croatia-2477821_1280
23.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Elektromagnetické modulové, proudové, impulzní i časové relé nabízí e-shop E1.cz

Sdílejte článek:

Elektromagnetické relé se využívá jako spínač a vypínač elektrických výkonů. Umí sepnout osvětlení nebo topení. Pracuje s nepatrným napětím a má rovněž minimální spotřebu. Jde v podstatě o mechanickou součástku, kterou dnes již sice dovedou nahradit polovodičové spínače, ty jsou však dražší.

Relé není mrtvé

V době polovodičových spínačů by se mohlo zdát, že klasické elektromagnetické relé bude mít již „dospínáno“. Vynalezeno bylo Josefem Henrym v roce 1835. Nejdříve se využívalo na telegrafních linkách a sloužilo jako mechanický zesilovač. Ukázalo se však, že se dokáže uplatnit v roli velice univerzální elektromagnetické součástky. A slouží tak dodnes.

Typy relé, které se vám mohou hodit

Základní funkcí, kterou relé umí nabídnout, je sepnutí elektrického obvodu a následně jeho rozpojení. Pokud spíná na základě času, jde o časové relé. K spínání osvětlení, automatické klimatizace či topení slouží impulzní relé. Ohlídat odběr jednofázových motorů, nebo topné kabely, svede proudové relé. Velice specifickým pak je spínací relé do patice, které nabízí variabilní funkce a třeba podle počtu patic umí sepnou čerpadlo a další zařízení. Modulové relé pak rozšiřuje možnosti například v oblasti ovládání a zabezpečení domácnosti a modulové přístroje nabízí časové, zpožďovací, napěťové i přednostní relé, cyklovače, napájecí zdroje i spínač hvězda/trojúhelník.

Relé vs. polovodičový spínač

Pokud budeme relé srovnávat s polovodičovým spínačem, tak je relé levnějším řešením. Výhodou relé je oddělený ovládací a řídící obvod. Sepnuté relé se nepřehřívá a rozepnutí je dokonalé jak u stejnosměrného, tak jednosměrného spotřebiče. Nevýhodou je, že není tak rychlé jako polovodiče a k sepnutí potřebuje více energie než polovodič (avšak u obou typů je tato spotřeba zanedbatelnou). Jde totiž o mechanickou součástku. Taktéž životnost jeho spínacího mechanismu je omezená.

Kvalitní relé všech typů nabízí K&V ELEKTRO ve svém e-shopu

Velký sortiment různých typů relé najdete v e-shopu E1.cz. Vyberou si zde domácí kutilové, modeláři, i profesionální opraváři.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 736,00 Kč
Vybráno 13.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 245 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.