russia-cina
4.12.2021
Kategorie: Ekonomika

Ekonomika jako zbraň

Sdílejte článek:

PAVEL KOHOUT

Amerika kdysi uzbrojila SSSR. Zkusí dnes něco podobného Rusko a Čína proti Západu?

Představte si, že jste Si Ťin-pching nebo Vladimir Putin. Vaším cílem je maximalizovat svoji moc. Toho můžete dosáhnout oslabením svých nepřátel. Jak ale škodit jiným zemím s minimálními náklady a bez velkého rizika?

Jedna možnost byla používána již v dobách Sovětského svazu – financovat protizápadní hnutí a politické síly. Šlo o organizace podporující jaderné odzbrojení, komunistické strany a teroristické skupiny. Vleklý konflikt v Severním Irsku vyhasl krátce poté, co ztratil zdroj financí z Moskvy a semtexu ze Semtína.

Také dnes je protizápadních hnutí na Západě dostatek. Počínaje antikapitalistickými a „ekologickými“ hnutími přes organizace založené na rasové nenávisti až po skupiny bránící „palestinskou kauzu“, což obvykle bývají obyčejní antisemité. Nesmíme zapomenout na podporu různých fundamentalistických skupin, včetně Tálibánu. Ten sice oficiálně zůstává pro Moskvu teroristickou organizací, avšak vedou se rozhovory na vysoké úrovni a Rusko se vůči vládě radikálů staví dosti vstřícně. Čína rovnou nabídla mulláhům pomoc a investice. Rovněž podporuje hnutí Black Lives Matter a extrémní protizápadní levici vůbec.

Nicméně toto vše je stále jen okopávání kotníků. Podpora křiklounů, kteří jsou schopni dělat nepořádek na ulicích, rozhodně nezničí Západ, jeho ekonomiku a jeho politický a právní základ. Studená válka však zná vyspělejší a silnější zbraně. Takové, které byly úspěšně použity druhou stranou: Spojenými státy proti Sovětskému svazu.

Jak udržet tempo

Vraťme se do 50. let minulého století. Obě supervelmoci zbrojí pro případ ne úplně nepravděpodobné třetí světové války. Probíhá i válka mozků. Albert Wohlstetter (1913–1997), matematik, jehož zájmy zahrnují filozofii, právo, ekonomii, sociální vědy a vojenskou strategii, se podílí na tvorbě americké strategie během studené války.

Wohlstetter pomocí matematiky a statistiky řešil zásadní strategické otázky. V roce 1953 napsal práci o optimalizaci rozmístění a osazení amerických leteckých základen ve světě. Kritizoval doktrínu vzájemně zaručené destrukce jako nemorální a neefektivní. Tvrdil, že pouhé spoléhání se na jadernou odstrašující sílu vede ke ztrátě flexibility a zásadně omezuje možnosti aktivního zásahu.

Jeho teorie vedla v praxi k vývoji přesně zaměřitelných, „chytrých“ zbraní. Zároveň byl i proti dohodám o omezení zbrojení. A toto je bod, který stojí za pozornost.

Wohlstetter, který byl mimo jiné i ekonomem, viděl rozhodující výhodu na straně Ameriky v síle jejího hospodářství. Spojené státy by podle jeho názoru snesly mnohem vyšší náklady na zbrojení než 12 procent hrubého domácího produktu koncem 50. let. Sovětský svaz musel v oné době vynakládat až čtvrtinu HDP na zbrojení, aby držel tempo. Kdyby Amerika více zbrojila – tvrdil Wohlstetter –, Sovětům by došly peníze a jejich režim by se zhroutil pod tíhou hospodářské krize.

Amerika však chtěla zbrojit méně, nikoli více. Výdaje na obranu poklesly koncem 70. let na méně než pět procent HDP. Následný růst až na 6,8 procenta během Reaganovy vlády nevypadá číselně jako velká změna, ale v tehdejší době šlo o zásadní věc. Byla to ona pověstná kapka, kterou pohár přetekl. Sovětské finance, které dlouhá léta trpěly obtížně skrývaným deficitem, se pod tíhou požadavků na větší zbrojní výdaje během 80. let zcela rozložily. Pravděpodobně by k tomu časem došlo i bez Reaganova projektu hvězdných válek (inspirovaného Wohlstetterem), ten však proces zajisté urychlil – možná o řadu let.

Expanze sociálního státu

Putin nebo Si by mohli oplatit Západu stejnou mincí. Západní ekonomiky jsou hodně zadlužené. Amerika nese na hřbetě dluh o váze 125,5 procenta HDP (2. kvartál 2021). Dluh byl postupně akumulován invazí do Iráku a do Afghánistánu, Velkou finanční krizí a konečně i pandemií covidu. Ani západní Evropa na tom není dobře. Vinu nese především expanze sociálního státu, která začala již v 70. letech, a extrémně drahá krize eura. Samozřejmě i covid.

Hybridní válka spočívající v masovém posílání migrantů přes Bělorusko by mohla dále ztížit situaci již dost zadlužené Evropy. Čínská vojenská hrozba (vývoj hypersonických střel) by zase vytvořila tlak na americký federální rozpočet.

Západ je na tom nyní již tak zle, že svůj dluh musí monetizovat: hradit z čerstvě emitovaných peněz, což je praxe, která byla dlouho považována za naprosto nepřípustnou. Evropa je v tomto směru horší než USA, ale ani eurozóna, ani Amerika (ani Švédsko, Švýcarsko a Británie) si nemohou dovolit zvyšovat sazby, i když by si to růst inflace žádal. USA, eurozóna a Británie nemohou kvůli dluhům; Švédsko a Švýcarsko paradoxně proto, že jejich veřejné finance jsou příliš zdravé a růst sazeb by vedl k nežádoucímu posílení domácí měny.

Ale Západ ještě neřekl své poslední slovo. Koneckonců, z obrovských dluhů po všech dřívějších válkách se dokázal dostat. A Rusko i Čína mají své Achillovy paty.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 885 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 2,41 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)