ELEKTRINA VETRNA
25.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Elektřina v EU: Jak je možné mít rád EU?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla to řekl na iDnes.cz naprosto bez obalu. EU po nás opět něco „chce“ a my se to snažíme splnit. To žádnou lásku k EU zcela jistě nevyvolá.

Ještě nestačil vyprchat poprask kolem vyjádření ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, že si za drahá data od operátorů můžeme sami, což paní ministryně obhajovala tím, že to bylo „vytrženo z kontextu“, a už její podřízený opět „přitopil“ pod kotlem svou upřímností. Cena elektrické energie roste, protože Německo odchází od jaderné energetiky a investuje velké částky do obnovitelných zdrojů výroby elektřiny. Náš pan náměstek Neděla to okomentoval tak, jak se dle něj situace má.

Ekologie versus energetika je ožehavé téma nejen v Česku, ale celé Evropské unii. Jak dokládají snahy našich představitelů v evropských institucích, vyjednávání není jednoduché. Česko kritizuje zejména značné negativní dopady na konečného spotřebitele. „Snažíme se maximálně naplnit to, co po nás Evropská unie chce, a zároveň hledáme cesty, aby to mělo co nejmenší finanční dopad na Českou republiku a na spotřebitele,“ uvedl dříve náměstek ministryně průmyslu pro energetiku René Neděla.

Inkriminovaný text plný upřímnosti jsem vytučnil a podtrhl. Situace se totiž má přesně tak, jak popisuje náměstek Neděla. EU po nás chce, abychom eliminovali výrobu elektrické energie z uhelných elektráren a vydali se cestou „ekologizace“. Už jednou nám tato politika docela zavařila, a to zhruba před deseti lety, když byl rovněž na popud EU u nás zákonem podpořen nesmyslně vysokými částkami byznys výroby elektřiny ze slunečního záření a nastoupila pak éra „solárních baronů“.

Německo svým rozhodnutím o uzavření jaderných elektráren způsobilo rychlý růst cen elektrické energie. Investuje totiž do energetiky z obnovitelných zdrojů a investoři chtějí mít své náklady pokryty a zdražují elektřinu. Současně s uzavřením jaderných elektráren probíhá v Německu i odklon od výroby elektrické energie z uhlí. Německo teď patrně jako jediná země EU prožívá boom podpory politiky „zelených“, kteří mají podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů jako svou hlavní ekonomickou prioritu. I v atmosféře prodlužování sankcí proti Rusku, na což Německo dohlíží, se stále jedná i o rozšíření plynovodu z Ruska do Německa přes Balt. Není většího pokrytectví než tato dvojakost německé politiky vůči Rusku. Cílem je vytlačení uhlí jako zdroje výroby elektřiny a jeho náhrada zemním plynem z Ruska.

Nové limity na obsah škodlivých látek z uhlí, které mají platit od příštího roku, navíc podle teplárenského průmyslu vůbec nezohledňují, že se v našich teplárnách používá výhradně hnědé uhlí domácí provenience, zatímco limity obsahu škodlivin ve spalinách jsou přizpůsobeny zejména uhlí z USA. Proto chtějí teplárny výjimku, a naši „zelení piráti“ jsou proti. Pokud by to skutečně dopadlo tak, že by teplárny výjimku nedostaly a byly by nuceny přejít na plyn či americké uhlí, bylo by to další vítězství „ducha nad hmotou“.

Sečteno a podtrženo – EU nejen že selhává v řadě citlivých politických otázek typu ilegální migrace, ale její politika tlačí nahoru ceny elektrické energie a zvyšuje tak i výrobní náklady evropských firem. To vše se skrývá v nenápadné větě pana náměstka Neděly – plníme maximálně to, co po nás EU chce.

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 136,00 Kč
Vybráno 6.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 712 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.