozidel, se kterými do hor lidé vyráží. Potkáte tam mnoho SUV, pickupů, dodávky, limuzíny i kombíky, občas sportovní vůz, ale objevit tam elektromobil prostě nelze. Je to vskutku pochopitelné, a to s dvou důvodů minimálně. Za prvé tam žádný jen tak nedojede. Vrátíte li se na začátek článku a překontrolujete vzdálenosti potřebné k ujetí pod alpské lanovky, má to logiku. Ani jeden to totiž na jeden zátah nezvládne. Při představě dobíjení cestou byste do Francie jeli 2 dny nejméně, což je šílená představa, navíc v nepříliš vyhřátém autě. Za druhé po příjezdu k ubytování či parkingu by bylo potřeba ihned hledat kabel, to proto, že takových šest dní stání v mrazu kolem -20°C by Vašemu akumulátoru na delším dojezdu nepřidalo a cesta zpět bez dostatečné šťávy v baterii by trvala o další den déle. Jen mezi námi, na nabíječku u hotelů a penzionů zatím zapomeňte, nic takového nikde běžně není. Vozit sebou benzínovou elektrocentrálu se jeví býti jaksi méně praktickým a už vůbec ne dostatečně ekologickým. Jistě byste nechtěli vypadat stejně, jako mechanici stájí účastnících se šampionátu e-formulí, kdy při závodech dobíjí monoposty z obřích dieselových agregátů a všichni se přitom tváří, jakoby právě spasili život na Zemi.

Elektromobilita bude možná jednou oprávněná a teoreticky může být jistým progresem především ve velkých městech. Cesta k ní však bude ještě dlouhá a těžká. Výroba elektrické energie sama o sobě nepatří k ekologicky čisté technologii a vzhledem k tomu, že s několika málo výjimkami zatěžuje životní prostředí daleko více, než automobily se svými spalovacími motory, jde zatím pouze o nesmyslnou snahu vnutit nám něco nového, nepraktického a nevyzkoušeného. Další komplikací je ztráta jisté nezávislosti. Benzín či naftu koupíte téměř všude, když však náhodou potřebujete jet někam, kde není, vezmete si větší zásobu. Ale co s elektromobilem tam, kam žádné dráty nevedou? Opět sebou musíte vzít elektrocentrálu poháněnou nějakým palivem. Jistě, časem se plno věcí změní. Budou vysokokapacitní a rychle se dobíjející akumulátory, bezdrátové dálkové dobíjení, účinnější motory…a pak dojdou materiály, které budeme nezbytně pro výrobu baterek a elektromotorů potřebovat. Nejde jen o lithium, kobalt, zinek a měď, bude potřeba i plno dalších kovů. Takže je elektrifikace dopravy krokem vpřed, nebo jde o šlápnutí vedle? Cesta na hory, k moři či třeba do savany ukazují, že vývoj vodíkových pohonů, případně jiných pracujících tak, aby rádius dojezdu byl co největší, mají v budoucnosti daleko větší perspektivu a nynější hysterie politiků je pouze pokusem dokázat, kdo tu má větší moc. Možná nás se spalovacími motory budou omezovat, asi se dočkáme podobných situací kolem paliv, jako ve filmu Šílený Max, ale můžeme si být jistí, že Alpy k Čechám nikdo nepřiblíží a vlastnosti elektrovozidel se v blízké době natolik nezlepší, abychom byli schopní podobné cesty v pohodlí absolvovat právě s nimi. Nechť jsou spalovací motory zachovány co nejdéle a normy stanovené naprosto neodbornými politiky ať vezme čert.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 522 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
64 komentářů