schillerovárouska
27.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Ekonomickou apokalypsu může rozpoutat Schillerová

Sdílejte článek:

URZA

urzaMajitele lihovaru napadlo vyrábět desinfekce; stát mu to teda laskavě prominul, ale zakázal vyrábět další, když nemá povolení. To by tak hrálo, aby byl každý prospěšný, jak umí!

Na daleko větší průser však zadělává Schillerová a její shady dealings s ČNB. Je fakt úleva, že tu máme ten stát, co se o nás postará: http://clanky.urza.cz/index.php?linkID=523

Ale jedno po druhém. Napřed lihovarník. Lidi brblají, že ten zákaz je nesmyslný; třeba sestoupí Babiš ex machina a udělí výjimku, protože by se na tom daly nahrabat politické body.

Otázkou je, co všechny ty ostatní případy (zejména mimo krizi), kdy někdo může být užitečný, ale není, protože mu stát brání. Zajímavý je pak doublethink davů: „Je hrozné, že dotyčný nemůže dodávat desinfekci, když ji potřebujeme!“ versus běžné etatistické: „Samozřejmě, že si nikdo nemůže vyrábět cokoliv chce; povolení jsou potřeba!“ Lidé nechápou, že tyhle věci prostě škodí; jen teď je to víc vidět.

Apokalypsu však může rozpoutat Schillerová; ta dohodla s šéfem ČNB nákup státních dluhopisů. To má větší katastrofický potenciál než koronavirus. Jak to?

Inu, ČNB nemůže za normálních okolností nakupovat státní dluhopisy (je na to dokonce zákon); to má své opodstatnění. Když pomineme formality typu, že ČNB je jakoby „nezávislá“ instituce (asi jako ČT, zdravotní pojišťovny a tak), tak tahle praxe může reálně skončit hyperinflací.

Hyperinflace je to, co můžeme sledovat v některých banánových republikách (socialistický ráj ve Venezuele byl poslední ukázkou): Peníze nemají žádnou hodnotu, lidi jezdí nakupovat s trakařem plným bankovek; chleba stojí ráno miliardu korun, večer už deset miliard.

Schillerovou vůbec nepodezřívám z toho, že by tušila, co dělá; je to jedna z Babišových loutek. A jemu je to jedno, když bude moci rozdávat prachy a hrát si na zachránce, k čemuž mu nákupy státních dluhopisů ČNB pomohou.

V ČNB oproti tomu snad vědí dobře, co dělají (byť s jejich kroky dlouhodobě nesouhlasím a domnívám se, že páchají zlo, rozhodně to nejsou žádní blbci); jenže se jedná o celkem bezprecedentní krok, takže jeho následky s jistotou predikovat nemohou.

Kolik dluhopisů může ČNB nakoupit, aniž by došlo k apokalyptickým scénářům? Já nevím; a zatraceně doufám, že Rusnok to ví, protože jinak jsme v prdeli. Blbé je, že tahle situace je (na celém světě) dost nová, takže nikdo nemůže vědět, co je ještě „v pohodě“ a co už ne (teď pomíjím, že z pohledu libertariána není v pohodě ani koruna).

A co na to novináři? Prostě otiskují bez dalších výkladů a komentářů zprávu, že vláda dnes na mimořádném jednání projedná novelu, na jejímž základě by Česká národní banka (ČNB) mohla nakupovat od komerčních bank státní dluhopisy.

Vážně? Je zajímavé, jak titíž novináři musejí vždycky „vysvětlit“ (ve smyslu překroutit a omluvit) každý fail třeba české policie nebo EU, aby „to náhodou neinformovaný lid blbě nepochopil“; a teď, když se jedná o něco fakt zásadního, tak to podají jako nemastnou a neslanou zprávu bez komentáře?

Proč ta samá média, která mě už milionkrát informovala o tom, jak byli voliči v referendu o brexitu neinformovaní a nevěděli, co dělají, a dodala spoustu jednostranných komentářů, teď jen bezduše přepisují zprávu, které fakt většina lidí nerozumí, respektive nechápe její možné dopady?

Koronavirus tu může napáchat značné škody; ale hyperinflace může být reálnou apokalypsou. A rozhazovačná vláda se chce zalíbit voličům, tak dělá něco, čím nás může fakt reálně ohrozit. Neříkám, že se to stane. Jen že je tady to riziko a lidé by o něm měli vědět.

Další otázkou je, co se bude dít po otevření této Pandořiny skříňky; až přejde tahle krize, v jakém stavu bude pak legislativa? A co nějaký nástupce Babiše? Až bude potřebovat prachy, také sáhne do ČNB s tím, že „Babiš to přece už také udělal“?

ČNB nemá kupovat státní dluhopisy; je to cesta do pekel. Ne nutně hned, snad to teď dokáží nějak ustát; byť riziko tu je. Ale je to zatraceně nebezpečný precedens. A hlavně potenciální negativní následky toho kroku mohou DALECE předčit následky současné nákazy koronavirem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 766 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)