schillerovárouska
27.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Ekonomickou apokalypsu může rozpoutat Schillerová

Sdílejte článek:

URZA

urzaMajitele lihovaru napadlo vyrábět desinfekce; stát mu to teda laskavě prominul, ale zakázal vyrábět další, když nemá povolení. To by tak hrálo, aby byl každý prospěšný, jak umí!

Na daleko větší průser však zadělává Schillerová a její shady dealings s ČNB. Je fakt úleva, že tu máme ten stát, co se o nás postará: http://clanky.urza.cz/index.php?linkID=523

Ale jedno po druhém. Napřed lihovarník. Lidi brblají, že ten zákaz je nesmyslný; třeba sestoupí Babiš ex machina a udělí výjimku, protože by se na tom daly nahrabat politické body.

Otázkou je, co všechny ty ostatní případy (zejména mimo krizi), kdy někdo může být užitečný, ale není, protože mu stát brání. Zajímavý je pak doublethink davů: „Je hrozné, že dotyčný nemůže dodávat desinfekci, když ji potřebujeme!“ versus běžné etatistické: „Samozřejmě, že si nikdo nemůže vyrábět cokoliv chce; povolení jsou potřeba!“ Lidé nechápou, že tyhle věci prostě škodí; jen teď je to víc vidět.

Apokalypsu však může rozpoutat Schillerová; ta dohodla s šéfem ČNB nákup státních dluhopisů. To má větší katastrofický potenciál než koronavirus. Jak to?

Inu, ČNB nemůže za normálních okolností nakupovat státní dluhopisy (je na to dokonce zákon); to má své opodstatnění. Když pomineme formality typu, že ČNB je jakoby „nezávislá“ instituce (asi jako ČT, zdravotní pojišťovny a tak), tak tahle praxe může reálně skončit hyperinflací.

Hyperinflace je to, co můžeme sledovat v některých banánových republikách (socialistický ráj ve Venezuele byl poslední ukázkou): Peníze nemají žádnou hodnotu, lidi jezdí nakupovat s trakařem plným bankovek; chleba stojí ráno miliardu korun, večer už deset miliard.

Schillerovou vůbec nepodezřívám z toho, že by tušila, co dělá; je to jedna z Babišových loutek. A jemu je to jedno, když bude moci rozdávat prachy a hrát si na zachránce, k čemuž mu nákupy státních dluhopisů ČNB pomohou.

V ČNB oproti tomu snad vědí dobře, co dělají (byť s jejich kroky dlouhodobě nesouhlasím a domnívám se, že páchají zlo, rozhodně to nejsou žádní blbci); jenže se jedná o celkem bezprecedentní krok, takže jeho následky s jistotou predikovat nemohou.

Kolik dluhopisů může ČNB nakoupit, aniž by došlo k apokalyptickým scénářům? Já nevím; a zatraceně doufám, že Rusnok to ví, protože jinak jsme v prdeli. Blbé je, že tahle situace je (na celém světě) dost nová, takže nikdo nemůže vědět, co je ještě „v pohodě“ a co už ne (teď pomíjím, že z pohledu libertariána není v pohodě ani koruna).

A co na to novináři? Prostě otiskují bez dalších výkladů a komentářů zprávu, že vláda dnes na mimořádném jednání projedná novelu, na jejímž základě by Česká národní banka (ČNB) mohla nakupovat od komerčních bank státní dluhopisy.

Vážně? Je zajímavé, jak titíž novináři musejí vždycky „vysvětlit“ (ve smyslu překroutit a omluvit) každý fail třeba české policie nebo EU, aby „to náhodou neinformovaný lid blbě nepochopil“; a teď, když se jedná o něco fakt zásadního, tak to podají jako nemastnou a neslanou zprávu bez komentáře?

Proč ta samá média, která mě už milionkrát informovala o tom, jak byli voliči v referendu o brexitu neinformovaní a nevěděli, co dělají, a dodala spoustu jednostranných komentářů, teď jen bezduše přepisují zprávu, které fakt většina lidí nerozumí, respektive nechápe její možné dopady?

Koronavirus tu může napáchat značné škody; ale hyperinflace může být reálnou apokalypsou. A rozhazovačná vláda se chce zalíbit voličům, tak dělá něco, čím nás může fakt reálně ohrozit. Neříkám, že se to stane. Jen že je tady to riziko a lidé by o něm měli vědět.

Další otázkou je, co se bude dít po otevření této Pandořiny skříňky; až přejde tahle krize, v jakém stavu bude pak legislativa? A co nějaký nástupce Babiše? Až bude potřebovat prachy, také sáhne do ČNB s tím, že „Babiš to přece už také udělal“?

ČNB nemá kupovat státní dluhopisy; je to cesta do pekel. Ne nutně hned, snad to teď dokáží nějak ustát; byť riziko tu je. Ale je to zatraceně nebezpečný precedens. A hlavně potenciální negativní následky toho kroku mohou DALECE předčit následky současné nákazy koronavirem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 6 536,00 Kč
Vybráno 18.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 563 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.