KLAUSML
16.5.2020
Kategorie: Ekonomika

“Ekonomický megaprůser přijde, tiskneme peníze jako Zimbabwe,” varoval Klaus ml. před černým scénářem

Sdílejte článek:

COM/HS

Předseda hnutí Trikolora Václav Klaus mladší na sociální síti vyjádřil obavy z politiky vlády uskutečňované v dobách koronavirusové krize. Podle jeho názoru stát motivuje lidi nic nedělat. 

“Vláda tiskne peníze jako někde v Zimbabwe. Motivuje (různými dávkami) lidi, aby nepracovali. Např. u dcerky přijde do školy 1/3 dětí v pondělí (ostatní budou doma). Přijde ekonomický megaprůser. Největší téma ale je angličtina ministryně financí. Ach jo,” napsal Václav Klaus mladší na svém Facebooku k vládní ekonomické politice v dobách koronavirusové krize.

Stávající ekonomická krize

K probíhající ekonomické krizi se vyjádřil i vlivný ruský ekonom Michail Chazin v rozhovoru s politikem Nikolajem Starikovem. Upozornil přitom na paralely, které lze vidět mezi současnou situací a ekonomickou krizí konce 20. let – počátku 30. let v USA.

“Ekonomické mechanismy této krize jsou stejné jako krize, která byla v letech 1929-1932. Tato krize začala v roce 2008. Krize z roku 1930 měla dvě etapy rozděleny v čase. První etapa byla do října roku 1929, kdy došlo k pádu na akciových trzích. Pak se akciové trhy začaly zvedat a od března-dubna roku 1930 začal hospodářský pokles. Pokles trval do prosince roku 1932. Tempo poklesu bylo přibližně 1% za měsíc – okolo 10% ročně, “řekl ekonom.

K podobnému scénáři mělo dojít již v roce 2008, ovšem podle slov Chazina došlo k jeho zastavení díky tištění peněz v obrovském množství.

“Teď podobný proces měl začít na podzim v roce 2008. Tehdy (v roce 1930 – pozn. red.) byl rozdíl mezi příjmy a výdaji (amerických – red.) domácností 15%, nyní je to 25%. Spád by skončil někde kolem začátku roku 2014. Nyní bychom již byli v obrovské depresi. Upadli bychom a váleli bychom se po zemi. Ale! Na rozdíl od roku 1930 americký FED začal tisknout peníze v obrovském množství, “prohlásil v rozhovoru.

Aktuální situace vyvolaná novým typem koronaviru však přinesla některé změny do původního scénáře ekonomického poklesu.

“Kolem 2017 začalo být jasné, že nám zbývá rok, možná dva, v krajním případě tři. Proto jsem opakovaně psal, že kritické časové body začínaly z podzimu 2019. (…) koronavirus zkrátil dobu, která měla proběhnout mezi pádem na burzách a začátkem vlastní ekonomické krize. Fakticky se tyto dvě události odehrály souběžně. Z toho důvodu začátek ekonomického poklesu, stejného, ​​jaký proběhl na počátku 30. let 20. století, už proběhl. Už vidíme kolosální pád HDP ve všech zemích a kolosální nárůst nezaměstnanosti, “tvrdí ruský ekonom, který nadcházející ekonomické krizi věnoval svou nejnovější knihu s názvem Vzpomínky na budoucnost. 

“Nevylučuji, že perioda poklesu i byla trochu urychlena. Což mělo probíhat po dobu mnoha měsíců tempem 1% měsíčně, tak my jsme hned prošli rok, možná i rok a půl. (…) Ekonomická logika se nemění. Jako byla tehdy, tak je i dnes. Je nezbytné přivést strukturu světové ekonomiky do situace, kdy odpovídá jisté realitě. Umělé mechanismy na podporu soukromé poptávky už nadále nefungují, “dodal Michail Chazin na závěr k otázce o zavádět se ekonomické depresi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 105 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
politicon.cz
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.